Cizí předmět v nose? Originální metoda, jak ho doma můžete dostat ven!

Cizí předmět v nose? Originální metoda, jak ho doma můžete dostat ven!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
15. října  2018 
 06:00

Nosní dírky dětí jsou místem, kam dětské prstíky narvou, cokoli jim přijde pod ruku. Korálky, kuličky nebo knoflíčky, to všechno děti láká. Syn mé kamarádky měl v nose kolo od autíčka, našlo se až v ordinaci ORL. Pokud už jste podobnou příhodu zažili, pak víte, že předmět byste měli co nejdřív odstranit, aby nezpůsobil komplikace.

Podle statistiky si do nosu strkají drobné poklady spíše holčičky, chlapci preferují zvukovody. A problém se nemusí týkat jen batolat a předškoláků, i školáci si čas od času do nosu strčí třeba papírek nebo žvýkačku. Co dělat?

Účinnou metodou je silné smrkání. Dítěti musíte předklonit hlavu, ucpat druhou nosní dírku prstem a těleso se pak musí pokusit vysmrknout. Ovšem přimět k tomu dítě, které ještě smrkat neumí, asi moc dobře nejde. Některé maminky mají zkušenost s odsávačkou, která na odstranění cizího předmětu taky dobře funguje.

Existuje ale ještě jedna metoda, na kterou část rodičů nedá dopustit. Přišla s ní pediatrička Lisa Lewis, mimo jiné autorka knihy Feed the Baby Hummus: Pediatrician-Backed Secrets from Cultures Around the World. Její metoda je fikanější než metoda smrkání, i když se jí dost podobá.

„V zásadě je to technika, kdy rodič ucpe prstem nosní dírku, která není zablokovaná předmětem, a pak položí ústa nad ústa dítěte a prudce vdechne. Předmět by měl okamžitě vyletět ven,“ říká lékařka. Pokud dostanete do obličeje ránu a otiskne se vám na tvář kolečko od autíčka, máte vyhráno.

Metoda nazývaná „mateřský polibek“ je podle lékařky méně invazivní než použití odsávačky, protože nehrozí krvácení. A účinná je především u dětí od 1 do 8 let, a to ve více než 50 procentech případů. Riziko komplikací je podle ní nízké, takže proč to nezkusit? Nezkoušejte to jedině tehdy, pokud má dítě chřipku nebo je nachlazené.

 

Chystáte se někam cestovat, třeba jen na víkend? Tohle byste měli mít v cestovní lékárničce, máte-li děti. Podívejte se na VIDEO:

Jak vybavit lékárničku při cestování s dětmi • VIDEO: 

  

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku