Sedm věcí, které si přejete vědět, když jste teenager!

 • ...
  ...
  Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  30. března  2019 
   06:00

  Všichni jsme si prožili bouřlivé období dospívání a řešili stejné problémy, bolístky a mindráky. Tehdy jsme byli skálopevně přesvědčeni, že jsou to ty největší strasti na světě a nikdo jiný nedovede pochopit, jak moc se trápíme. Kdybyste dnes mohli napsat vzkaz svému puberťákovi, co by v něm bylo? Nejspíš byste mu rádi prozradili tyto velké pravdy.

 • Selhal jsi? Skvělé!

  Dostatek pohybu má jen každý desátý dospívající
  Dostatek pohybu má jen každý desátý dospívající
  Autor: istock.cz

  Fakt, že jakýkoli neúspěch nebo nezdar, je neuvěřitelně dobrá zkušenost, se v choulostivém období dospívání jen těžce akceptuje. Stará pravda, že chybami se člověk učí, prostě nerezaví! Ježe to víme až jako ostřílený a dostatečně na vlastní kůži poučený dospělák. Když je vám patnáct nebo sedmnáct, dělat chyby a selhat (v čemkoli, od písemky z fyziky až po pozvání spolužačky na rande) je přece tak trapné a ponižující! Jenže i dospělí selhávají. Často. A nejdůležitější ze všeho je poučit se ze svých omylů a neúspěchů a vytěžit z nich co nejvíce pro svůj další život a osobnostní růst.

 • Nauč se o sebe postarat!

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Ne, není to sobectví nebo nezájem ze strany rodičů, když odmítají dětem sloužit a řešit za ně veškeré povinnosti a úkoly. Naopak, hodně jim tím pomáhají! Nikdy totiž nebudete schopni pečovat o další lidi (partnera, vlastní děti) a pomáhat jim, když se nedokážete postarat se sami o sebe. Co byste měli umět? Vybírat si za přátele lidi, kteří za to stojí, zodpovědně dbát o své zdraví, stanovit si vlastní žebříček hodnot a žít podle něj, omezovat negativní myšlenky, obstát v konfliktních situacích, používat opalovací krém, sprchovat se každý den, vyprat a vyžehlit prádlo, uvařit večeři, také ale pít hodně vody a omezovat tučné a smažené jídlo. Být zkrátka zodpovědný vůči sobě i blízkým lidem a udržovat s nimi vztah založený na důvěře a pochopení.

  13 věcí, které musí každá máma říkat své dceři! Začněte s tím hned teď

  13 věcí, které musí každá máma říkat své dceři! Začněte s tím hned teď

  Není snadné vyrůst v ženu. A to, jak matky přistupují k výchově svých dcer, je rozhodující pro jejich budoucí životní úspěchy – či neúspěchy. Dospívání…celý článek

 • Třídní hvězdy zase nejsou tak „cool“

  Kyberšikana je prakticky na všech školách
  Kyberšikana je prakticky na všech školách
  Autor: istock.cz

  Je to skutečně tak! Věřte, že většina populárních, oblíbených a obletovaných spolužáků není zase tak dokonalá a super, jak se vám může nekriticky zdát. Jejich „obdivuhodné“ chování, přehnané sebevědomí nebo potřeba seskupovat kolem sebe houf věrných fanoušků, jsou většinou spíše obranným mechanismem a zástěrkou nějakého skrytého problému nebo nedostatku sebedůvěry. Věřte, že je trápí nejistota a frustrace, tak typické pro tento věk, úplně stejně, jako vás, jen si to prostě nepřipouští a nedávají najevo. Mindráky z orlího nosu, velkého zadku, krátkých nohou, zastaralého modelu mobilu, beďarů na čele nebo nepadnoucích kalhot se zkrátka nevyhnou nikomu, to můžeme klidně odpřisáhnout.

 • Potkáš nové lidi

  ...
  ...
  Autor: istock

  Nemáte ve škole zrovna ukázkový a přátelský kolektiv? Ve třídě to neklape a o přátelských vztazích si můžete nechat leda tak zdát? Ve sportovním oddíle soupeří každý s každým a o naschvály není nouze? Někdo se vám vysmívá, kritizuje a zesměšňuje? Někdo, koho jste považovali za přítele, vás zradil a opustil? Nechte to být! Oni z toho vyrostou a vás taková zkušenost jen a jen posílí a posune o velký kus dál. Každý člověk, který vám prošel přes cestu, vás něco naučil, něco nového ukázal nebo jinak ovlivnil vaše smýšlení a chování. Buďte proto vděčni, že byl, i když třeba jen chvilku, součástí vašeho života. A ty, kteří už vám nemají co dát nebo neprošli „sítem přátelství“, nechte s klidným svědomím odejít. Do vašeho světa přijdou další lidé, kteří budou novou inspirací. Jednoho dne si uvědomíte, že lidé prostě přicházejí a odcházejí a jen malý zlomek jich zůstane obrazně řečeno „po vašem boku“ dlouhé roky.

  Nemá váš teenager žádné sebevědomí? Takhle mu můžete pomoci!

  Nemá váš teenager žádné sebevědomí? Takhle mu můžete pomoci!

  Dospívající jsou, ač se to leckdy nezdá, velmi křehké a snadno zranitelné bytosti. Jakkoli se snaží svou nejistotu a pochyby schovávat za „drsnou“…celý článek

 • Nespěchej do dospělosti

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Ne, to, že vyrostete, ani zdaleka neznamená, že najednou budete úplně šťastni, budete znát odpovědi na všechny otázky a porozumíte světu, vše bude hned jasné. Pokud žijete v takových představách, nutně přijde obrovské zklamání. Je to tak, že ve 30, 40 nebo 50 letech budete úplně stejně bezradní, nejistí a plni pochyb jako v patnácti. Jen bude vaše rozhodování a chování ovlivněno zkušenostmi, které během let nasbíráte. A to zejména těch negativních, jelikož ze špatných zážitků se zpravidla poučíme mnohem více. I nadále budete pochybovat a chybovat ve vztazích, kariéře, plánech do budoucna, výchově dětí a tak dále a tak dále. Jen se zcela určitě budou průběžně měnit vaše názory, zásady a priority, ať už jde o vztahy, vzdělání, zaměstnání, politiku nebo třeba sport a hudbu. I když se vám to teď nezdá, v 35 letech budete přemýšlet jinak než v maturitním ročníku. Vyrostete, dospějete, vytříbí se vám úhel pohledu a přístup k okolnímu světu, budete mnohem flexibilnější a nejspíš také tolerantnější.

 • Motýli v břiše nejsou láska!

  Hovořte s dospívajícími o jejich vztazích, ale citlivě
  Hovořte s dospívajícími o jejich vztazích, ale citlivě
  Autor: istock.cz

  Všechno to červenání, mravenčení, šimrání kolem žaludku, přihlouplé chichotání a představy, při kterých se trochu stydíte i sami před sebou, to není láska. Ano, jste zamilovaní, za což můžou jen a jen rozbouřené hormony, v podstatě jde o chemickou reakci v těle. Skutečná láska, nikoli ta filmová, kde „šťastně žili až do smrti“, přichází mnohem později. Jde o dlouhodobý každodenní vztah dvou dospělých lidí, kteří jsou ochotni a schopni vzít na sebe zodpovědnost za druhého člověka, vytvořit s ním vztah založený na vzájemné důvěře a společně překonávat nejrůznější nástrahy a překážky. A že jich během života potkáte dost. Je propastný rozdíl mezi láskou a pouhým chtíčem a až časem pochopíte, že ta skutečná přichází až ve chvíli, kdy hormonální bouře odezní a vy budete zase schopni uvažovat bez pověstných růžových brýlí.

  10 zásad dobrého rodiče • VIDEO: 

 • Táta s mámou byli taky v pubertě

  ....
  ....
  Autor: iStock

  Až si zase budete bručet, že vaši rodiče jsou nesnesitelní, netolerantní a ti nejhorší nepřátelé, uvědomte si prosím, že kdysi byli sami také teenageři. Trápili se stejnými problémy a dělali podobné hlouposti, možná byli při spoustě průšvihů a chodili za školu…A proto možná mají nyní strach, abyste neopakovali jejich chyby. Zkuste pochopit jejich důvody. Ano, může to být těžké, ale zároveň takový způsob uvažování ukazuje, že skutečně dospíváte.

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

  Máte dospívajícího syna? Na tohle vás nepřipraví nikdo!

  Máte dospívajícího syna? Na tohle vás nepřipraví nikdo!

  Na to, že muži pravděpodobně opravdu pocházejí z Marsu (případně jiné planety), přijdete nejpozději ve chvíli, kdy se váš roztomilý malý chlapeček…celý článek

  7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

  7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

  Jakmile se dítě dostane do puberty, vztah s rodiči by se měl poněkud změnit. Zejména matky se musí naučit, jak podporovat své potomky, aby se z nich…celý článek

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku