Máte vzteklé dítě? Bude v životě úspěšné, říká studie!

 • Máte vzteklé dítě? Bude v životě úspěšné, říká studie!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  16. dubna  2019 
   06:00
  Dobrá zpráva pro všechny unavené maminky, které musí dennodenně  bojovat se vzdorující, rudě vřeštící a zuřící ratolestí. Vědci totiž zjistili, že tyto děti mají předpoklad, že budou v životě i kariéře úspěšnější než jejich klidnější a flegmatičtější vrstevníci. Jak je to možné?

  Některé děti projdou obdobím vzdoru bez větších potíží a nepříjemností, u jiných má tato vývojová fáze průběh velmi dramatický a ukočírovat emoční výbuchy stojí rodiče spoustu sil a energie. Ve chvíli, kdy se vaše „roztomilé zlatíčko" v záchvatu naprosté hysterie válí a řve vzteky uprostřed hypermarketu nebo na zastávce autobusu, vám určitě běhá hlavou spousta nejrůznějších myšlenek, ale ta, že jde o projev osobnosti budoucího úspěšného právníka, brilantního ekonoma, neurochirurga nebo mezinárodně uznávaného politika, mezi ně asi nepatří.

 • Jako letní bouřka

  Vyčerpávají vás každodenní souboje kdo s koho, uječené vynucování pozornosti, házení věcmi a bouřlivé protesty proti všem vašim povelům, zákazům i prosbám? Soupeření s dětským hněvem patří mezi psychicky nejnáročnější a nejvypjatější okamžiky v rodičovské roli a v podstatě před ním není úniku. Malé děti zkrátka nedokážou do důsledků pochopit, že chroupáním bonbonů večer před spaním si zkazí zuby, že skákat ze schodů po jedné noze není nejlepší nápad a že to vede většinou ke zlomené noze, že večerní koupel patří k základní hygieně a že maminka si opravdu nemůže dovolit kupovat každý den novou hračku… A tak pokračujeme v boji s větrnými mlýny a musíme jednoduše přežít. Třeba vám následující řádky alespoň částečně vlijí novou krev do žil.

 • Ať si řve a kope, bude z něj chirurg!

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Výsledky mnohaleté studie (průzkum probíhal kontinuálně téměř 40 let), které byly zveřejněny v odborném časopise Developmental Psychology Americké psychologické asociace, přesvědčivě ukazují, že děti, které jsou v předškolním věku nadměrně vzdorovité, dráždivé a celkově výrazně temperamentní ve svých emocionálních projevech, bývají v dospělosti mnohem úspěšnější ve svých profesích. Takže až budete příště (studem červená až na zádech) sledovat další část seriálu Peklo v podobě vlastního potomka kopajícího do dveří, urputně pištícího nebo modrajícího zlostí v tramvaji nebo na poště a budete se ho snažit všemožně uklidnit, neklesejte na mysli! Máte sice nezbedné (rozuměj nesnesitelné) a hodně tvrdohlavé dítě, ale možná má před sebou velmi nadějnou budoucnost.

 • Kde se bere jejich úspěch?

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Proč jsou vzdorovité, paličaté a vzteklé děti v životě úspěšnější? Podle autorů výše zmiňované studie to je možné laicky vysvětlit tím, že zlobivé, výbušné a temperamentní osobnosti jsou urputnější ve svých názorech a přesvědčeních, dovedou prosazovat vlastní vůli, jsou ochotné bojovat za své potřeby, přání a práva, obětují více ze sebe, aby dostaly, co chtějí, a dosáhly všeho, co si zamanou (jen to už v pozdějším věku není nejnovější autíčko nebo lego v obchoďáku, ale stipendium na univerzitě, povýšení nebo zajímavější pracovní pozice). Skvělá zpráva pro všechny frustrované rodiče, kteří jsou na konci svých sil, nemyslíte?

  V rámci studie byly sledovány a analyzovány osobnostní charakteristiky a vzorce chování v raném dětství v souvislosti s profesními úspěchy v dospělém věku stejně tak jako rodinné poměry účastníků, jejich postavení v rodině, inteligence a prospěch i chování ve škole.

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Video se připravuje ...
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku