Když dítě píchne vosa nebo včela: Kdy volat doktora? | Supermámy

Když dítě píchne vosa nebo včela: Kdy volat doktora?

Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora
Foto: Supermámy/Jiří Sládeček
Sdílej na facebooku
16. srpna  2017 
 06:00

Vosí nebo včelí píchnutí může být banalita, ale pokud je někdo na hmyz alergický, může jít o život. Stejně jako když člověk hmyz omylem polkne a on ho bodne do krku. Jak poznat, kdy je to průšvih, a jak ošetřit běžné píchnutí? 

Tak schválně – bojíte se víc vos, včel, nebo sršňů? Možná vás kvůli své velikosti děsí sršni, ale ve skutečnosti je to poměrně mírumilovný hmyz, který na člověka většinou neútočí, samozřejmě pokud mu nejde o život a nerozhodnete se mu například zničit hnízdo.

Včely jsou oproti nim mnohem větší útočnice, stačí, když se člověk pohybuje třeba v blízkosti úlu. Bodnutí včely medonosné bolí, ale samo o sobě nebezpečné není, pokud dítě nebodne 50 a více a dospělého 100 a více včel najednou. Bohužel neplatí to, pokud je člověk alergický, pak může být fatální i jedno žihadlo. Naštěstí je taková alergie poměrně vzácná. 

6 dětských nemocí, o kterých jste dříve neměli ani tušení

6 dětských nemocí, o kterých jste dříve neměli ani tušení

Když nejmenší děti v noci nespí, je to náročné a matky a otcové se ve dne potácejí jako zombie. Ale není to nic proti nevyspání z toho, když propukne…celý článek

Bodnutí od vosy je zhruba dvakrát méně toxické a i alergie jsou vzácnější, vosy jsou však mimořádně otravné, protože jdou po jídle a pití. Sršní bodnutí je ještě mnohem méně toxické, ale je vzhledem k velikosti hmyzu dost bolestivé. Jinak jsou sršni užiteční, živí se totiž hmyzem, jako jsou mouchy nebo ovádi. 

Podívejte se, co dělat, když vaše dítě bodne hmyz:

Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora • VIDEO: 

Spousta lidí si myslí, že čmeláci nebodají vůbec, ale dělnice bodnout mohou, nicméně jsou ještě mírumilovnější než sršni. Bodnout může i další hmyz, například hrabalky, které se živí komáry a jejichž píchnutí hodně bolí. 

Plácáte děti přes zadek? Nedělejte to, varuje největší studie. Proč?

Plácáte děti přes zadek? Nedělejte to, varuje největší studie. Proč?

Plácnete-li dítě přes zadek na veřejnosti, vzbudíte pohoršení. Fyzické tresty na dětech odsuzuje stále více lidí. A varuje před tím i nejrozsáhlejší…celý článek

Matky se oblékají stejně jako dcery. Komu to sluší a komu méně?

Matky se oblékají stejně jako dcery. Komu to sluší a komu méně?

V Česku se to zase tak často nevidí, ale soudě dle fotek na webu je to leckde hit. Matky pořizují stejné oblečení sobě i dcerám, ať už jim je rok tři…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Dvojčata (2) dokonale předvádějí úvodní scénu z Ledového království

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku