Už zase mokrá postýlka? Jak řešit noční pomočování u dětí

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  15. ledna  2017 
   06:00

  Pro mnohé rodiče i děti to bývá problém, který je potřeba včas řešit. Pokud se dítě ještě ve třech letech v noci počurá, zase tak velká tragédie to není. Jestli k tomu ale dochází třeba v pěti či šesti letech, je nutné s tím něco dělat.

 • Kdy si dítě uvědomuje, že potřebuje močit

  ...

  Teprve během batolecího věku se postupně vypracovává ovládání močového měchýře, což je následek rychlého dozrávání mozku a jeho schopností řídit močový měchýř. Jak říká dětská lékařka Marie Pokorná v knize „Radosti a strasti“, přispívá k tomu i neustále se zvětšující kapacita měchýře, který umožňuje dítěti zadržovat stále větší množství moče, a tudíž i méně časté nucení na močení. Tím vznikají základní předpoklady k nácviku močení a výchově dítěte k udržování osobní čistoty. To však musí probíhat postupně, pomalu a hlavně nenásilně.

 • Kdy je to ještě „normální“

  ...

  Noční pomočování neboli enuréza je zejména u chlapečků dlouho normální, podle dětské lékařky Alexandry Vidnerové se můžou pomočovat i šestiletí kluci a nemusí jít o nemoc. Jestli je dítě nemocné nebo jde „jen“ o problém v hlavě, o tom by měl rozhodnout lékař. V pěti letech by dítě mělo jít na WC již samo a zvládnout všechny úkony týkající se svlékání, oblékání a utírání se. Jestli je dítě třeba nachlazené, nějaká ta nehoda se stát může a nemusíte hned panikařit. V takovém případě noční pomočování vymizí buď samovolně, nebo po léčbě.

   

 • Kdy by se dítě mělo přestat pomočovat?

   

   

  ...
  Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Mezi dětmi jsou velké rozdíly a odchylky, které je nutné akceptovat. Pokud je ale vašemu dítěti pět let a více, neměli byste to ale bagatelizovat. Přestože asi pětina pětiletých dětí se v noci počurává, řešit byste to měli. Dítě už má totiž rozum a může to pro něj být ponižující a zahanbující. Určitě tedy vyhledejte odborníka, který dítě vyšetří a vyloučí například infekci nebo jiné organické příčiny. Příčinou enurézy může být například zvýšená dráždivost močového měchýře, nádory v malé pánvi, nebo dokonce i cukrovka.

 • Další možné příčiny

  ...

  Noční pomočování je většinou provázené nadměrně hlubokým spánkem, zhoršuje se chladem, při stresech v rodině či školce, při výchovných problémech, nadměrném přísunu tekutin večer i rozrušení. Tou nejčastější příčinou bývá nezralost centrální nervové soustavy a močového měchýře a projevuje se to zejména v noci a vypadá to, jako by nefungovaly spoje, které mozek upozorní na to, že je potřeba se vzbudit a jít na záchod. „Při pomočování mají význam i psychické vlivy. Počurávání může signalizovat, že jeho vnitřní svět není v pohodě a že dítě není spokojené. A najevo to dá právě tím, že se počurá. Může to být hádka mezi rodiči, problémy ve školce, cokoli,“ vyjmenovává dětská lékařka Vidnerová.

   

  Jsou vaše děti úzkostné a bázlivé? 7 způsobů, jak jim pomoct

  Jsou vaše děti úzkostné a bázlivé? 7 způsobů, jak jim pomoct

  Úzkost je součástí života každého z nás, ovšem jen do určité míry. Ovšem jakmile zažívají úzkost děti, může to být pro ně frustrující a děsivé. Jak…celý článek

 • Jak dítěti pomoct, když je na vině psychika

  ...

  Když lékař vyloučí organické příčiny, je na místě hledat důvod v psychice. Čeká vás trpělivost a náročná režimová opatření. Jedině tak můžete vyhrát. Podle dr. Vidnerové je vhodná i tzv. motivační konzultace, kdy dítě přijímá aktivní roli tím, že si do kalendáře zaznamenává mokré a suché noci. „Před spaním jde samo močit, pomočí-li se, samo si převlékne postýlku. Je nutné dítě netrestat a vyvarovat se křiku. Motivujte ho za suché noci. Lze použít i elektrický alarm, což je nejúčinnější metoda léčby,“ radí lékařka. Instalace je jednoduchá a spustí se už několika kapkami moče. Během prvních týdnů je dítě buzeno po úplném pomočení, v dalších se dítě budí již po prvních kontrakcích močového měchýře, aniž se počurá. „Alarm byste měli používat nepřetržitě ještě tři týdny po posledním pomočení,“ dodává.

 • Jaká další opatření můžete zavést

  ...

  Dítě určitě chvalte za každou suchou noc a můžete ho za to i odměnit. Další léčba spočívá zejména v opatřeních všeobecného rázu, zejména v tom, že omezíte příjem tekutin večer, a hlavně mu nedávejte nic močopudného. Než dítě půjde do postýlky, musí se bezpodmínečně vyprázdnit. Důležitý je také klid v místnosti, kde dítě spí. Staršímu dítěti nedávejte plenku, to by vedlo spíše k tomu, že by dítě nemělo potřebu se vzbudit. A co ještě nedělat? Během noci dítě nebuďte, aby se šlo vyčurat, bylo by rozespalé a stejně by nerozlišilo, zda se vyčuralo do postele nebo do mísy. Enurézu byste tím jen zhoršili. V některých případech může lékař předepsat tzv. enuretický hormon, který snižuje množství vytvořené moči. Při jakýchkoli pochybnostech vás pediatr pošle k neurologovi, urologovi či psychologovi.

   

   

  Jak na febrilní křeče: Takhle je poznáte. Víte, co s nimi?

  Jak na febrilní křeče: Takhle je poznáte. Víte, co s nimi?

  Febrilní křeče vypadají dost hrozivě a rodiče dokážou hodně vyděsit. Objevují se bez varování, když začne teplota dítěte stoupat. Po čtvrtém roce života…celý článek

  20 věcí špinavějších než záchod, na které děti běžně sahají. Čeho se bát?

  20 věcí špinavějších než záchod, na které děti běžně sahají. Čeho se bát?

  Myslíte si, že co do bakterií a virů jsou nejhorší záchodová prkénka a jim podobné záležitosti? A že z nich se děti také nejčastěji něčím nakazí? Omyl.…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku