Neustále unuděné dítě? Často si za to můžeme sami. Jak z toho ven?

Neustále unuděné dítě? Často si za to můžeme sami. Jak z toho ven?
Foto: istock
Sdílej na facebooku
3. března  2020 
 06:00

Máte doma věčně otrávené a unuděné děti? Co s nimi, aby se smysluplně zabavily? Řešíte, jak v nich probudit činorodost a zájem o cokoli? A jak je naučit, že by jejich život měl mít vyšší cíl a stojí za to o něco usilovat?

"Mamíííí, já se nudím!!" Klasická hláška, ze které časem začnou vstávat vlasy na hlavě každému rodiči. Obzvláště, pokud ji slyší každý den! Jak malé znuděnce zabavit? A je to vůbec vaším úkolem a povinností, nebo by to už od určitého věku měli potomci zvládnout sami? A co dělat, když je prostě nezajímá vůbec nic? Proč si dnes tolik dětí stěžuje, že se nudí a vůbec nic je nebaví? Může za to zrychlená doba, povrchní společnost potlačující přirozenou zvídavost nebo rodiče, kteří nezřídka své potomky přeceňují a nakládají na jejich bedra nezvladatelné nároky? Takoví přestimulovaní malí perfekcionisté, kteří se v jednom kuse honí za svými (a rodičovskými) metami, to prostě jednoho dne vzdají. Ano, i školáků se už týkají potíže typu únavový syndrom nebo syndrom vyhoření.

...
...
Autor: istock

Příkazy a výhrůžky nic nezmůžou

„Ach jo, nudím se, mami, nevím, co mám dělat. Podobná oznámení slýchám od dcery snad obden. A někdy už mi opravdu tečou nervy. Snad tisíckrát jsem se snažila vysvětlit, že je přece dost velká, abych jí nemusela věčně stát za zadkem. Navrhuji opakovaně, ať mi něco hezkého nakreslí nebo vymodeluje, zahraje plyšákům loutkové divadlo, vytáhne ze šuplíku stavebnici nebo jde se mnou upéct bábovku. Dokonce už jsem jí nejednou nějakou činnost doslova nařídila (a ano, pod pohrůžkou například zákazu televize nebo návštěvy kamarádky) a uchýlila jsem se i k nátlaku ve smyslu: jestli si něco nenajdeš sama, práci pro tebe okamžitě najdu. Do ničeho se jí nechce, k jakékoli aktivitě ji musíme téměř nutit, málokdy ji něco opravdu nadchne. Uvědomila jsem si, že máme problém, který je hlubší než jen to, že se naše dítě zkrátka nudí. V čem to je? Nuda sama o sobě určitě není hlavním viníkem, je jen vedlejším příznakem. A pak jsem na to přišla: moje dcera prostě a jednoduše neví, co znamená být pilný, pracovitý, něčím nadšený a zaujatý. A rozhodla jsem se ji to naučit,“ říká Andrea (36), maminka sedmileté Johanky.

Jak je (se) nadchnout?

Realita je taková, že některé děti jednoduše mají od přírody dány fantazii, zvídavost a kreativního ducha, baví je zkoušet nové věci a neustále něco objevovat. A jiné jsou zase tak trochu lenoši a peciválové a často působí, jako by je nezajímalo vůbec nic, u žádné činnosti nevydrží a nedokážou se do ničeho pustit s opravdovým elánem a zaujetím. Před rodiči pak vyvstává důležitý úkol: naučit je, jak v sobě probudit přirozenou zvědavost a zájem. Jak dětem pomoct a motivovat je?

*Společně s dětmi se už od nejútlejšího věku pokoušejte hledat, co je zaujme a zabaví, pečlivě potomky pozorujte a všímejte si, u čeho vydrží delší dobu, v čem vynikají a pro co vykazují určité nadání a vlohy (činnosti, ve kterých je třeba napřed před svými vrstevníky, dítě pravděpodobně budou zajímat a bavit i později).

*Jak známo, děti se učí nápodobou, kopírují vás, rodiče, vy jste pro ně největším vzorem hodným následování. Když odmalička vidí, že jste aktivní, ukazujete jim své záliby a zájmy, případně je do nich rovnou zapojíte (cvičení a pohyb, četba, malování, vaření, zahrádkaření atd.), budou takové chování považovat za normu. Když bude ratolest vyrůstat „aktivně“, v prostředí, kde rodiče podnikají spoustu věcí, jezdí na výlety, hrají společenské hry, vyrážejí ven na kole, lyžovat a bruslit, zajímají je knihy nebo třeba zvířata, převezme podobný životní styl za svůj vlastní, normální a přirozený. Zatímco když u rodičů uvidí pouze pasivitu a nezájem, bude je napodobovat.

*Netlačte na pilu a za žádných okolností dítě do ničeho nenuťte pod tlakem nebo za pomoci výhrůžek či ponižování. Může se stát, že ačkoli vy milujete horskou turistiku a neobejdete se bez lyžování a volejbalu, vaše ratolest talent ani nadšení pro sport nepodědila. A pokud k tomu dítko budete nutit, vypěstuje si k tomu odpor a začne protestovat. Takže pokud máte utkvělou představu, že dcerka musí zazářit v tanci nebo gymnastice, zatímco ona by mnohem raději navštěvovala kroužek ochotnického divadla a touží začít hrát na klavír, respektujte její rozhodnutí. Promluvte si, vyjděte vstříc jejím přáním, ale dohlížejte, aby se zvoleným aktivitám věnovala poctivě a naplno.

*Je dobré už odmalička učit děti, že každý má (alespoň někdy) právo na svůj vlastní prostor. Vštěpujte jim, aby dokázaly respektovat, že i rodiče potřebují občas čas jen sami pro sebe a není jejich povinností asistovat při každé aktivitě. I máma a táta mají nárok na odpočinek a není to ani trochu sobecké. Určitě je ale fajn to ratolestem vysvětlit, například: Teď potřebuji půl hodiny, abych uvařila oběd (pověsila prádlo, odpověděla na e-maily, zavolala do banky, podívala se v televizi na zprávy…). Až zazvoní budík na mobilu (nebo třeba zvukové upozornění nastavené na minutce u trouby), půjdeme si zase společně hrát.

*Zeptejte se dětí narovinu: Kdybyste mohly dělat úplně cokoli, co chcete, co by to bylo? Vyslechněte si návrhy a pak se společnými silami snažte najít kompromis, vymýšlejte způsoby, jak by alespoň něco z jejich nápadů šlo zrealizovat, a zdůrazněte, jakou snahu bude potřeba pro konkrétní cíle a plány z jejich strany vyvinout. Naučte je, že je jejich vlastní povinností, nikoli vaší, vypořádat se s nudou a podniknout kroky, které povedou k naplněnějšímu a produktivnějšímu životu.

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku