Nehrozí mu sebevražda? 9 varovných příznaků, na které dát pozor u teenagerů

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  13. července  2017 
   06:00

  Neignorujte to. Zkuste si včas uvědomit, kdy se běžná teenagerskou zasmušilost a výkyvy nálad začnou měnit v něco jiného. Deprese mezi dospívajícími není vůbec vzácná a mnohdy se poprvé v životě projeví právě v období puberty. Jak? Například tím, že budete sledovat, jak se měnn zájmy dítěte. 

 • Nedají se nadchnout

  ...

  Byl váš potomek nadšeným sportovcem a najednou ho to přestalo bavit? Může se stát, ale měl by nabídnout přijatelné vysvětlení, třeba takové, že už se delší dobu nijak nezlepšuje nebo že prostě je jasné, že na ten basket není dost vysoký. 

  Nejde samozřejmě jen o sport, ale o jakékoli jiné hobby, o které dítě náhle ztrácí zájem – protože tak vypadá jeden z příznaků deprese. 

 • Ztráta zájmu o oblíbené činnosti

  ...

  Dospívající, kteří mají sebevražedné myšlenky, často nápadně omezují své sociální kontakty, a to jak v realitě, tak na sociálních sítích. Pokud se však dosud společenské dítě náhle drží doma, měli byste zbystřit, a to i pokud se začíná výhybat rodinným návštěvám, které měl dosud v oblibě. Do jisté míry je to normální, ale prudké zlomy v přístupu běžné nejsou. 

  Renata: Přítel mi neřekl, že má dítě. Tvrdil, že to nevěděl!

  Renata: Přítel mi neřekl, že má dítě. Tvrdil, že to nevěděl!

  Renata se rozvedla a měla pocit, že nového muže, který by za to stál, už nepotká, ačkoli po tom toužila. Chodila do práce, starala se o sedmiletého…celý článek

  Pozor, abyste se dozvěděli více o tom, co je trápí, nemůžete na ně jít zhurta. Ale snažte se s nimi nadále komunikovat, vytvářejte prostor pro to, aby se mohli svěřovat, dejte jim najevo svou podporu, starost a lásku. 

 • Omezuje sociální interakce

  ...

  Teenageři se chtějí oblékat originálně a většinou o sebe dbají s až přehnanou pečlivostí. Pokud začnou být s hygienou na štíru, většinou za tím je nějaký problém, třeba právě deprese. Jestliže vaše dítě nemělo vzhled vždycky tak trochu na háku a začalo na něj kašlat až poslední dobou, zbystřete. 

 • Kašlu na hygienu

  ...

  Ačkoli je deprese psychickým onemocněním, může vašemu dítěti způsobovat i fyzické potíže, typicky například bolest hlavy včetně migrén, bolest břicha a únavu, pro které se nedaří nalézt jiné vysvětlení a vyšetření samo nic neodhalí. Pokud potíže trvají více než pár dní, řešte je. 

 • Bolesti

  ...

  Ve školním roce si můžete všimnout, že dítě ztrácí zájem o školu a výsledky, ačkoli mu na nich dosud záleželo, v době volna nebude mít zájem něco se dozvědět, ačkoli dříve bylo snadné se pro něco nadchnout. 

  Depresivní teenageři si často stěžují na nudu, časem se může zdát, že se prostě o nic nezajímají. 

 • Ztráta zájmu o vzdělání

  Jak se chovají závislé děti? Podívejte se

  Primář detoxu: Závislé děti problém nevidí, chtějí dál fetovat. Musíme je přemlouvat • VIDEO: 

  Není nic neobvyklého na tom, když děti zkoušejí alkohol nebo drogy, ačkoli byste s nimi měli mluvit a zkusit je předtím spíše varovat. Problém je, když s jejich pomocí zkoušejí řešit nějakou potíž, třeba právě nastupující depresi. 

  Pokud máte pocit, že právě tohle je případ vašich potomků, rozhodně to neignorujte s tím, že vy jste v jejich věku nebyli jiní, zvláště pokud se celkové chování vašeho dítěte náhle změní. 

 • Vypadá to, jako by brali drogy nebo pili

  ...

  Dospívající často mívají tendenci podceňovat nebezpečí, ale pokud se opakovaně vrhají do rizikových situací a mluví o tom, může to paradoxně znamenat, že je svírají úzkosti a že trpí depresemi. Ve svém životě cítí prázdno a snaží se ho něčím naplnit. 

 • Vrhají se do rizikových situací

  ...

  Zkuste jednou pro vždy zapomenout na mýtus o tom, že člověk, který vtipkuje o smrti a o sebevraždě, se v reálu o nic takového nikdy nepokusí. Bohužel to není pravda. Takže pokud je právě tohle případ vašeho dítěte, naopak to berte vážně. Je to skutečně vážný varovný signál. 

 • Vtipkují o smrti

  ...

  Nikdy to nedělali, ale teď vaše dospívající dcera nebo syn rozdávají své věci bez ohledu na to, jak drahé byly nebo jak jim na nich ještě nedávno záleželo? Pokud to zároveň doprovázející slovy o tom, že chtějí, aby to někoho těšilo, až oni tu nebudou, máte závažný problém. 

  Snažte se problémy řešit co nejdříve už proto, že objednací doby k dětským psychologům nebo psychiatrům jsou dlouhé, a proto to nenechávejte na dobu, kdyby se to "třeba ještě zhoršilo". 

  Počmáraný brácha? Tohle provedly děti, když se rodiče chvilku nedívali

  Počmáraný brácha? Tohle provedly děti, když se rodiče chvilku nedívali

  Chcete, aby vaše děti byly občas zticha a abyste o nich aspoň chvíli nevěděli? Raději si to nepřejte zase tak moc, pokud jsou zrovna v tom věku, kdy…celý článek

  Na vlastní kůži: 10 rozdílů mezi tím, když máte dítě ve 20 a ve 40

  Na vlastní kůži: 10 rozdílů mezi tím, když máte dítě ve 20 a ve 40

  Taky stále dokola čtete, jak si starší matky z řad celebrit své mateřství pochvalují, jak je děti donekonečna nabíjejí energií a jak je to celé bez…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku