10 projevů, podle kterých poznáte, že je vaše dítě úplně zdravé!

 • Jaké jsou projevy dětského zdraví?
  Jaké jsou projevy dětského zdraví?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  16. února  2020 
   06:00

  Mámy většinou velmi rychle vytuší, že s jejich dítětem není něco v pořádku. Máme pro to zřejmě vyvinutý zvláštní gen. Existují důležité aspekty, které o zdraví a kondici ratolestí mnohé napoví. Čeho byste si měla všímat každý den?

  Už několikrát jsme na webu psali o příznacích toho, když dítě není zdravé. Dneska jsme to otočili - a tady máte článek o projevech, které naopak svědčí o tom, že váš potomek je zdravý a jeho vývoj je po všech stránkách v pořádku. 

 • Co je ještě v normě?

  ...
  ...
  Autor: istock

  Zjistit, zda je všechno, jak má být a nehrozí nějaký zdravotní problém, není vždycky úplně jednoduché. Existuje celá řada symptomů a příznaků, které můžeme podceňovat nebo z nich naopak zbytečně panikaříme. Tyto viditelné známky toho, že se váš potomek vyvíjí naprosto normálně a těší se výbornému zdraví, vás spolehlivě uklidní!

 • Dobře spí

  ...
  ...
  Autor: istock

  Dítě spí klidně a bez přerušování celou noc, nebudí se příliš často a netrpí nočními můrami. Dbejte na dostatečný pitný režim a večer, pokud možno, zakažte používání elektroniky, která může narušovat spánkový režim.

 • Váha bez výkyvů

  ...
  ...
  Autor: istock

  Tělesná hmotnost dítěte by měla být ve správném poměru k jeho věku a výšce. Menší výkyvy jsou ještě považovány normální, jelikož fyzický růst v dětském věku je rychlý a probíhá často „skokově.“ Pokud je potomek podezřele vyhublý a nepřibírá, navzdory vyvážené stravě nebo naopak bojuje s nadváhou či má sklony k obezitě, poraďte se s lékařem.

  5 nemocí, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole! Jak na ně?

  5 nemocí, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole! Jak na ně?

  Připadá vám, že neuplyne snad ani měsíc, aby děti „nechytily“ nějaký bacil? Škola není jen budova, kam se vaše ratolesti chodí vzdělávat, je zároveň…celý článek

 • Chodí pravidelně na záchod

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Zda funguje trávicí soustava a zažívání správně, poznáte podle frekvence návštěvy toalety. Ideální variantou je, pokud je dítě zvyklé dojít si „na velkou“ každý den, pravidelně, přibližně ve stejnou dobu. Pokud ho často trápí zácpa nebo naopak průjmy, značí to, že se střevy pravděpodobně není něco v pořádku. Občasné „škrundání“ v břiše nebo větry neznamenají zpravidla žádné potíže, obzvláště, pokud je jídelníček potomka bohatý na vlákninu a luštěniny.

 • Je čilé a aktivní

  ...
  ...
  Autor: istock

  Nedělá mu problém vyskočit ráno z postele, je zaujaté tím, co právě dělá, projevuje činorodost a elán, stále je připravené v „pohotovostním“ režimu, pokud jde o lumpárny, užívá si pohyb, s nadšením si hraje…prostě je v plné formě. Samozřejmě to neznamená, že si párkrát za den nepotřebuje odpočinout, většinou jde ale jen o krátké chvíle pasivity. Děti dobíjejí energii zázračnou rychlostí.

 • Dobře se učí

  ...
  ...
  Autor: istock

  Prospěch a aktivita ve škole hodně napoví. Pokud nosí domů dobré známky, učitelé ho chválí za vypracované úlohy, aktivně se zajímá o studium, snadno a rychle se učí nové věci a chápe v souvislostech, znamená to, že mozek a celý organismus funguje na výbornou. Zpozorněte, pokud se výborný student najednou výrazně zhorší, nerozumí učivu, je unavený nebo líný, přestane se snažit a do školní přípravy ho musíte nutit.

  Kolik pohybu denně děti doopravdy potřebují?

  Kolik pohybu denně děti doopravdy potřebují?

  Víte, jak dlouho a s jakou intenzitou by měly vaše ratolesti každý den cvičit nebo se aktivně hýbat, aby jim to přinášelo zdravotní benefity? Aktuální…celý článek

 • Zuby hodně prozradí

  ...
  ...
  Autor: istock.com

  Silné, bílé, zdravé zuby a dásně ukazují, zda je s tělem všechno v pořádku. Ukazatelem různých nemocí bývá někdy právě zánět a krvácení dásní a také nepříjemný zápach z úst.

 • Nechybí chuť k jídlu

  Maminka s dcerou chystají oběd
  Maminka s dcerou chystají oběd
  Autor: iStock

  Zdravý apetit je u dětí jednou z nejspolehlivějších jistot, že cítí dobře a spokojeně. Jelikož je známo, že až 90 % imunity se nachází právě v břiše, měli by rodiče dbát na vyvážený jídelníček, obahující veškeré důležité živiny. Dětem, které jedí s chutí, mají k jídlu obecně kladný vztah a nemusíte je k němu nutit, nijak neuškodí občasné mlsání, sladké „hříchy“ jim tedy nezakazujte (pokud se z nich nestane pravidlo).

 • Držení těla

  ...
  ...
  Autor: istock

  Správný postoj (rovná záda, bez předsouvání hlavy, hrbení nebo nadměrného prohnutí v bedrech, což bývá doprovázeno vyvaleným pupíkem) naznačuje, že jsou páteř, pohybový aparát a svalový tonus těla v pořádku. Robustnější a pevná tělesná konstrukce naznačuje, že svaly a kosti se vyvíjejí přiměřeně.

  Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

  Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

  Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, ale nepřeháníte to? Jen se vždycky snažíte mu nabídnout to, co považujete za zdravější variantu? Pozor na to, dost…celý článek

 • Světlá moč

  ...
  ...
  Autor: istock

  Barva vyloučené moči toho o celkovém zdravotním stavu hodně napoví. Intenzitu jejího zabarvení ovšem mohou ovlivnit některé potraviny (např. červená řepa), zpravidla jsou ale příčinou změny barvy různá onemocnění. Moč je zároveň spolehlivým indikátorem kvality pitného režimu. Pokud toho dítě přes den moc nevypije, jeho moč je tmavě žlutá až hnědooranžová (což může být i příznakem potíží s játry). A naopak, když je pitný režim dostatečný, má moč velmi světlou barvu. Což znamená, že ledviny pracují, jak mají.

 • Nebývá marod

  ...
  ...
  Autor: istock

  Nachladí se váš potomek jednou, maximálně dvakrát do roka? Virózy, angíny, chřipky a jiné „běžné“ sezonní nemoci se mu obloukem vyhýbají? Rýmu a kašel řešíte opravdu jen občas? A když už dítko přeci jen ochoří, nepotřebuje ani antibiotika a stačí, když se pár dní vyleží v posteli? Nevíte, co je horečka? Skvěle! Pokud úspěšně odolává bacilům, které, zejména nyní, v zimním období, útočí ze všech stran, jeho imunitní systém odvádí výbornou práci a přirozená obranyschopnost je na vysoké úrovni.

  Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci!

  Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci!

  Nedávno zveřejněná studie ukazuje, že nekompromisní autokratická výchova neškodí jen psychickému zdraví dětí, ale podepisuje se negativně i na jejich…celý článek

  Viróza v rodině? Na tohle dávejte pozor, abyste se nenakazili všichni!

  Viróza v rodině? Na tohle dávejte pozor, abyste se nenakazili všichni!

  Viróza, nachlazení, chřipka nebo střevní infekce – pokud se podobná choroba objeví u některého člena rodiny, existuje vysoké riziko, že postupně podlehnou…celý článek

  Jak vychovat zdravé dítě? 5 jednoduchých rad přímo od lékařů!

  Jak vychovat zdravé dítě? 5 jednoduchých rad přímo od lékařů!

  Když máte malé dítě, občas trochu ztrácíte rozum a tápete, co je vlastě správně. Jeden z největších strachů, které můžete jako rodič zažít, je, že…celý článek

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku