Neptejte se dětí, co bylo ve škole! Chtějte vědět, co se jim přihodilo na internetu

Rodiče své potomky v oblasti internetové bezpečnosti často podceňují a děti samy ví, jak své účty zabezpečit. Neví však, jak se bránit nadávkám a negativním zážitkům.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
20. listopadu  2019 
 06:00

Rodiče se většinou zajímají o to, co jejich děti dělají na internetu a kolik času tam tráví. Co ale netuší, je, jak se tam jejich potomci prezentují, a často nevědí, na jaké hrozby mohou narazit. Jedna malá rada odborníků zní: Neptejte se dětí jen na to, co bylo ve škole a co měly k obědu, ale zeptejte se jich i na to, co proběhlo on-line.

"Ať už chceme nebo ne, on-line svět je pro naše děti stejně důležitý jako ten reálný," říká Julia Szymańska, odbornice na on-line bezpečnost společnosti Avast a ambasadorka projektu Buď safe online. Proto je dobré, aby se rodiče ptali i na to, co jejich děti řešily s kamarády po chatu a na sociálních sítích. Zajímali se o to, jaké stránky a influencery sledují, a zkrátka se s dětmi o dění na sítích bavili. Tohle všechno může být důležitá prevence kyberšikany. 

A jak se vlastně naše děti na internetu chovají? Právě to prozradil průzkum společnosti Avast. "Oproti našemu očekávání tráví děti na internetu méně času. Obvykle do dvou hodin denně. O víkendu je to pak tři až pět hodin," říká Szymanska.

Dítě, které šikanuje, je oběť a potřebuje pomoci, říká psycholog Radek Ptáček

Dítě, které šikanuje, je oběť a potřebuje pomoci, říká psycholog Radek Ptáček

Šikanu může spustit úplně cokoliv. A obětí se mohou stát i děti, o kterých si myslíme, že jsou sociálně zdatné a psychicky odolné. Bohužel. A co můžeme…celý článek

Zájem o zabezpečení účtů je velký. S kyberšikanou se setkala třetina dětí

Překvapením také bylo, že dnešní děti mají lépe zabezpečené účty a celkově jsou na internetu opatrnější. "Nechtějí přijít o své soukromí a chrání si ho, na tom jim opravdu záleží. Ve světě on-line by zase nerady přišly o své dovednosti," vysvětluje Julia Szymańska.

Bohužel, negativní zprávou je, že se často setkávají s nepříjemnými a nebezpečnými situacemi na internetu. S kyberšikanou v různé podobě se podle průzkumu setkala celá čtvrtina dětí (26 procent): "Nejčastěji jde o různé urážky, posměch, nevhodná videa nebo zprávy s nevhodným obsahem a nabídky na schůzky od neznámých lidí," dodává odbornice na on-line bezpečnost.

Děti se s kyberšikanou nesvěřují

S tímhle problémem si bohužel podle odborníků stále nevědí rady ani rodiče. Stačí se ptát, nebo mají mít rodiče nějakou kontrolu nad profily svých dětí? "Vždy je to o vztahu rodič-dítě. Těžko nabízet jednu radu. Rozhodně ale dětem internet a sociální sítě nezakazujte. Pokud jde o kontrolu – u menších dětí do třinácti let je dobré mít hesla k jejich účtům a společně, i s jejich svolením, je jednou za čas zkontrolovat, abyste zkrátka měli přehled, co dítě dělá a s kým komunikuje," radí Szymańska. 

Rodiče by ale rozhodně neměli dítě šmírovat. Hlavní je budování důvěry. Aby třeba jednou dítě samo přišlo a řeklo: "Mami, tati, mám problém!" A nemuselo se bát reakce. I na to se zaměřil průzkum Avastu. Komu by se děti v případě problému svěřily? "To nám přišlo nejvíce znepokojující, protože děti v průzkumu uvedly, že s negativními zkušenostmi se nesvěřují," říká odbornice Avastu. Pokud ano, svěřily by se mámě nebo kamarádovi. 

Sociální síť může být nebezpečnější než přebíhání dálnice, říká režisér Vít Klusák

Sociální síť může být nebezpečnější než přebíhání dálnice, říká režisér Vít Klusák

Rodiče si musí uvědomit, že i dítě sedící u počítače v bezpečí pokoje je v podobném nebezpečí, jako kdyby běhalo po dálnici D1, tvrdí režisér dokumentárního…celý článek

Hlavní zjištění průzkumu:

  • Děti jsou opatrné v on-line komunikaci.
  • Dbají na bezpečnost svých účtů.
  • Rodiče se snaží mít co největší přehled o tom, kolik času, kde a jak tráví jejich děti on-line.
  • Děti zažívají více negativních zkušeností na internetu, než si myslí rodiče.
  • Rodiče často netuší, jak se prezentují jejich děti v on-line světě.
  • Děti se s problémy nesvěřují.

Sledujte s dětmi influencery

Rodiče také často podceňují vliv influencerů na jejich děti. "Bylo by dobré, aby se rodiče s dětmi bavili o tom, jaké influencery sledují. Podívali se s nimi na profily a zeptali se jich, proč k nim vzhlížejí," radí odbornice.

Projekt Buď safe on-line spolupracuje s youtuberem Jirkou Králem, který společně s odborníky jezdí za dětmi po besedách. "Jednou za ním přišla maminka asi s deseti profily, které její dítko sleduje, a ptala se, kdo je fajn a kdo není, koho její děti mohou sledovat a koho ne," vzpomíná Szymańska. Jenže takhle to nefunguje. "Názor si musí udělat rodiče společně s dítětem. Podívejte se na profily společně, zeptejte se, co ho tam baví, proč ho sledují a co je tam zajímavého. A potom se můžete rozhodnout," radí odborníci na bezpečnost. 

Čtyři doporučení pro rodiče od Julie Szymańske:

  1. Nepodceňujte influencery, mají větší vliv, než si myslíte.
  2. Udělejte si výlet z komfortní zóny na sociální sítě, které neznáte: Viber, Snapchat, TikTok.
  3. Vaše dítě už není Honzík, ale hroznej_borec.
  4. Neptejte se dětí, co bylo dnes ve škole, ale co se jim přihodilo on-line.

Průzkum se zaměřil na děti ve věku 9 až 13 let a jejich rodiče. Analýza dat byla provedena na vzorku 816 dětských a 815 dospělých respondentů.

Rodiče by měli hrát on-line hry společně s dětmi, doporučují experti! Proč?

Rodiče by měli hrát on-line hry společně s dětmi, doporučují experti! Proč?

Překvapuje vás takový názor? Nebo dokonce pobuřuje? A jak došli odborníci k takovému závěru? Prý pak totiž mnohem lépe porozumíte výhodám a zároveň…celý článek

Tohle vědí sociální sítě o vašich dětech! Úplně je to šokovalo

Tohle vědí sociální sítě o vašich dětech! Úplně je to šokovalo

Ze závěru téhle tiskové konference naskakuje husí kůže. A nelíbí se ani hlavním aktérům. Přitom všechny informace, na které se jich moderátoři ptají,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Gabriela Kolinová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku