Mladší sourozenci učí starší sestry a bratry empatii! Jak to funguje?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
18. června  2019 
 06:00

Mám tři syny a říkám si, že by bylo krásné, kdyby si vzájemně předávali to dobré, co v nich je. A vlastně i to špatné. Že se jednoduše budou učit jeden od druhého. Někdy mám sice pocit, že by se spíše zabili, než aby přiznali, že má ten druhý pravdu, jindy ale vidím, jak je úžasné, že můžou hádat se, prát se, křičet na sebe, strkat do sebe, smát se stejným vtipům a objímat se. A že v tom světě kolem sebe dokážou vnímat i to, co cítí druzí.

Ještě nedávno vědecké studie tvrdily, že hlavně rodiče a starší sourozenci mají velký vliv na – mladší – děti. Ovšem teď se vědci zaměřili na to, jak mohou i mladší sourozenci ovlivňovat své starší bratry a sestry.

Nedávná studie, která byla publikována v časopise Child Development, odhalila pozoruhodný nárůst empatie u dětí, které měly mladší sourozence. Možná že navzdory všem sourozeneckým rvačkám, šarvátkám a soupeření můžou být mladší sourozenci nakonec pro ty starší skvělí.

7 rad, které platí na vztekání: Mluvte s dítětem jak s neandrtálcem!

7 rad, které platí na vztekání: Mluvte s dítětem jak s neandrtálcem!

Co se vztekem batolat nebo předškoláků? Co dělat, když sebou potomci mlátí o zem v obchodech, perou se s rodiči o tablet nebo si chtějí pomocí hlasitých…celý článek

Kanadská studie se zaměřila na skupinu 452 sourozeneckých párů ve věku od 18 měsíců do 4 let a hodnotila jejich základní úroveň empatie předtím, než se do rodiny narodili sourozenci. Když bylo mladším sourozencům rok a půl, vědci se vrátili, aby zjistili, zda se empatie u starších dětí zvýšila.

Výsledky byly pozoruhodné, ovšem rodiče, kteří mají více dětí, možná nepřekvapí. I když spolu děti bojují, pošťuchují se a hádají se, chovají se navenek více empaticky. A vlastně to dává smysl. Je téměř jisté, že když si spolu sourozenci hrají každý den, mělo by to automaticky ovlivňovat jejich pocity vůči ostatním.

Proč je lepší, když dětem před spaním čtou tátové, a ne mámy?

Proč je lepší, když dětem před spaním čtou tátové, a ne mámy?

Když jsem byla malá holka, před spaním mi pohádky vždycky četl táta. Samozřejmě že někdy i mamka, ale táta měl prostě na čtení pohádek a vyprávění…celý článek

Sheri Madigan, jedna z autorek studie, uvedla, že jejich zjištění jasně dokazují, že všichni členové rodiny – nejen rodiče a starší sourozenci – přispívají k empatickému rozvoji dětí. Ovšem jedna zajímavost by se ve studii přece jen našla. Taková výjimka. Výzkumníci zjistili, že pokud jde o rozvoj empatie, neplatí to tak docela v případě starších sester a mladších bratrů. Kdo ví proč?

 

 

Odborníci varují: Tyhle chyby ve výchově nedělejte, dětem hodně škodí

Odborníci varují: Tyhle chyby ve výchově nedělejte, dětem hodně škodí

Většina rodičovských chyb se děje obvykle z lásky k dětem. Rodiče si často myslí, že jim pomáhají v rozvoji a růstu, ale bohužel ve finále dohánějí…celý článek

Nejlepší rodiče mají tyhle vlastnosti! Máte je taky?

Nejlepší rodiče mají tyhle vlastnosti! Máte je taky?

Žádný rodič není dokonalý. Pro rodičovství neexistují přesná pravidla, jak na to, a ve většině případů se správnými rodiči učíme být během výchovy…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: Ivana Ašenbrenerová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku