Jak zastavit krvácení z nosu u dětí? Kdy s ním raději jít k lékaři?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
12. února  2017 
 06:00

Hlavní příčina toho, proč dítěti teče krev z nosu, je skoro vždycky stejná: poranění žilek v nose. Je ale pravda, že některé děti jsou k tomu mnohem náchylnější než jiné. Naštěstí se to většinou dá zvládnout doma. Kdy raději jet na pohotovost?

Poranění si způsobí dítě samo buď tím, že příliš silně smrká, nebo si něco strká do nosu (například prst). Stát se to může stejně tak dobře batoleti, předškolákovi i školákovi. Nemusí to být nic vážného, ale může. Víte, jak krvácení zastavit a kdy jít raději k lékaři?

Nezaklánět hlavu a přiložit studený obklad

Posadíme dítě tak, aby mělo předkloněnou hlavu (nikoli zakloněnou, jak se někteří lidé domnívají) a otevřená ústa, aby se zabránilo polknutí nebo vdechnutí krve – to by zastavilo dýchání nebo způsobilo zvracení. Stiskneme dítěti palcem a ukazováčkem nos ze stran a držíme ho stisknutý asi deset minut, aby se vytvořila sraženina. Je-li to možné, přiložíme dítěti na čelo led nebo ručník namočený ve studené vodě.

Pokud se po výše doporučených opatřeních krvácení během půl hodiny nezastaví, je nutné převézt dítě na pohotovost.

Co dalšího dělat, když se krvácení podaří zastavit doma? Čtěte ZDE

Monika Absolonová to od matek příšerně schytala za reklamu na umělé mléko

Monika Absolonová to od matek příšerně schytala za reklamu na umělé mléko

Když se zpěvačka Monika Absolonová na Facebooku pochlubila, že natočila reklamu na mléko pro děti, asi netušila, že spíše než obdiv svých fanoušků…celý článek

Takhle vypadáte doopravdy: 20 fotek budoucích rodičů během spánku

Takhle vypadáte doopravdy: 20 fotek budoucích rodičů během spánku

Tenhle fotoprojekt vznikl náhodou. Když se mladá ruská fotografka vydala pomoci svým přátelům cosi opravit v bytě a pak je vyfotila shora ze žebříku.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Betynka/Magdalena Sieglová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku