Takhle poznáte, že má dítě pravou chřipku. Jak ji léčit?

 • Takhle poznáte, že má dítě pravou chřipku. Jak ji léčit?
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  13. února  2019 
   06:00

  Právě vrcholí sezóna pravé chřipky. Největší zátěží je pro osoby s horší kondicí, starší lidi a taky malé děti. Jak poznáte, že má vaše dítě opravdovou chřipku a není jen nachlazené čili nemá běžnou virózu s rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou? A má se s chřipkou k doktorovi? 

  Chřipku poznáte stoprocentně. Nemoc nastupuje prudce, a tak silně, že je najednou obtížné vstát z postele. Mezi typické příznaky patří právě horečka, která bývá u chřipky vysoká (mezi 39 až 40° C), při nachlazení se většinou neobjevuje nebo je jen mírně zvýšená. U chřipky bývá také zimnice a třesavka, mohou se objevit zažívací potíže. Vysoká horečka může trvat čtyři až pět dnů.

  Vyzkoušeno: Který teploměr se nejvíce osvědčil u malých dětí?

  Vyzkoušeno: Který teploměr se nejvíce osvědčil u malých dětí?

  Každý, kdo někdy zkoušel měřit teplotu malým dětem, musel nejméně jednou zalitovat toho, že EU už zakázala rtuťové teploměry. Přes jistou archaičnost…celý článek

 • Bolesti hlavy, svalů a očí

  ...

  Další typický příznak chřipky – u běžného nachlazení se objevuje silná bolest hlavy jen velmi zřídka, skoro vůbec. Bolesti svalů jsou u chřipky velmi silné, takže jakmile se vaše dítě nehne samo z vlastní vůle z postele, je to jasné. U chřipky také mohou bolet nepříjemně oči. Pravou chřipku prostě ani vy, ani vaše děti jen tak nepřechodíte!

 • Únava a schvácenost

  ...

  Máte-li nachlazené dítě s rýmou, pravděpodobně bude nevrlé, ale určitě nebude dobrovolně ležet v postýlce. Při chřipce dítě ovládne taková únava, že se téměř nemůže hnout. U nachlazení to sice také může být, ale mnohem mírnější.

 • Kašel, rýma a bolest v krku

  ...

  Při nachlazení bývá kašel méně silný, u chřipky bývá velmi silný, suchý, dráždivý, záchvatovitý. Nenastupuje ale vždy hned a dítě si také může stěžovat, že ho pálí na prsou. Na počátku chřipky není přítomná rýma a ne pokaždé ji nemocný dostane (u nachlazení téměř vždy) – pokud ji dostane, bude velmi intenzivní.

 • Možné komplikace

  ...

  Na rozdíl od běžného nachlazení u chřipky hrozí komplikace, pokud ji dítě řádně nevyleží. Jak říká dětská lékařka Alexandra Vidnerová, chřipka se často komplikuje zánětem průdušek a zápalem plic. Proto je vhodné, ale jen u rizikových dětí, přemýšlet o očkování proti chřipce, které se ale provádí na podzim před nástupem chřipkové epidemie. "Pokud je ale frekvence infektů nízká, očkování bych doporučila pouze u rizikových skupin dětí, například u těch se sníženou imunitou, s astmatem, cystickou fibrózou a podobně," říká lékařka.

 • Jak ji co nejrychleji vyléčit?

  ...

  U chřipky platí, nespěchejte s vyléčením! Jak říká dětská lékařka Vidnerová, nejlepší lék na chřipku je postel, žádná fyzická námaha (tedy ani televize, procházky venku apod.). K lékaři rozhodně s dítětem zejména v prvních dnech nemusíte, stačí, když se případně domluvíte po telefonu.

 • Postel, tekutiny a snižování teploty

  Jestli nechcete, aby vaše dítě promarodilo celou zimu, dbejte na posílení jeho imunity!

  Základem léčby je tedy klid na lůžku, teplé tekutiny (hlavně čaj), dítěti podávejte lehká jídla, jako je zeleninový či kuřecí vývar, a při horečce aplikujte studené zábaly. Dítě zabalte po celém těle na 10 – 15 minut, pak jej převlečte a do jedné hodiny můžete až 3x opakovat. Vhodné je také obklad na nohy z tvarohu, přes který navléknete ponožky. U menších dětí a kojenců je nutné vysokou teplotu srážet běžnými léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku