Proč je dobré, aby se děti taky nudily? Kvůli tomuhle jim to dopřejte

 • Proč je dobré, aby se děti taky nudily? Kvůli tomuhle jim to dopřejte
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  16. března  2020 
   06:00

  Spousta rodičů dělá všechno možné pro to, aby se jejich dítě hlavně nenudilo. Aby pořád něco dělalo a mělo neustále nějaké podněty. Takzvaná ekonomika pozornosti či informační přetížení, které je důsledkem nadbytku informací, téměř vymazaly nudu ze života dospělých. Rodiče dost často zapomínají na radosti a výhody nicnedělání, které jsou tak mizivě vzácné.

  Poslední dny nám ovšem ukazují, že někdy je nuda celkem fajn věc. Že zpomalení a zastavení má smysl. Přestože si většina rodičů myslí, že znuděné dítě rovná se nepříjemné dítě, nemusí to tak vůbec být. Dopřejte dětem, aby se chvíli nudily, aby nic nemusely dělat, aby neběhaly z kroužku do kroužku. Podle odborníků to má zásadní vliv na vývoj jejich mozku. Ano, nuda je někdy dobrá věc!

 • Nuda připravuje mozek, aby se učil nové věci

  Autor: iStock

  Děti jsou podle odborníků jakési „učící se stroje“ mající interní mechanismy, které jim zabraňují plýtvat časem na věci, které pro ně nemají dostatečnou hodnotu. To tvrdí výzkumnice Celeste Kidd. A co to znamená fakticky? „Je to ekvivalent nudy,“ dodává. Naštěstí se děti snadno zabaví a z nudy je vyžene další zajímavá aktivita nebo hračka. Kidd doporučuje předměty, které dítě předtím někdy už vidělo, ale nedokázalo plně prozkoumat – vaše klíče, cestovní hrnek, který používáte, nebo jejich vlastní hračky – prezentovat jiným způsobem.

   

 • Přijměte nudu jako lepší návyk místo obrazovky

  Autor: iStock

  Dospělí se podle odbornice tak trochu provinili tím, že se jim nelíbí nuda stejně jako jejich dětem. My se totiž té nudě navíc často vyhýbáme i díky našim chytrým telefonům a počítačům. Děti si všímají, co jejich rodiče dělají, a odráží tak jejich chování. Většina rodičů pravděpodobně nechce své děti navádět k tomu, aby plýtvaly časem či bezmyšlenkovitě brouzdaly po internetu. Takže i když se nudíte, pokuste se vyhnout se tomu, abyste sáhli po telefonu či klikli na jinou obrazovku, a začněte dělat něco jiného s dítětem. Využijte kreativitu, vymýšlejte nové společné hry, běžte ven, něco upečte.

 • Nudící se lidé hledají spojení

  Autor: iStock

  Možná jste ti, kteří se se svými dětmi nudí. Rodiče, kteří přijímají nudu jako normální součást rodičovství místo toho, aby očekávali, že budou neustále hledat něco smysluplného, často z dlouhodobého hlediska skončí jako šťastnější – to tvrdí odborníci. I když se nudíte u hraní nějaké hry nebo sledování stejného filmu, který vidíte už posté, využití tohoto času a pocitu vám může poskytnout cenný prostor pro spojení s dítětem. „Společně pracujte na posílení vztahu se svými dětmi, třeba i tím, že se s nimi budete nudit,“ říká klinická psycholožka Sharon Saline.

 • Nuda stimuluje kreativní myšlení

  Autor: iStock

  I když jsou někdy děti takříkajíc "na zabití“, když se nudí, může to ve skutečnosti stimulovat kreativní a nezávislé myšlení a pomůže to dítěti, aby rozvíjelo svoje vlastní nápady. „Nuda může dětem pomoct rozvíjet zvědavost, vytrvalost, hravost a zájem i důvěru,“ domnívá se Teresa Belton, autorka knihy Happier People Healthier Planet. Je důležité, aby vaše dítě mělo prostor pro rozvoj těchto dovedností samostatně, aniž byste na něj tlačili. Ve skutečnosti je dobré ponechat dětem prostor, aby využily svou vlastní představivost.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku