Otec není totéž, co je táta. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Zkuste se otestovat!

 • Otec není totéž, co je táta. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Zkuste se otestovat!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  5. července  2019 
   06:00

  Každý muž se může stát biologickým otcem, ale ne každý otec může být táta. Jsou to dvě v podstatě stejná slova – otec a táta. A lidé je používají od nepaměti. Rozdíly mezi nimi jsou však víc než jemné. Jakýkoli muž, jehož spermie se podílela na zrození dítěte, je otec, technicky řečeno. Ale jen ten, kdo vás miluje, dá vám své jméno, blbne s vámi a dělá tisíce dalších věcí, je váš pravý táta.

  Mít skvělého tátu je ta nejlepší věc, která vás může potkat. Nemusí to být dokonalý Superman, ale když vás bude milovat a nebude dělat z každé vaší chyby životní tragédii, je to prostě nej. Když vás bude podporovat, motivovat a bude vám říkat, že na sny není nikdy pozdě, je to ještě víc. Jaký je rozdíl mezi tátou a otcem? Tenhle!

   

   

 • Otec je bytost, táta jsou emoce

  Autor: iStock

   

  Nosíte do práce něco, co vám není příjemné, třeba uniformu nebo prostě cokoli, co nesnášíte, ale musíte to akceptovat? A doma se pak převléknete do pohodlných tepláků a trička a cítíte blaho? Tak nějak podobně si můžete představit rozdíl mezi otcem a tátou. Být tátou je emocionální pilíř, který vás drží, je to strom s pevnými kořeny, který vás ochrání před bouří. Je to někdo, kdo vás obejme a dá věci do pořádku. Otec je někdo, kdo vás sice zplodil, ale ve vašem životě zaujímá jen nepatrné místo a nemá s vámi žádné emocionální spojení. Je to možná jen někdo, kdo platí účty, alimenty a je za vás společensky zodpovědný. Tátové jsou superhrdinové v našich životech, kteří mají obrovskou moc.

   

 • Tátové jsou přítomní, otcové nejsou

  Autor: iStock

   

  A nemusí to být jen fyzická přítomnost, ale i ta emocionální. Tátové jsou šťastní, že můžou zodpovídat za blaho svých dětí, a tahle podpora se promítá ve všech aspektech, nejen ekonomických. Tátové se snaží plnit přání svých dětí, vychovávají je, jak nejlépe dovedou, starají se o jejich zdraví v každém směru – mentálním i fyzickém. Tátové se ujišťují, že život dětí bude bezpečným místem. Jsou tedy základem vašeho života, a to i tehdy, když děláte něco špatně.

 • Tátové s dětmi mluví, otcové ne

  Autor: iStock

   

  Dětská mysl je jako prázdná břidlice, potřebuje správné množství podnětů a taky správný druh podnětů, aby z ní vzniklo něco úžasného a velkého. A tátové jsou na to odborníci. Mluví s dětmi a snaží se jim své životní zkušenosti zpřístupnit. Tátové se snaží co nejlépe porozumět svým potomkům a myslet jejich způsobem. Tátové naslouchají, nekritizují pouze. Díky tomu jsou jejich děti lépe vybaveny pro život, protože všechny důležité životní lekce včas dostanou a pochopí. Otcové se nesnaží překlenout propast mezi sebou a svými dětmi. Nekomunikují s nimi, protože je nepovažují za rovnocenné partnery.

   

 • Tátové jsou superhrdinové, otcové jsou symbolem strachu

  Autor: iStock

   

  Tátové jsou pro děti něco jako superhrdinové, a to díky tomu, jak se k nim chovají. Jednají s dětmi v klidu a pohodě, protože vědí, že štěstí a klid jsou nakažlivé a že děti se učí i tím, co vidí. Otcové se chovají k dětem tak, že jsou pro ně symbolem strachu. Bojí se jich, protože jediné, co otcové používají, jsou tresty. I když nemusí být fyzické, psychické týrání je leckdy horší.

   

 • Otcové jsou symbolem práva, tátové jsou empatičtí

  Autor: iStock

   

  Otcové se chovají vždy jako soudci, kteří potrestají ty, kteří neposlouchají. Ztělesňují právo a podle toho se chovají. Nejsou milosrdní, neodpouštějí chyby a neprojevují lásku. Tátové jsou na rozdíl od otců chápající a empatičtí, dokážou odpustit a sami si přiznat chybu. Vychovávají své děti a taky jim dávají požehnání, aby si žily podle svého. Nezlobí se tedy na vás, když uděláte chybu, naopak vám pomůžou vstát a jít dál. Otcové se můžou pominout vzteky, když dítě nesplní jejich standardy.

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku