Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!

 • Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  24. července  2020 
   06:00

  Kolikrát přemýšlím o tom, jestli jsem pokaždé říkala svým třem synům to, co jsem měla. Co jsem považovala za správné, aby věděli. Jako malá holka jsem slýchala spíše věty typu: "Jsi kluk, tak nebreč." A podobně. Když jsem pak vyrostla, věděla jsem, že tohle svým dětem říkat nechci. A ani pokud budu mít jen kluky. Proč by nemohli kluci brečet? Proč by si nemohli hrát s panenkami? Já si taky ráda hrála s autíčky! Takže následující věty jim říkejte. Naši synové to potřebují slyšet!

  Všem dětem by mělo být dovoleno mít emoce a dávat je najevo. Nejen těm, které mají vaginu. Empatie, laskavost a láska nejsou jen ženské kvality, jsou to především LIDSKÉ kvality a jsou důležité pro obě pohlaví. Lepší než učit naše dcery, aby se vyhýbaly sexuálnímu obtěžování a nejrůznějším společenským překážkám, je učit naše syny, aby tyhle překážky pomáhali z cesty odstranit. Být uctivý, laskavý, starostlivý, empatický – to bychom jim měli zdůrazňovat a vůbec to neznamená mužskou slabost. Kluci jsou kluci, říkáme – místo toho, abychom skutečně hledali definici muže. Chceme-li své syny vychovávat správně, možná bychom jim měli začít říkat následující věty!

   

 • Nejen muž, ale především člověk

  Autor: iStock

   

  1. Existuje spousta definic na to, co to znamená „být muž“. Opravdovým testem mužnosti je ale to, jak se chováš k ostatním, zejména k těm menším a slabším.

  2. Nejsi jen muž, jsi hlavně člověk. A nejdůležitější vlastnosti, které může člověk mít, jsou laskavost, empatie a otevřené srdce.

  3. V mnoha částech světa nemají dívky stejná práva jako chlapci. To není spravedlivé, ale je důležité rozpoznat nerovnost.

  4. Nemusí být spravedlivé, aby měli lidé ve světě takovou moc, ale je to realita. A stejně tak Spiderman říká: "S velkou mocí přichází velká zodpovědnost."

  5. Je v pořádku plakat a dávat najevo emoce. City jsou to, co tě dělá člověkem.

   

   

 • Když uslyšíš ne, akceptuj to

  Autor: iStock

   

  6. Dokážeš zvládnout svoje slzy a zranitelnost. Vím, že existují tlaky kolem mě, ale neboj se, že jim podlehnu. Mít malého kluka může zpochybnit naše představy o mužnosti na podvědomé úrovni a musíme k sobě být upřímní.

  7. Neexistují žádné „správné“ způsoby, jak mohou kluci jednat, nebo „správné“ způsoby, jak můžou jednat holky. Jedná se o sociální konstrukce a sociální konstrukce jsou převážně kraviny. Buďte prostě sví. Hodní. Uctiví.

  8. Je v pořádku cítit potřebu být silný. Je to tvé DNA. Je taky v pořádku vyhýbat se násilí. Svoji tělesnost nepotlačuj ani nedémonizuj.

  9. Mužství není něco, co musíš vždy dokazovat. Ženskost není něco, co by se mělo zesměšňovat nebo shazovat. Přestože mezi kluky a dívkami existují zjevné biologické rozdíly, všichni si zaslouží respekt. Všichni si zasloužíme úctu a soucit.

  10. Když někdo řekne „ne“ nebo „stop“, poslouchej, zvláště pokud se to týká těla někoho jiného. Nejsi oprávněný dotýkat se někoho, když to nechce. NE není špatné slovo, je to důležité slovo.

   

   

 • Život nemá jasné hranice

  Autor: iStock

   

  11. Je v pořádku cítit se naštvaný. Dokážeš zvládnout svůj hněv. Vidím, že jsi možná zraněný, proto jsi naštvaný. Je to v pořádku.

  12. Nejsi definován svou genderovou rolí nebo kulturním očekáváním. Pro společnost je snazší, aby nás drtila do kategorií s úhlednými rozdíly. Ve skutečnosti život nemá takové jasné hranice.

  13. Nejsi také definován svým oblečením, autem, bankovním účtem, svaly nebo partnerem. Jsi definován svou osobností.

  14. Pokud se zamiluješ do chlapce, je to v pořádku. Není to nemoc. Chci, abys byl šťastný a spokojený s tím, kým jsi.

  15. Klíč k tomu, aby ses s někým seznámil? Důvěra a sebeúcta.

   

   

 • Sex je fyzická i emocionální záležitost

   

  Autor: iStock

   

  16. Pokud musíš někoho přesvědčovat, aby s tebou byl, pak pro tebe není pravá osoba. Když začne hrát hry nebo si není jistá, odejdi. Nejlepší druh vztahu je ten, kdy jsou oba nadšení, že spolu jsou. Zasloužíš si víc než vlažnou jistotu, a to bez ohledu na to, jak krásná je.

  17. Je normální masturbovat, není to ani špinavé, ani hříšné. Je to ale taky soukromá věc, takže buď v ložnici a zavři za sebou dveře.

  18. Sex není jen fyzická záležitost, ale taky emocionální. Často to dívky cítí silněji než kluci. Buď si toho vědom a zkus se na to dívat jinak.

  19. Buď zranitelný a buď otevřený. Společenské stigma může být těžká věc, která nás stahuje dolů. Ale být otevřený a zranitelný je způsob, jak se plně otevřít lásce a přijmout velká rizika a zapojit svou lidskost.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy