Šest z deseti matek někdo kritizuje za způsob výchovy. Nejvíc jejich matky a tchyně!

Tchyně patří k největším kritikům
Tchyně patří k největším kritikům
Foto: istock
Sdílej na facebooku
16. června  2019 
 06:00

Pokud jste matka, určitě jste se už někdy setkala s kritikou nebo nevyžádanou radou ohledně způsobu, jakým vychováváte své děti. Nejčastěji tyhle negativní názory na vaši výchovu pocházejí překvapivě od těch nejbližších, jako jsou vaše matka, tchyně, partner nebo kamarádka. Podle průzkumu, který prováděli výzkumníci z dětské nemocnice CS Mott při University of Michigan, je šest matek z deseti pravidelně kritizováno za to, jak své potomky vychovávají.

Kolikrát jste už slyšela od blízkých lidí výtky a rady typu: Jak ho to oblékáš? Nekrmíš ho dobře! Proč už mu dáváš ten rohlík? Ten chleba bys mu dávat neměla! Jsi moc měkká! Nejsi moc přísná? Jsi moc citlivá! Dáváš mu moc volnosti! Už by měl jít spát, nemyslíš? To jsou některé z „perel“, které mámy slyší téměř každý den – a často z úst rodiny a přátel.

Průzkum, který prováděli odborníci na michiganské univerzitě, odhalil, že 60 procent matek bylo kritizováno hlavně za to, že své děti nějakým způsobem trestaly. Na výzkumu se podílelo více než 400 žen s dětmi ve věku od 0 do 5 let. Z toho 37 procent kritiky tvořily vlastní matky, 36 procent partneři a 31 procent nejbližší příbuzní, zejména tchyně.

Tyhle hvězdy čekají dítě! Komu se už letos potomek narodil a jak se jmenuje?

Tyhle hvězdy čekají dítě! Komu se už letos potomek narodil a jak se jmenuje?

Zdá se, že v Hollywoodu i mezi zdejšími celebritami pokračuje babyboom. Za posledních několik let se hvězdné rodiny rozrostly o desítky nádherných…celý článek

Nejvíce kritizována byla především výchova (70 procent), následovaly kojení (krmení) a spánek. Být matkou není jednoduchý úkol a vždycky budou existovat různé názory, pokud jde o výchovu. Pravdou je, že neexistují žádné zákony, které by se daly aplikovat na všechny matky. Nejlepší volbou proto je ve většině případů následování mateřského instinktu.

Psycholožka Monica Serrano Muňoz, specializující se na mateřství, uvedla, že ženy čelí neustálé kritice především proto, že stále žijí v patriarchální společnosti, v níž jsou snahy žen devalvovány. Doporučuje, aby matky vytvářely podpůrné skupiny, kde by si vyměňovaly zkušenosti a rady, které by jim pomohly překonat kritiku, jíž jsou vystavovány, a poskytly jim jistotu, že nic nedělají špatně. Vedle toho psycholožka doporučuje zkrátit dobu, po kterou jsou matky v kontaktu s těmi, kdo je soudí a kritizují.

VIDEO: Babička spadla do postýlky, když se snažila uspat své vnouče:

Babička spadla do postýlky, když se snažila uspat své vnouče • VIDEO: 

Máma přichází, z dítěte je spratek! Čím to je, když jinak ho všichni chválí?

Máma přichází, z dítěte je spratek! Čím to je, když jinak ho všichni chválí?

Všimli jste si někdy, že se děti, téměř bez výjimky, chovají mnohem hůře, když vědí, že je jejich máma blízko a vidí je? Proč se to děje a jak si…celý článek

60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

Takový syn herce Toma Hankse Colin svého otce skutečně nezapře. Své matce Madonně je podobná i Lourdes, ačkoli na rozdíl od ní nosí tmavé vlasy. Ovšem,…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku