Co s dětmi, když se doma nudí? Máme pro vás osm užitečných tipů

Foto: istock
Sdílej na facebooku
12. března  2020 
 06:00

Školy i mnohé mateřské školy se kvůli šíření virové nákazy uzavřely na neurčito, a vy tak máte ratolesti zčistajasna doma každý den od rána do večera. Honí se vám hlavou, co teď s nimi budete dělat? Je více než jasné, že bez chytré strategie to nepůjde. Jaký jim nachystat program a proč je důležité dodržovat určitý režim, který zabrání naprostému chaosu v domácnosti?

Když nemají děti kde vybít přebytečnou energii a jsou zkrátka „nevyběhané“, každý rodič dobře ví, že občas dokážou téměř zdemolovat dům. Ve chvíli, kdy mají pocit, že se „nudí“, jsou extra protivné a začnou vymýšlet nejrůznější vylomeniny a plánovat šílené nesmysly, které by mohly vyzkoušet. Což platí pro všechny věkové skupiny, od batolat po školáky. Na druhou stranu občas je hodně těžkým úkolem pro rodiče přimět potomky, aby neseděli celý den přilepeni před televizí nebo nad tabletem a snažili se zabavit se jinak. Navíc teď, když je před námi vidina dvou nebo možná i více týdnů povinného volna od školní docházky, bude jen na nás, rodičích, jak dokážeme nejen „přežít“, ale hlavně zaměstnat děti a přesvědčit je, aby trávily svůj čas smysluplně. Tady je pár tipů, které můžete vyzkoušet.

...
...
Autor: istock

*Neplánované „prázdniny“ určitě neznamenají, že škola a s ní spojené povinnosti přestaly na pár týdnů existovat. Je na místě připravit pro děti domácí rozvrh, kde budou mít přesně naplánovaný čas – kdy se budou učit a kdy je čas na zábavu, procházku venku, případně pomoc v domácnosti.

*Rozpohybujte je, i doma to jde. Pasujte se do role instruktorky, udělejte v obýváku provizorní tělocvičnu a uspořádejte pro lenošící, nebo naopak rozjívené potomky lekci jógy, posilování, pilates nebo tance. Na YouTube najdete spoustu inspirace a videí s lekcemi určenými speciálně dětem (všech věkových skupin).

*Postarejte se, aby měly děti pořád plné ruce práce. Rozdělte mezi ně domácí práce, pomoc s úklidem i péči o domácí mazlíčky. Volné dny můžete využít k vyklizení a vytřídění skříní a beden s hračkami v dětském pokojíčku, ať si samy udělají pořádek ve svých věcech. Staré a nepotřebné, ale zachovalé kousky můžete spolu s potomky zabalit a věnovat do nejbližších jeslí, herny nebo je odnést do charitativního kontejneru. Poslouží dobré věci.

Zábrany stranou! Tyhle bláznivé věci můžete dělat a svádět to na děti!

Zábrany stranou! Tyhle bláznivé věci můžete dělat a svádět to na děti!

Jednou z obrovských výhod toho, být rodičem, je skutečnost, že teď máte povoleno ve jménu výchovy a rozvoje ratolestí podnikat i naprosto šílené, směšné…celý článek

*Tvoření je sázkou na jistotu. Samozřejmě aktivitu, kterou zvolíte, přizpůsobte věku ratolesti. Předškoláky i mladší školáky obvykle baví vše, od stříhání, lepení, kreslení přes malování, modelování až po výrobu keramiky. Vyzkoušejte třeba vyrobit si vlastní domácí plastelínu: potřebujete jen vodu, hladkou mouku, rostlinný olej, prášek do pečiva, sůl a potravinářskou barvu (případně potravinářské aroma nebo vonný esenciální olej, aby plastelína příjemně voněla). Starší děti můžete naučit používat tavnou pistoli, můžete pak vytvářet společně například jarní a velikonoční dekorace. Skvělé jsou také barvy na textil (a originální tričko je za chvilku na světě), gelové barvy na sklo nebo foukací fixy.

*Nebojte se rozdávat úkoly, zejména takové, při jejichž plnění si ratolesti budou připadat patřičně důležité a „dospělejší“, hrdé na to, jak velkou zodpovědnost jste jim svěřili. Co takhle nechat je umýt vaše auto? Připravit svými vlastními silami oběd nebo večeři? Vymalovat předsíň?

*Mají chuť na nějakou dobrotu? Zapojte je v kuchyni a společnými silami (případně pokud máte odvahu a neděsí vás následná spoušť, tak jen za vašeho dohledu zpovzdálí) upečte bábovku, vesele zdobené muffiny nebo klidně dvoupatrový dort. Jen tak, pro radost. Pokud chcete něco rychlejšího a snadnějšího, pusťte se do domácí smetanové zmrzliny nebo ovocného sorbetu. Vlastnoručně připravené chutná přece vždycky nejlépe. Můžete třeba uspořádat rodinné soutěžní klání o to, kdo nachystá krásnější zmrzlinový pohár, fantazii se meze nekladou.

6 tipů, jak zabavit nemocné dítě a nezbláznit se

6 tipů, jak zabavit nemocné dítě a nezbláznit se

To nejhorší má za sebou. Horečky opadly, případně zabrala antibiotika a potomkovi otrnulo. Knížky ho baví jen chvíli, už neví, co by maloval, a vy…celý článek

*Nikomu neuškodí, když se naučí něco praktického, takže dovednosti jako přišít knoflík, zaštepovat rozpárané triko, vyžehlit kalhoty nebo vyčistit boty se v životě hodí a teď máte dost času na jejich trénink.

*Rozhodně nezapomínejte chodit s dětmi pravidelně ven. Pohyb na čerstvém vzduchu je nad všechny doktory, posiluje imunitu a prospívá srdci i plicím, večer se jim (i vám) bude mnohem lépe usínat. Samozřejmě vzhledem k aktuální situaci ve společnosti je potřeba být zodpovědný vůči svému zdraví i ostatním, takže se určitě nevydávejte na místa, kde se vyskytuje moc lidí. Odpolední procházka do parku, výlet do lesa, zkrátka do přírody, ale jen a jen prospějí. Vezměte s sebou koloběžku, barevné křídy, frisbee létací talíř nebo míč. Venku se můžete i učit, poznávat květiny, stromy, brouky, povídat si o nich, nasbírat vzorky a udělat si doma herbář…

Neustále unuděné dítě? Často si za to můžeme sami. Jak z toho ven?

Neustále unuděné dítě? Často si za to můžeme sami. Jak z toho ven?

Máte doma věčně otrávené a unuděné děti? Co s nimi, aby se smysluplně zabavily? Řešíte, jak v nich probudit činorodost a zájem o cokoli? A jak je naučit,…celý článek

Jak zabavit děti? Aplikace HopSkoč vám pomůže být s potomky offline

Jak zabavit děti? Aplikace HopSkoč vám pomůže být s potomky offline

Chcete, aby děti  místo "tati/mami, půjč mi mobil" raději říkaly "tati/mami, pojď si se mnou zahrát něco nového"? Pak pro to musíte něco udělat,…celý článek

Matka šestiletých dvojčat: Kdy dám dětem telefon nebo tablet s klidným svědomím?

Matka šestiletých dvojčat: Kdy dám dětem telefon nebo tablet s klidným svědomím?

Dítě a moderní technologie. Jde skutečně jen o čiré zlo a neodpustitelný prohřešek rodičů? Není třeba podléhat všeobecné hysterii. Pokud máte rozum,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku