Se synem jsme cvičili Vojtovu metodu! Bylo to tvrdé, ale díky ní hraje fotbal

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  9. října  2017 
   06:00

  Někdy se to prostě stane a narodí se vám dítě, které má potíže s motorickým vývojem, nebo je dokonce postižené dětskou mozkovou obrnou. Nemusí to ale nutně znamenat tragédii, jenom je potřeba, abyste se naučili s takovým dítětem pracovat. Jednou z možností je právě Vojtova metoda. Vím, o čem mluvím, s naším synem jsme ji cvičili!

 • Když byly synovi dva měsíce, začal boj

  Autor: Pinterest/vojta.com

   

  Když byly našemu nejmladšímu synovi dva měsíce, dětská lékařka konstatovala, že se nevyvíjí tak, jak by měl. Zdálo se sice, že je v pořádku, ale měl pořád sevřené ručičky v pěst a hlavu stáčel na jednu stranu. Nebýt skvělé paní doktorky, která včas a správně určila, že je nutná speciální rehabilitace, nevím, jak by to dopadlo. Doporučila nám právě Vojtovu metodu. Byly to krušné a nekonečně dlouhé měsíce, které jsme strávili cvičením. Když Kája poprvé začal při cvičení bolestivě plakat, měla jsem sto chutí se na to vykašlat. Jenže paní doktorka nám citlivě vysvětlovala, že musíme pokračovat, že se máme obrnit trpělivostí a vydržet. Nebýt chápavého manžela, který se naučil cviky se mnou, nevím, zda bych to dala. Ale vydrželi jsme a v roce už byl Kája naprosto v normě.

   

  50 tipů na svačiny pro děti. Originální, zdravé a výborné na chuť

  50 tipů na svačiny pro děti. Originální, zdravé a výborné na chuť

  Nalákejte svoje děti na barevnost a zajímavé tvary a připravte jim snídaně, svačiny nebo oběd jinak než dosud. Dokonce i druhy zeleniny, které jim…celý článek

 • Včasná diagnóza je nutností

  Autor: Pinterest/vojta.com

   

  Nebylo snadné přijmout fakt, že naše dítě je tak trochu jiné. Ty kradmé pohledy ostatních maminek v čekárně, na pískovišti nebo ve městě se někdy nedaly snést. Ale já věděla, že to dáme! Syn se bohužel narodil z komplikovaného těhotenství už ve 35. týdnu a pravděpodobně došlo k drobnému poškození mozku. Následkem toho se zpomalil motorický vývoj. Naštěstí jsme měli (a máme) skvělou paní doktorku, která včas problém odhalila. Předpokladem úspěšné léčby je totiž včasná diagnóza! Jestli se vám tedy na vašem dítěti něco nezdá a lékař vám říká, že je jen tak trochu líné, běžte si to ověřit ještě jinam. Ano, může se stát, že to časem dožene, ale taky se může stát, že nedožene.

   

  Zánět středního ucha: Kdy vyrazit k lékaři a jaké babské rady zkusit?

  Zánět středního ucha: Kdy vyrazit k lékaři a jaké babské rady zkusit?

  Je to taková rodičovská noční můra. A to doslova, protože často přichází v noci. Dítě se budí s pláčem, je zjevné, že ho něco bolí, ale čím menší je,…celý článek

 • Změna k lepšímu díky "vojtovce"

  Autor: Pinterest/vojta.com

   

  Období do šesti měsíců věku kojence je totiž nejdůležitější, pozdější náprava je hodně problematická. Dítě s jakýmkoli motorickým opožděním by mělo být zařazeno do léčby ideálně do druhého měsíce života. Vojtova metoda je jednou z metod, které se využívají, a je skutečně velmi efektivní. Základy položil už v šedesátých letech minulého století český pediatr Václav Vojta, kdy se zabýval nejprve dětmi postiženými dětskou mozkovou obrnou. Dal dohromady metodiku, jak s nimi pracovat a jak co nejvíc zamezit vývojovému postižení. Tahle metoda samozřejmě není jediná, která se praktikuje, ale je jedna z nejúspěšnějších! Vojtův princip vychází z myšlenky, že duševní vývoj dítěte jde ruku v ruce s hybným vývojem. Základ pohybové inteligence je dán geneticky, a není-li tomu tak, dítě se po opakovaných nezdarech přestane o pohyb pokoušet nebo použije nesprávný vzorec, který si upevní. Později se to projeví třeba v tom, že má špatné držení těla nebo chůzi.

   

  6 věcí, které skutečně potřebujete vědět o autismu u dětí

  6 věcí, které skutečně potřebujete vědět o autismu u dětí

  O dětském autismu koluje mezi lidmi spousta nesmyslů. Ať už o tom, co ho způsobuje, nebo o tom, jaké jsou jeho projevy a co všechno mezi ně patří.…celý článek

 • Jak metoda působí konkrétně

  Autor: iStock

   

  Působení reflexní lokomoce spočívá v tom, že se u dítěte speciálními cviky vyvolávají starší pohybové vzorce, které jsou u každého z nás uloženy v nervovém systému a byly překryty novými. Konkrétně to tedy znamená, že speciálními cviky zapojujete svaly, jejichž řízení je poškozením centrálního nervového systému zničeno. A tady právě pomůže Vojta. S Kájou jsme cvičili poctivě každý den, i když to byly nervy. Trochu to dítě totiž bolí, ale když víte, že to pomůže, prostě zatnete zuby a vydržíte. Cvičí se tak, že stimulujete vybraná místa na těle, a to bez účasti vůle, a navíc v přesně vymezených polohách těla.

 • Cvičte doma i v ambulanci s fyzioterapeutem

  Autor: iStock

   

  Odborník vám nejprve ukáže, jak na to, a doma pak pokračujete. Chodíte samozřejmě na kontroly, aby bylo vidět, jestli to fakt děláte správně. Překousnout jsme museli pláč, ale i to se dá zvládnout. Výsledek se dostavil, i když dodnes má syn lehkou mozkovou dysfunkci – ale i to se dá přežít. Pokud jste se dozvěděli, že musíte cvičit právě Vojtu, neděste se. A ještě jedna rada. Dobrým předpokladem je najít zkušeného a kvalitního rehabilitačního pracovníka nebo fyzioterapeuta.

   

  Podívejte se, proč je pro kojence tak důležitý kontakt s matčinou kůží

  Podívejte se, proč je pro kojence tak důležitý kontakt s matčinou kůží

  Je těžké poznat, co přesně novorozenci nebo malí kojenci chtějí. Ale už po pár dnech je většinou všem rodičům jasné, že bez rozdílu milují, když je…celý článek

 • Co od ní můžete čekat?

  Autor: iStock

   

  Hlavně nečekejte zázraky. Někdy mají totiž rodiče přehnané představy o výsledku a domnívají se, že "vojtovka" vrátí nebo zlepší poškozenou hybnost, zejména chůzi. Pokud je ale poškození mozku u dítěte větší, zničené řízení hybnosti nelze obnovit v plném rozsahu ani rehabilitací. Neznamená to ovšem, že je cvičení na nic a že nemáte cvičit vůbec. Naopak! Cvičením můžete předejít změnám na šlachách, vazech a deformacím kloubů. A to je přece úspěch!

   

  Proč byste neměli nutit kojence sedět, když to ještě sám neumí? Podívejte se na VIDEO:

  Proč by rodiče neměli nutit kojence sedět, když to ještě neumí

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku