Nejlepší rodiče mají tyhle vlastnosti! Máte je taky?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  14. dubna  2019 
   06:00

  Žádný rodič není dokonalý. Pro rodičovství neexistují přesná pravidla, jak na to, a ve většině případů se správnými rodiči učíme být během výchovy našich dětí. Chce to prostě čas a zkušenosti, taky občasné chybování. I když neexistuje stoprocentní seznam osobnostních rysů, které vás předurčují k tomu, abyste byl ten nejsprávnější rodič, najdou se některé klíčové atributy, které mají všechny dobré mámy i dobří tátové společně. Které to jsou?

  Jak by měl vypadat ideální rodič? Především nikdo ideální neexistuje, takže ani dokonalý rodič nemůže existovat. Přesto jsou určité povahové vlastnosti, které by měli správní rodiče mít. Máte je taky?

   

 • Humor

  Autor: iStock

   

  Nejlepší tátové a nejlepší mámy mají smysl pro humor. Jedna z nejjednodušších rodičovských rad? Smějte se! Humor je v rodině důležitý a téměř nezbytný. Snižuje stres, otevírá cestu k dialogu a usnadňuje komunikaci mezi členy rodiny. Hravost a zábava vás činí lidštějšími, což vám zpřístupňuje vaše potomky. Rodiče se smyslem pro humor mají tendenci zvládat lépe starosti a břemena, která můžou jinak vyvolat úzkost. Udělejte si čas na zábavu!

   

  Naučte děti těchto sedm dovedností, ulehčí jim život!

  Naučte děti těchto sedm dovedností, ulehčí jim život!

  Mají vaše ratolesti dobré sociální dovednosti? Pracujte na nich, doporučují odborníci. Nedávná mezinárodní vědecká studie ukazuje, že čím dříve si…celý článek

 • Konzistence

  Autor: istock

   

  Nejlepší rodiče stanovují konzistentní hranice. Přemýšlejte o tom, jak byste se cítili, kdybyste přijali práci, aniž byste dostali předem pokyny, instrukce nebo školení o tom, jak ve své roli uspět. Existuje spousta různých stylů rodičovství a výchov, ale tohle by mělo platit všude. Zdravé hranice jsou jasné a konzistentní. Rodiče, kteří mají čas vytvořit a důsledně prosazovat hranice, dávají dětem možnost, aby byly jednou úspěšné. Děti se pak budou cítit bezpečně. Absence hranic je pro děti v důsledku děsivá.

 • Spravedlnost

  Autor: iStock

   

  Nejlepší mámy a tátové jsou spravedliví. Život je možná někdy nespravedlivý, ale rodiče by měli být spravedliví, zvláště pokud je v rodině více dětí. Spravedliví rodiče jednají s každým dítětem jako s jednotlivcem a nedělají rozdíly. Spravedlivý rodič nemá univerzální přístup, ale zabývá se tím, aby děti dostaly příležitost poučit se i ze svých chyb. Být spravedlivý znamená naslouchat svým dětem a být flexibilní. Být flexibilní neznamená nekonzistentní. Znamená to, že jste ochotní dětem naslouchat a dělat rozhodnutí v jejich nejlepším zájmu.

   

  Tohle nikdy neříkejte! Slova, kterými rodiče dětem ubližují ze všeho nejvíc

  Tohle nikdy neříkejte! Slova, kterými rodiče dětem ubližují ze všeho nejvíc

  Člověk není superman. Rodič už vůbec ne. Jsou ale chyby, kterými svým dětem stavíme do cesty překážky vysoké jako Himálaj a přitom o tom ani nevíme.…celý článek

 • Sebeobrana

  Autor: istock

   

  Nejlepší rodiče vědí, jak zvládat nepohodlí a případné boje dětí, které mohou být nesnesitelné. Jsou ochotni akceptovat i to, že děti mají své vlastní hlavy. Pokud je ale dítě v nouzi, samozřejmě rodič musí vstoupit do hry. Nicméně nejlepší rodiče dovolí dítěti, aby taky selhalo, aby se poučilo ze svých chyb a řešilo své vlastní problémy a „uklidilo“ je. Umožňují dětem, aby mluvily samy za sebe. Děti potřebují cítit celou škálu emocí – od radosti přes úspěchy až po osamělost i zoufalství. Řešení problémů i odolnost jsou rozhodující pro soběstačnost v budoucnu. Takže, jednou z nejdůležitějších věcí, které rodič může udělat, je udržet si své vlastní emoce pod kontrolou.

 • Důvěra

  Autor: iStock

   

  Nejlepší tátové a mámy si jsou vědomi svých kvalit a dobře vědí, kdo jsou a že jsou nedokonalí. Perfekcionismus vytváří začarovaný kruh stresu a úzkosti. Perfekcionisté chtějí, aby všichni ostatní byli stejně dobří jako oni. Pokud nejsou, jsou špatní. Nejlepší rodiče vědí, že nemusí být neustále dokonalí a perfektní. Vědí, že i horší chvíle neznamenají, že jako rodiče selhali. Mít odvahu přijmout i nedokonalosti života dává dětem „povolení“ dělat totéž. Sebepřijetí je dar. Může být něco lepšího?

   

  Pozor na tyto rodičovské chyby! Můžete jimi dětem zkazit celý život!

  Pozor na tyto rodičovské chyby! Můžete jimi dětem zkazit celý život!

  Jistě, zodpovědní a milující rodiče samozřejmě dělají všechno pro to, aby vychovali šťastné, spokojené a úspěšné dítě. Jenže i přes sebevětší úsilí…celý článek

 • Odpovědnost

  Autor: iStock

   

  Vaše děti jsou neustále sledovány. Děti se ale dozvědí víc z toho, co děláte, než z toho, co říkáte. Děti, stejně jako my ostatní, mají tendenci respektovat lidi, kteří žijí podle slov, která kážou. Efektivní rodiče to moc dobře vědí. Vědí, že modelování pozitivního rodičovství vyžaduje úsilí a sebeovládání, a jsou ochotní to dělat. Pokud si ceníte úcty, upřímnosti, přátelství, bezpodmínečné lásky a silné pracovní etiky, musíte tyhle vlastnosti prokazovat hlavně doma.

  7 otravných dětských návyků, které jsou ve skutečnosti úplně normální. Co s nimi?

  7 otravných dětských návyků, které jsou ve skutečnosti úplně normální. Co s nimi?

  Každý rodič si zřejmě vzpomene na okamžik, kdy se z jejich andílka stalo tříleté neposlušné, ukřičené a vztekající se batole. A někdy mají pocit, že…celý článek

  Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

  Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

  Pokud máte potomky, kterým je právě teď dvanáct, pak asi procházíte menší rodičovskou krizí, protože si uvědomujete, že jako mávnutím kouzelného proutku…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku