Deprese u předškoláků? Ano! Jak ji rodiče mohou poznat?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
28. února  2018 
 06:00

Ještě před padesáti lety byl pojem dětská deprese zcela neznámý. Dnes už se dávno ví, že i děti mohou trpět depresí. A poměrně často i v předškolním věku! Nebezpečí je o to větší, že jen málokterého rodiče napadne, že by mohlo jít právě o depresi. Co byste o ní měli jako rodiče vědět?

Dříve odborníci na dětský vývoj věřili, že velmi malé děti nejsou citově nebo kognitivně rozvinuté natolik, aby mohly pociťovat depresi nebo aby dokázaly vyjádřit, co cítí. Ovšem dnes už to neplatí. Depresí může onemocnět i velmi malé dítě. Ačkoli to není běžné, není to ani extrémně vzácné. Zatímco statistiky ukazují, že deprimované bývají spíše starší děti a mladiství, ukazuje se, že v určitém okamžiku trpí depresí 1 až 3 procenta předškolních dětí.

Podle doktora Barryho Garfinkela, dětského psychiatra z Minneapolisu, je předškolní deprese natolik vzácná, že se často plete s jinými diagnózami. Přesto existují příznaky, které jasně naznačují, že je dítě deprimované – děti jsou zpomalené, uzavírají se do sebe, jsou apatické a jejich nálada je jiná, než bývala.

Nehrozí mu sebevražda? 9 varovných příznaků, na které dát pozor u teenagerů

Nehrozí mu sebevražda? 9 varovných příznaků, na které dát pozor u teenagerů

Neignorujte to. Zkuste si včas uvědomit, kdy se běžná teenagerskou zasmušilost a výkyvy nálad začnou měnit v něco jiného. Deprese mezi dospívajícími…celý článek

Samozřejmě že každé dítě je čas od času mrzuté a bez nálady. Ovšem dítě, které prožívá normální smutek, se během několika hodin nebo dnů zase promění v dítě, které se cítí fajn. Pokud je dítě deprimované a upadá do deprese, smutek trvá dlouhé týdny nebo měsíce.

Podle odborníků mohou děti reagovat na takzvané duševní úrazy, jako jsou rodičovské hádky, rozvod, tělesné tresty či nespravedlivé hodnocení. A samozřejmě vliv mívá i výskyt deprese u některého z rodičů nebo stres v rodině (například ztráta zaměstnání či nemoc jednoho z členů rodiny).

Diana, Kate i Adele: 10 slavných matek, které trpěly poporodními depresemi

Diana, Kate i Adele: 10 slavných matek, které trpěly poporodními depresemi

Poporodní deprese v různé intenzitě potkají každou pátou matku. A samozřejmě se nevyhýbají ani těm slavným. Jenže málokterá žena o nich otevřeně mluví.…celý článek

Pokud jde o příznaky, může jich být celá řada. Mezi hlavní patří tyto:

• Dítě, které bez problémů zvládalo hygienu, se začne v noci znova pomočovat.

• Ztrácí zájem o oblíbené aktivity.

• Začnou se u něj projevovat výrazné změny v chování, jako jsou záchvaty agrese a podobně.

• Dítě se může nudit a ztrácet zájem o kamarády (společenská izolace).

• Dítě je vzteklé a podrážděné.

• Objevují se problémy se spánkem.

• Neochota chodit do školky.

• Nedostatek koncentrace.

• Destruktivní myšlenky a vyjadřování beznaděje.

• Častý pláč nebo smutek, negativní myšlenky.

A jak problém řešit? Vždy je na místě vyhledat dětského lékaře, který doporučí návštěvu u dětského psychiatra a psychologa. Většina dětí reaguje podle Barryho Garfinkela velmi dobře na terapii a poradenství, takže není nutné nasazovat léky. „Léčba antidepresivy je u dětí poslední možnost, pokud nereagují na jiné metody,“ dodává. Důležité je situaci včas řešit.

Jaká věta na děti nikdy nezabere? A co na ně naopak platí? Podívejte se na VIDEO:

Tohle na ně platí: Proč věta nezlob nikdy nezabere? • VIDEO: 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku