Nemá váš teenager žádné sebevědomí? Takhle mu můžete pomoci!

 • Tváří se tvrdě, ale za tím vším je nízké sebevědomí?
  Tváří se tvrdě, ale za tím vším je nízké sebevědomí?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  22. ledna  2019 
   06:00

  Dospívající jsou, ač se to leckdy nezdá, velmi křehké a snadno zranitelné bytosti. Jakkoli se snaží svou nejistotu a pochyby schovávat za „drsnou“ masku. Jak je můžete podpořit, aby získali potřebnou sebeúctu a měli rádi sami sebe? Zkuste tohle!

 • Na puberťáka s citem a chytře!

  ...

  Chová se podivně? Odmítá s vámi mluvit, působí arogantně, srovnává se v jednom kuse s ostatními, zveličuje své nedostatky? Puberta je obdobím, kdy se vaše mládě začíná brát velmi vážně, reaguje přehnaně na jakékoli výtky nebo rady a silně se vyhraňuje vůči světu. Pokud se vám zdá, že s jeho zdravým sebevědomím a sebeúctou není něco v pořádku, potřebuje vaši maximální podporu. Jelikož ale komunikace s puberťáky je jako chůze po velmi tenkém ledě, chce to vymyslet chytrou strategii. Zde máte několik osvědčených způsobů, jak na ně!

 • Podporujte je, aby se dokázali ocenit!


  ...

  Každý člověk má spoustu silných stránek, zajímavých dovedností a jedinečných schopností. Podporujte potomky, aby se nestyděli sami sebe pochválit, takzvaně „prodat“, co umí a dokážou. Měli by zvládnout (samozřejmě ve zdravé míře) pochlubit se svými klady a být si jich plně vědomi. Povídejte si s nimi, vyzdvihněte, co se vám na nich líbí a čeho si ceníte, zdůrazňujte přirozené vlohy a talenty. Zapomeňte na kritiku (tedy pokud zrovna nepropadají z matematiky nebo jim nehrozí dvojka z chování) a vyhněte se pronášení jakýchkoli soudů! Zapovězena je například věta typu: „ Jak je možné, že jsi tak dobrý v basketbalu, ale pokud jde o fyziku a chemii, bezkonkurenčně nejhorší ze všech ve třídě? Kdyby ti to tak šlo stejně dobře jako házení míčem na koš.“ Naprosto tím totiž devalvujete, v čem se dítě cítí silné v kramflecích a dáváte najevo, že jeho sportovní dovednosti, na které je hrdé, vlastně zase až tak moc neznamenají. Nemůžete si vybrat, ve kterých oblastech bude vaše ratolest excelovat, ale můžete si zvolit, jak se k jeho úspěchu (neúspěchu) postavíte!

  Jak zvýšit sebevědomí dítěte? Rady, které zaberou

  Jak zvýšit sebevědomí dítěte? Rady, které zaberou

  Žádný rodič nechce, aby jeho dítě trpělo nízkým sebevědomím, ale bohužel ne vždy se podaří tomu zabránit. Spousta dětí si nevěří a na nás rodičích…celý článek

 • Věnujte jim pozornost! Skutečnou!


  ...

  Ruku na srdce: skutečně svému dítěti nasloucháte? Vnímáte naplno, co vám říká? Přemýšlíte nad skrytým významem slov? Nebo jedním uchem sice posloucháte, ale mezi tím ještě ťukáte do mobilu nebo notebooku, snažíte se sledovat televizní zprávy a v duchu přemýšlíte, kdy doděláte prezentaci na zítřejší poradu? Tím, že jim skutečně nasloucháte a věnujete jim plnou pozornost, dáváte svým potomkům ten nejcennější dar, zejména pokud jde o budování vlastní sebeúcty. I když se vám třeba zdá, že tím „zase až tak moc přece neděláte“, má váš postoj plný opravdového zaujetí a zájmu o to, co vám váš teenager říká, až zázračný účinek! Dejte najevo, že pečlivě vnímáte, vyptávejte se, chtějte slyšet podrobnosti, pochybujte, nabídněte několik variant řešení, vysvětlujte své názory.

 • Povzbuzujte je k přátelským vztahům


  ...

  Ano, vy jako rodiče máte v tomto ohledu nezastupitelnou úlohu, neznamená to ale, že vaše názory a přesvědčení by pro vaše dítě měly být za každých okolností alfou a omegou. I když jsou samozřejmě neocenitelné! Puberťáci obvykle vyžadují mnohem více pozornosti, bytostně si potřebují své myšlenky, stanoviska i činy ověřovat a potvrzovat. Vždy je proto dobré, když dospívající jedinec „nasaje“ zároveň zkušenosti, myšlenky, rady a doporučení ostatních lidí. Podporujte ho v udržování smysluplných vztahů, ať už se svými vrstevníky, spolužáky, také ale učiteli, trenéry, vedoucími zájmových kroužků, ostatními dospělými v příbuzenstvu. Zároveň se ho ale snažte naučit, že je dobré, aby se vždy spoléhal v první řadě sám na sebe a nenechal se slepě ovlivňovat míněním okolí.

  Dívka si fotila selfie každý den dlouhých osm let

   

 • Nechte je dělat chyby!


  ...

  Jistě, vaším úkolem je být svému „skoro dospělákovi“ oporou, jistit mu záda a připravit náruč, když si lidově řečeno „namele“. Jenže to určitě neznamená, že byste se ho měli snažit za každou cenu chránit před karamboly, konflikty a průšvihy. Právě tím totiž získává ty nejcennější životní zkušenosti! Máte své dítě nechat dělat věci špatně? Odpověď psychologů zní jednoznačně ano! Pokud tedy zrovna nejde o život nebo zdraví… Neodrazujte ho od rizik, nechte ho s klidným svědomím selhat, motivujte ho ke zkoušení nových, dosud nepoznaných věcí, svěřujte mu stále náročnější úkoly. Naučí se tím zvládat nečekané potíže, a když vlastními silami dosáhne cíle, po kterém touží, bude se cítit jako vládce světa, což s jeho sebevědomím udělá divy!

  Jsou vaše dospívající děti pořád ve svém pokoji? O tohle se rozhodně zajímejte!

  Jsou vaše dospívající děti pořád ve svém pokoji? O tohle se rozhodně zajímejte!

  Své tři puberťáky miluji. A chápu, že mají právo na soukromí, takže když k nim chci vstoupit, nejprve zaťukám. Na druhou stranu se mi hlavou honí tisíc…celý článek

  Máte doma puberťáka? Čekají vás tyhle tři boje!

  Máte doma puberťáka? Čekají vás tyhle tři boje!

  Psychologové se shodují, že existuje několik konfliktů mezi rodiči a dospívajícími potomky, které jsou zkrátka věčné a řeší se znovu a znovu v každé…celý článek

  Váš puberťák lže! Jak na to reagovat a co rozhodně nedělat

  Váš puberťák lže! Jak na to reagovat a co rozhodně nedělat

  Podle odborníků jsou malé lži u náctiletých naprosto normální. Dost často vlastně nejde o lež, jen o drobné mlžení a neříkání úplné pravdy. Přesto…celý článek

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku