Tyhle chyby dělají rodiče novorozenců! Jak se jim vyhnout?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  12. února  2018 
   06:00

  Máte-li první dítě, které jste si právě přinesli domů, pak z toho můžete být tak trochu nervózní. Je to první dítě, první strach a nervozita z toho, jakých chyb se můžete dopustit. Jsou ale nevyhnutelné a je naprosto normální, že zpočátku nebudete dělat všechno správně. Kterých chyb se dopouštíme nejčastěji?

 • Nevozí děti v autosedačce nebo ji nepoužijí správně

  Autor: iStock

   

  Spousta rodičů si pořídí vše, co bude dítě potřebovat, ještě před porodem. Ale jsou i takoví, kteří čekají, až dítě přijde na svět. Ovšem to už může být pozdě. Zvláště v případě autosedačky. Pokud jedete z porodnice autem, měla by v něm být nainstalovaná bezpečnostní autosedačka. Bez ní dítě nikdy nepřevážejte! Postupujte podle návodu, který u sedačky je, aby byla instalovaná skutečně správně. Studie z roku 2016 publikovaná v časopise Journal of Pediatrics zjistila, že 91 procent rodičů dělá vážné chyby při instalování dětské autosedačky do automobilů. 86 % chyb bylo dokonce kritických a zvyšovalo riziko úrazu při nehodě.

 • Ukládají dítě do postýlky ve špatné poloze

  Autor: iStock

   

  Je to alarmující, ale podle autorky nové knihy Baby and Toddler Basics doktorky Tanyi Altmannové spousta rodičů neví, jak by měli své dítě ukládat do postýlky. „Netuší, že k novorozenci nepatří žádné polštáře, peřinky, plyšové hračky ani zbytečnosti, které zvyšují riziko SIDS,“ říká. Dítě má spát na zádech nebo na boku, nikdy ne na bříšku. Tato poloha zvyšuje riziko náhlého úmrtí kojenců. Podle jedné studie z roku 2015 jedna pětina matek uvedla, že ukládá dítě na břicho a 39 procent používá měkké peřiny v dětské postýlce.

   

  Výstražná znamení, podle kterých poznáte, že máte dítě závislé na počítači

  Výstražná znamení, podle kterých poznáte, že máte dítě závislé na počítači

  Můj nejmladší syn by si svůj život bez počítače nedokázal představit. Má sice stanoven čas, po který může hrát, ale jakmile z nějakého důvodu nesmí…celý článek

 • Nebudí děti ke krmení či kojení

  Autor: iStock

   

  Podle lékařky Altmannové spousta rodičů žije v domnění, že když novorozené dítě spí, nemají ho na krmení budit. Názory na to se mohou samozřejmě různit, ale někteří novorozenci jsou spáči, které na krmení musíte budit, i když to nevyžadují. Během několika prvních týdnů byste dítě měli krmit každé dvě až tři hodiny, a to i v noci, protože se tím zvyšuje laktace a dítě bude přibývat na váze. Samozřejmě že tohle se týká jen novorozenců, tříměsíční dítě nebudete budit, když se v noci neprobudí.

 • Nenechají dítě dostatečně odříhnout

  Autor: iStock

   

  Jedním z klíčových omylů, kterých se novopečení rodiče dopouštějí, je nedostatek času na to, aby si dítě po krmení řádně odříhlo. Často po krmení dítě rychle uloží do postýlky, protože se bojí další manipulace. Výsledkem je, že dítě uloží, ale za půl hodiny je probudí naříkání a fňukání, protože dítě má bříško plné plynů, které neodešly. Existuje spousta snadných technik, jak dítě držet a manipulovat s ním, aby si dobře odříhlo. Nejznámější poloha je přes rameno, kdy jeho brada spočívá na vašem rameni, jeho tvář je obrácená na jednu stranu a jeho bříško spočívá na vaší hrudi. Můžete ho jemně poplácávat po zadečku nebo zádech, dokud si neříhne. Jistě, může to trvat ještě dalších deset minut, ale stojí to za to.

   

  Jak vypadá den mámy s předčasně narozeným dítětem?

  Jak vypadá den mámy s předčasně narozeným dítětem?

  Někdy se to prostě stane a porodíte před 38. týdnem těhotenství, což je považováno za hranici předčasného porodu. Ovšem pokud váha miminka není nižší…celý článek

 • Chybují při kojení nebo přípravě mléka

  Autor: iStock

   

  Když kojíte, obvykle se dítě nemůže přejíst. Jakmile má dost, přestane sát. Chybovat samozřejmě můžete v technice kojení, což se projeví tím, že dítě pláče, špatně saje nebo budete mít problém vy sama s bradavkami. V případě, že nekojíte a musíte připravovat kojenecké mléko, hrozí, že ho špatně připravíte. A to samozřejmě tehdy, pokud nečtete návod na krabici. Pokud se nebudete řídit pokyny, můžete připravit mléko příliš koncentrované, nebo naopak moc zředěné. V prvním případě to bude zátěž pro žaludek miminka, v druhém případě dítě nedostane dostatek výživy a nebude prospívat.

 • Neustále dítě nosí v autosedačce

  Autor: iStock

   

  Je to fajn, mít dítě v šátku nebo v náručí, ale dítě nemůže být neustále omezované – autosedačkou, dětským lehátkem či křeslem. Spousta rodičů nosí dítě pořád v autosedačce, kamkoli jdou. Do parku, do restaurace či na návštěvu. Jak říká lékařka Altmannová, není to správně! „Autosedačky jsou určeny pro auta, ne pro nošení dětí!“ Jednak jim můžete častým nošením zhmoždit záda, ale především jim hrozí nedostatečná stimulace. Dítě musí být venku, na zemi, v postýlce a snažit se hýbat.

   

 • Nedostatečná nebo nadměrná reakce na horečku

  Autor: iStock

   

  Horečky u novorozenců mohou být vážné, takže pokud naměříte dítěte mladšímu tří měsíců horečku vyšší, než je 38 stupňů Celsia, běžte s ním raději k lékaři. Pokud je teplota ještě vyšší, volejte pohotovost. V případě starších dětí sledujte jeho reakce, jak se chová a nedívejte se „jen“ na číslici na teploměru. Pozorujte své dítě, pije? Je spokojené? Hraje si? Spí? Má problémy s dýcháním? To jsou otázky, které si musíte položit. Odborníci říkají, že většina horeček je neškodných a pravděpodobně „jen“ signál, že tělo bojuje s nějakou infekcí.

 • Nesprávná teplota v domácnosti

  Autor: iStock

   

  Další chybou, které se rodiče dopouštějí, je teplota v bytě. Velmi často neumí najít správnou míru a byt je buď moc přetopený, nebo moc studený. Jakou tedy mít? Odpověď je závislá na ročním období a izolaci domova, ale obecně by teplota neměla v místnosti, kde dítě spí, přesáhnout ve dne 22 stupňů Celsia, v noci 18 stupňů Celsia. Pokožka dítěte by měla být na dotek teplá, nikoli horká ani studená. Když je dítěti zima, musí jeho tělo spálit další kalorie, aby zvýšilo tělesnou teplotu, namísto toho, aby tyhle kalorie mířily k přírůstku hmotnosti.

  Jak vypadají první okamžiky po narození? Podívejte se na VIDEO:

  První momenty po narození • VIDEO: 

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku