Máte vzteklé dítě? Bude v životě úspěšné, říká studie!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  16. dubna  2019 
   06:00
  Dobrá zpráva pro všechny unavené maminky, které musí dennodenně  bojovat se vzdorující, rudě vřeštící a zuřící ratolestí. Vědci totiž zjistili, že tyto děti mají předpoklad, že budou v životě i kariéře úspěšnější než jejich klidnější a flegmatičtější vrstevníci. Jak je to možné?

  Některé děti projdou obdobím vzdoru bez větších potíží a nepříjemností, u jiných má tato vývojová fáze průběh velmi dramatický a ukočírovat emoční výbuchy stojí rodiče spoustu sil a energie. Ve chvíli, kdy se vaše „roztomilé zlatíčko" v záchvatu naprosté hysterie válí a řve vzteky uprostřed hypermarketu nebo na zastávce autobusu, vám určitě běhá hlavou spousta nejrůznějších myšlenek, ale ta, že jde o projev osobnosti budoucího úspěšného právníka, brilantního ekonoma, neurochirurga nebo mezinárodně uznávaného politika, mezi ně asi nepatří.

 • Jako letní bouřka

  Tohle na ně platí! Tři tipy, které zabraly na vztek u tří synů • VIDEO: 

  Vyčerpávají vás každodenní souboje kdo s koho, uječené vynucování pozornosti, házení věcmi a bouřlivé protesty proti všem vašim povelům, zákazům i prosbám? Soupeření s dětským hněvem patří mezi psychicky nejnáročnější a nejvypjatější okamžiky v rodičovské roli a v podstatě před ním není úniku. Malé děti zkrátka nedokážou do důsledků pochopit, že chroupáním bonbonů večer před spaním si zkazí zuby, že skákat ze schodů po jedné noze není nejlepší nápad a že to vede většinou ke zlomené noze, že večerní koupel patří k základní hygieně a že maminka si opravdu nemůže dovolit kupovat každý den novou hračku… A tak pokračujeme v boji s větrnými mlýny a musíme jednoduše přežít. Třeba vám následující řádky alespoň částečně vlijí novou krev do žil.

 • Ať si řve a kope, bude z něj chirurg!

  ...

  Výsledky mnohaleté studie (průzkum probíhal kontinuálně téměř 40 let), které byly zveřejněny v odborném časopise Developmental Psychology Americké psychologické asociace, přesvědčivě ukazují, že děti, které jsou v předškolním věku nadměrně vzdorovité, dráždivé a celkově výrazně temperamentní ve svých emocionálních projevech, bývají v dospělosti mnohem úspěšnější ve svých profesích. Takže až budete příště (studem červená až na zádech) sledovat další část seriálu Peklo v podobě vlastního potomka kopajícího do dveří, urputně pištícího nebo modrajícího zlostí v tramvaji nebo na poště a budete se ho snažit všemožně uklidnit, neklesejte na mysli! Máte sice nezbedné (rozuměj nesnesitelné) a hodně tvrdohlavé dítě, ale možná má před sebou velmi nadějnou budoucnost.

 • Kde se bere jejich úspěch?

  ...

  Proč jsou vzdorovité, paličaté a vzteklé děti v životě úspěšnější? Podle autorů výše zmiňované studie to je možné laicky vysvětlit tím, že zlobivé, výbušné a temperamentní osobnosti jsou urputnější ve svých názorech a přesvědčeních, dovedou prosazovat vlastní vůli, jsou ochotné bojovat za své potřeby, přání a práva, obětují více ze sebe, aby dostaly, co chtějí, a dosáhly všeho, co si zamanou (jen to už v pozdějším věku není nejnovější autíčko nebo lego v obchoďáku, ale stipendium na univerzitě, povýšení nebo zajímavější pracovní pozice). Skvělá zpráva pro všechny frustrované rodiče, kteří jsou na konci svých sil, nemyslíte?

  V rámci studie byly sledovány a analyzovány osobnostní charakteristiky a vzorce chování v raném dětství v souvislosti s profesními úspěchy v dospělém věku stejně tak jako rodinné poměry účastníků, jejich postavení v rodině, inteligence a prospěch i chování ve škole.

  Období vzdoru? Zlatí dvouletí! Nejvzteklejší jsou čtyřleté děti. Co si s nimi počít?

  Období vzdoru? Zlatí dvouletí! Nejvzteklejší jsou čtyřleté děti. Co si s nimi počít?

  Mysleli jste si, že s dvouletými dětmi je to největší boj? To se těště na to, až jim budou čtyři. Jednoho dne jsou to roztomilá stvoření s velikýma…celý článek

  Chová se vaše dítě nemožně, ignoruje vás nebo odmlouvá? Zjistěte pravý důvod!

  Chová se vaše dítě nemožně, ignoruje vás nebo odmlouvá? Zjistěte pravý důvod!

  Nemusíte si hned sahat do svědomí, pokud máte pocit, že se váš syn nebo dcera chovají jako spratci, kteří od rána jen odmlouvají, případně nemluví…celý článek

  10 důkazů, že jste příliš přísní rodiče

  10 důkazů, že jste příliš přísní rodiče

  Děti, které jsou od malička vedeny autoritativně, kupodivu většinou nedospívají v sebevědomé jedince. Buď začnou v pubertě "poslouchat" někoho jiného…celý článek

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku