Proč je lepší, když dětem před spaním čtou tátové, a ne mámy?

Proč je lepší, když dětem před spaním čtou tátové, a ne mámy?
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
26. dubna  2019 
 06:00

Když jsem byla malá holka, před spaním mi pohádky vždycky četl táta. Samozřejmě že někdy i mamka, ale táta měl prostě na čtení pohádek a vyprávění příběhů přednostní právo. Tak nějak se mi to od něj víc líbilo a hlavně jsem milovala diskuse o postavách, o kterých příběh vyprávěl. Nejnovější studie teď dokazují, že večerní čtení má na děti mnohem pozitivnější vliv, pokud jim čtou otcové. Na co vědci přišli?

Podle studie, kterou prováděli vědci na Harvardově univerzitě, těží z večerního čtení děti nejvíce tehdy, když jim čtou otcové. Za prvé je důvodem prý to, že tátové snadněji vyvolávají imaginativní diskuse, za druhé prý to, že čtení je často vnímáno jako ženská činnost. Když čte muž, existuje paradoxně velká šance, že bude dítě více naslouchat.

Výzkumníci dále vysvětlují, že matky se většinou při čtení ptají na faktografické údaje po přečtení příběhů, zatímco otcové rádi a nadšeně diskutují o podrobnostech, které jsou kognitivně náročnější, což podle vědců povzbuzuje děti k tomu, aby více využívaly mozek pro rozvoj řeči. Možné je také to, že mužský hlas je hlubší, takže děti dávají víc pozor.

Elisabeth Dursman, jedna z autorek další podobné studie, ovšem tvrdí, že výška hlasu na to nemá vliv, ale jde o abstraktní a komplexní jazyk otců. Při sdílení příběhu otcové často spojovali události v knize s vlastními zkušenostmi. Například pokud se v knize psalo o žebříku, tátové zmiňovali, kdy naposledy oni sami použili žebřík, aby vyšplhali nahoru na střechu. „Matky se více zaměřovaly na fakta, například na to, aby děti označily počet kočiček nebo aby určovaly barvy,“ říká Elisabeth Dursman.

Studie, které se v USA zúčastnilo 500 otců, zjistila, že největší benefity otcovského čtení přicházejí tehdy, když tátové čtou dětem mladším dvou let. Zejména to má vliv na lepší rozvoj jazyka a slovní zásoby.

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Ivana Ašenbrenerová

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku