Nechraňte je! 8 věcí, které by si děti měly vyzkoušet, než jim bude 10! Proč?

 • Nebojte se toho kladiva, dejte jim ho do ruky!
  Nebojte se toho kladiva, dejte jim ho do ruky!
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  2. června  2020 
   06:00

  Není vždy snadné přijmout fakt, že děti by si měly některé věci vyzkoušet samy. Nemusíme za ně jako rodiče všechno dělat, nemusíme jim předkládat hračky na zlatém talíři, nemusíme jim pořád utírat zadek. Ano, někdy je to těžké akceptovat, ale děti by se měly učit samostatnosti. V životě jako když to najdou.

  Dlouho máme pocit, že jsou malí a že je musíme ze všech sil chránit a k ničemu je moc nepouštět. A pak tu najednou jsou nesamostatní dospívající, které se nám nedaří k ničemu kloudně přimět. 

  Jak neprošvihnout ten správný čas, kdy nechat děti vyzkoušet některé podstatné věci a jak je naučit samostatnosti. Tady máte pár tipů. 

 • Samostatné hraní

  Autor: iStock

   

  My dospělí máme často tendenci dětem kecat do toho, JAK a s ČÍM si mají hrát. No jistě, když jsme byli malí my, lego nebylo ani tisíce dalších hraček. To ale neznamená, že i když bychom si my sami rádi s něčím hráli, dětem může klidně stačit dřevěná kvedlačka nebo autíčko bez koleček. Zkušenosti s objevováním vlastních představ a impulzů jsou životně důležité cesty pro každé dítě, takže je povzbuzujte, aby si hrály co nejvíc, ale nepoučujte je, jak si mají hrát a kde. Pokud si hrají bezpečně, pak to dělají správně – a je jedno jak.

   

  Jak zkrotit děti poněkud zdivočelé po prázdninách? Škola už se blíží

  Jak zkrotit děti poněkud zdivočelé po prázdninách? Škola už se blíží

  Bojíte se dalšího školního roku? My taky! Ale dřív než dojde na všechny ty příšerné seznamy, nákupy učebnic a přihlašování do kroužků, musíme nejdřív zkrotit…celý článek

 • Ranní probouzení

  Autor: iStock

   

  Jestli neustále budíte svého desetiletého syna, pak je dávno načase, aby vaši roli převzal budík. Jsou matky, které probouzejí své dospívající syny ještě na střední škole, a dokonce se tím chlubí. Ok, jednou za čas to nevadí, ale každé ráno?! Přestaňte s tím a vychovávejte ze svých dětí dobře fungující dospěláky. A s budíkem začněte klidně už v první třídě (samozřejmě s vaší kontrolou).

   

  Proč je mateřství tak náročné? Podívejte se na VIDEO:

  Mateřství – nejnáročnější povolání na světě • VIDEO: 

   

 • Snídaně a příprava svačiny

  Autor: iStock

   

  Vaším úkolem je zajistit, aby bylo v domě jídlo. To ovšem neznamená, že si vaše děti nemohou připravit čas od času snídani samy, a svačinu? Tu zvládnou též! Můžete se třeba se svými potomky střídat. V pondělí je budete dělat vy, v úterý tatínek, ve středu syn, ve čtvrtek dcera a tak dále. Při první přípravě buďte nablízku, aby si neublížily, ale nedělejte z nich chudáčky.

   

  7 kroků, jak za jediný týden zkrotit dítě, které fňuká a vzteká se

  7 kroků, jak za jediný týden zkrotit dítě, které fňuká a vzteká se

  Možná tomu nebudete věřit, ale prý se to dá zmáknout během jednoho týdne. Jestli vaše děti patří k těm, které sebou plácnou uprostřed obchodu na zem…celý článek

 • Krájení nožem

  Autor: iStock

   

  Nůž je nebezpečný, to ovšem i pro nás dospělé. Ukažte svému batoleti, že nůž je praktický pomocník v kuchyni, který je dobré naučit se používat. Samozřejmě bezpečně. Zpočátku vám děti můžou pomáhat při vaření, a když uvidíte, že jim i to krájení jde, dejte jim důvěru a dovolte jim, aby to zkusily samy.

 • Vyplňování dokumentů

  Autor: iStock

   

  Moje kamarádka mi vyprávěla, že její sedmnáctiletý syn neumí vyplnit ani dotazník. Vždycky totiž všechno dělala za něj. Tady to má! Jestli můžete, naučte děti, jak pracovat s nejrůznějšími papíry a dotazníky, zvláště na začátku školního roku. Naučte je, jak je správně vyplnit, a vy je jen podepište.

   

 • Praní

  Autor: iStock

   

  Co? Zase jsi mi nestihla vyprat ty šortky? A už nemám ponožky! No, nestihla. Bohužel, spousta dětí se domnívá, že jediný, kdo umí v rodině použít pračku, je matka. Není. Nebo neměla by být. Pračka je normální přístroj, který stačí zapnout a pere. Tedy, nejprve proberte s dětmi manuál, jak ji správně použít, kam se nalévá prací gel a jaký čudlík zmáčknout, ale jinak je to práce pro cvičené opice. A ještě něco by děti měly samy dělat. Vyprané prádlo (nebo vyžehlené) vzít a odnést si do svého pokoje.

   

  10 typů matek, na které narazíte ve škole. Kam patříte vy?

  10 typů matek, na které narazíte ve škole. Kam patříte vy?

  Škola není jen o dětech, ale také o rodičích a hlavně o maminkách. Chtě nechtě se s nimi každý den potkáváte a často prohodíte i pár slov. Školní rok…celý článek

   

 • Posílání e-mailů učitelům a trenérům

  Autor: iStock

   

  Samozřejmě, že když je dítě teprve v první třídě a nemá telefon, budete za něj školní záležitosti vyřizovat vy sami. Ovšem jakmile dítě trochu povyroste a je schopné ovládat chytrý telefon a Facebook, pravděpodobně je schopné i vytočit telefonní číslo a učiteli či trenérovi sdělit, že na trénink nepřijde, protože a proto. Navíc, některé záležitosti jsou jen mezi dítětem a tím druhým a vy jako rodiče do toho nemusíte mermomocí vstupovat. Učte děti, že pokud je pro ně něco důležité, musí se samy naučit zvládnout problém nebo požádat aspoň o pomoc.

   

 • Výběr dárků

  Autor: iStock

   

  Další skvělá věc, kterou by děti měly mít možnost samy udělat, je rozhodnout se už od útlého věku pro to, co chtějí dát svým blízkým k narozeninám či jiným svátkům. Zpočátku jim na to můžete přispět, ale později by se měly naučit i samy si na dárek našetřit. Nechte děti, aby o dárku samy přemýšlely, naučí je to mnohem víc, než když za ně koupíte dárek vy.

   

   

   

  4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

  4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

  Jsou situace, kdy má rodič pocit, že všechno, co řekne, je špatně. Nebo mu něco vylítne z pusy dřív, než se stačil pořádně zamyslet – a hned toho lituje.…celý článek

  Tohle už neplatí! 9 věcí, které dělají dnešní matky jinak

  Tohle už neplatí! 9 věcí, které dělají dnešní matky jinak

  Když začne moje maminka radit, jak to dělala ona před čtyřiceti lety, obvykle protočím panenky. Generace našich matek totiž měla naprosto jiné informace…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku