Když se dítě narodí předčasně: Příběhy, které dopadly dobře | Super mámy

Když se dítě narodí předčasně: Příběhy, které dopadly dobře

Olivier, 31. týden, Ariane, 33. týden a Noah, 34. týden
Foto: Red Méthot/Facebook
Sdílej na facebooku
30. června  2016 
 16:00

Lékaři dnes dokážou zachránit i děti, které se narodí ve 24. týdnu těhotenství. Po zdravotnické stránce je péče o takhle brzy narozené děti na vysoké úrovni, přesto jim hrozí různé zdravotní komplikace. Bez rizika nejsou ani děti, které byly u matky v břiše mnohem déle a narodily se po 32. týdnu. Rodiče navíc často tápou, jak se s předčasným narozením potomků vyrovnat a jak se o ně starat. 

Na českém trhu se objevila knížka, jaká tu podle nás hodně chyběla. Jmenuje se Maličké miminko a společně ji napsali renomovaný neonatolog Lumír Kantor z Olomouce a psycholožka Laura Janáčková. 

Naštěstí je všude na světě spousta příběhů malinkých miminek, které pokračují dobře, jak dokládá i tahle FOTOGALERIE. Autorem skvělých fotek je kanadský fotograf Red Méthot.

...
"Tento laskavý průvodce pomáhá citlivou formou maminkám i tatínkům k lepší orientaci ve zcela nevšední a neočekávané životní situaci, jakou je předčasný porod a narození nezralého dítěte. V příslovích je skrytá moudrost mnoha minulých generací," komentoval knihu neonatolog Richard Plavka z pražského Apolináře. V České republice se ročně více či méně předčasně narodí osm tisíc dětí, což je zhruba každé dvanácté. Zhruba dva tisíce se jich pak narodí hodně brzy. Podle Lumíra Kantora z Fakultní nemocnice v Olomouci, spoluautora knihy, je jednou z hlavních příčin toho, proč takových dětí dokonce přibývá, zvyšující se věk matek. 

Kniha je k mání na internetu. Pomoci může nejen ženám, kterým se narodilo miminko dříve, než mělo, ale i jejich partnerům nebo třeba babičkám a dědečkům, aby pochopili, v čem se péče liší od péče o donošené dítě.  

 

720p 480p 360p 240p
Knížka pro rodiče dětí, které se narodily předčasně • VIDEO: 

"Během těhotenství jsem přečetla spousty knížek, které kupodivu končily porodem. Jen okrajově v nich byla zmíněna možnost komplikací a předčasného porodu. A péče o nezralé miminko není popsaná snad nikde. I já jsem po předčasném porodu hledala chybu u sebe... Málo se, podle mě, mluví o tom, co maminka skutečně prožívá, že pod vlivem hormonů se jí v hlavě rojí různé myšlenky a možnosti vývoje miminka, které nejsou vždy pozitivní – snadno se tedy tento přístup doporučuje, ale hůř se myšlenky pozitivním směrem udrží," hodnotí knihu matka malého Honzíka, který se narodil o hodně dříve. Pomohly jí i kapitoly o tom, jak je vlastně organizovaná péče o takové děti v nemocnici, což se týkalo i jejího syna.

Na vlastní kůži: Je lepší, když jsou mezi dětmi dva, nebo více než čtyři roky rozdíl?

Na vlastní kůži: Je lepší, když jsou mezi dětmi dva, nebo více než čtyři roky rozdíl?

Každý člověk, který má nebo chce mít více dětí, nutně narazí na otázku, jaký je ideální věkový rozdíl mezi nimi. A zjistí, že ani rodiče, ani odborníci…celý článek

Autoři knihy velice podrobně popisují, jak vlastně vypadá péče o miminko, k čemu všemu jsou nemocniční přístroje kolem něj, co všechno mohou dělat oba rodiče, ale i prarodiče. Rady týkající se třeba toho, jak překonat neustálý strach, jsou navíc úplně praktické. 

...

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na hustý chlapy a holky, co můžou za 2.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku