Má vaše dítě potíže s písemkami? Takhle mu pomůžete se zlepšit!

Má vaše dítě potíže s písemkami? Takhle mu pomůžete se zlepšit!
...
Foto: istock
Sdílej na facebooku
13. února  2020 
 06:00

Jak jít na učení chytře? Naučte děti pár triků, aby pro ně byla příprava do školy zajímavější, a tím pádem zároveň jednodušší! V první řadě by totiž měly ovládnout umění, jak se učit. A na to se často zapomíná. Pusťte se do toho společně!

Nestačí jen biflování zpaměti, odříkávání vzorečků, zkoušení z letopočtů, počítání rovnic a doplňování tvrdých a měkkých „i“. Zásadní pro studijní úspěchy je probudit u ratolesti zájem, zvědavost, získat pozornost a pomoci dítěti osvojit si schopnost, jak k učení přistoupit, vědět, jaký je jeho význam a proč je potřeba mít otevřenou mysl. Každý den vycházejí žáci ze svých tříd vyzbrojeni hromadou učebnic, poznámkovými bloky se zápisky a seznamem domácích úkolů, často ale vůbec nemají tušení, jak si získané nové poznatky a vědomosti uložit někam jinam než do povinného sešitu. Tedy do hlavy, kde by vydržely déle než do příštího testu. Tady jsou čtyři jednoduché způsoby, které můžete doma vyzkoušet. Podpoříte tak dítě, aby bylo ve škole úspěšnější a nosilo dobré známky. Zvýší mu to navíc sebedůvěru a rovněž smysl pro vlastní zodpovědnost.

...
...
Autor: istock

Čtení není studium!

Spousta žáků a studentů podléhá dojmu, že pokud si přečtou požadovanou kapitolu v učebnici, znamená to, že se učili. To je ovšem velký omyl. Učení (studium) je totiž jako sport, musíte se mu věnovat v danou chvíli skutečně naplno, napnout veškeré síly a pozornost, soustředit se jen na konkrétní věc a nenechat se rozptylovat podněty zvnějšku. Aby se dítě mohlo skutečně učit, nemůže být jen v pozici diváka, musí se aktivně zapojit. Místo pouhého předčítání informací si uloží do paměti mnohem více, když si průběžně bude zdůrazňovat a "vypichovat" nejdůležitější teze a pojmy, zapisovat si poznámky po okrajích sešitu nebo učebnice, vytvoří si vlastní studijní příručky a „manuály“, které mu budou vyhovovat a s nimiž se mu bude dobře pracovat.

Nechte ho být učitelem!

Hra na školu, učitele a žáka, není oblíbená jen u batolat a předškoláků. Vyzkoušejte to i se staršími ratolestmi. Někteří rodiče pomáhají svým dětem s učením prostřednictvím (možná staromódních, ale stále dobře fungujících) kartiček, kde jsou zapsána hesla, pojmy, slovíčka, data nebo vzorce. Jde o dobrý nápad, jak proces školní přípravy oživit. Manipulací s kartičkami a povídáním si o jejich obsahu v hlavě utkví mnohem více poznatků a informací. Ještě lépe metoda funguje, když si žák a rodič občas prohodí své role a dítě zkouší (a zároveň učí) mámu nebo tátu. Komunikujte, vysvětlujte, diskutujte.

Používejte zkratky

Šikovným způsobem, jak přimějete děti, aby si snadněji pamatovaly požadované informace, je využívat zkratky a hesla. Podporují a aktivují paměť. Například: mnemotechnická pomůcka při výuce zeměpisu HOMES je zkratkou, která zahrnuje největší americká jezera: Huron, Ontario, Michigan, Erie a Superior. Tato strategie je velmi flexibilní a jednoduchá, můžete ji použít prakticky při výuce jakéhokoli předmětu, a jakmile ratolestem ukážete, jak ji ovládnout, budete možná překvapeni, s jakými variantami kreativních a nápaditých zkratek samy přijdou.

Nachystejte časový plán

Děti a dospívající mívají dost často problém s plánováním a organizací svého času. Následně pak řeší potíže s jeho nedostatkem a věčným „nestíháním“. Pravidelný režim a studijní stereotyp je přitom potřeba si osvojit co nejdříve. Nabídněte pomoc, sedněte si společně a připravte rozpis a časový harmonogram. Rozplánujte studijní čas na několik dní dopředu tak, aby potomek v pohodě zvládal přípravu na jednotlivé testy, diktáty a písemné zkoušky bez velkého stresu. Je to určitě lepší řešení než následná noc probdělá nad knihami těsně před zkouškou. Nechte ho rozepsat si jednotlivé úkoly a povinnosti vztahující se k jednotlivým učebním předmětům do diáře, rodinného kalendáře nebo je vylepte na lednici nebo nástěnku. Například: pokud je v plánu v pátek test z chemie, může si ve středu procvičovat „kartičky“ a ve čtvrtek trénovat příklady z učebnice.

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku