Když dítě píchne vosa nebo včela: Kdy volat doktora?

Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora
Foto: Supermámy/Jiří Sládeček
Sdílej na facebooku
16. srpna  2017 
 06:00

Vosí nebo včelí píchnutí může být banalita, ale pokud je někdo na hmyz alergický, může jít o život. Stejně jako když člověk hmyz omylem polkne a on ho bodne do krku. Jak poznat, kdy je to průšvih, a jak ošetřit běžné píchnutí? 

Tak schválně – bojíte se víc vos, včel, nebo sršňů? Možná vás kvůli své velikosti děsí sršni, ale ve skutečnosti je to poměrně mírumilovný hmyz, který na člověka většinou neútočí, samozřejmě pokud mu nejde o život a nerozhodnete se mu například zničit hnízdo.

Včely jsou oproti nim mnohem větší útočnice, stačí, když se člověk pohybuje třeba v blízkosti úlu. Bodnutí včely medonosné bolí, ale samo o sobě nebezpečné není, pokud dítě nebodne 50 a více a dospělého 100 a více včel najednou. Bohužel neplatí to, pokud je člověk alergický, pak může být fatální i jedno žihadlo. Naštěstí je taková alergie poměrně vzácná. 

6 dětských nemocí, o kterých jste dříve neměli ani tušení

6 dětských nemocí, o kterých jste dříve neměli ani tušení

Když nejmenší děti v noci nespí, je to náročné a matky a otcové se ve dne potácejí jako zombie. Ale není to nic proti nevyspání z toho, když propukne…celý článek

Bodnutí od vosy je zhruba dvakrát méně toxické a i alergie jsou vzácnější, vosy jsou však mimořádně otravné, protože jdou po jídle a pití. Sršní bodnutí je ještě mnohem méně toxické, ale je vzhledem k velikosti hmyzu dost bolestivé. Jinak jsou sršni užiteční, živí se totiž hmyzem, jako jsou mouchy nebo ovádi. 

Podívejte se, co dělat, když vaše dítě bodne hmyz:

Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora • VIDEO: 

Spousta lidí si myslí, že čmeláci nebodají vůbec, ale dělnice bodnout mohou, nicméně jsou ještě mírumilovnější než sršni. Bodnout může i další hmyz, například hrabalky, které se živí komáry a jejichž píchnutí hodně bolí. 

Plácáte děti přes zadek? Nedělejte to, varuje největší studie. Proč?

Plácáte děti přes zadek? Nedělejte to, varuje největší studie. Proč?

Plácnete-li dítě přes zadek na veřejnosti, vzbudíte pohoršení. Fyzické tresty na dětech odsuzuje stále více lidí. A varuje před tím i nejrozsáhlejší…celý článek

Matky se oblékají stejně jako dcery. Komu to sluší a komu méně?

Matky se oblékají stejně jako dcery. Komu to sluší a komu méně?

V Česku se to zase tak často nevidí, ale soudě dle fotek na webu je to leckde hit. Matky pořizují stejné oblečení sobě i dcerám, ať už jim je rok tři…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku