Cizí předmět v nose? Originální metoda, jak ho doma můžete dostat ven!
Nosní dírky dětí jsou místem, kam dětské prstíky narvou, cokoli jim přijde pod ruku. Korálky, kuličky nebo knoflíčky, to všechno děti láká. Syn mé kamarádky měl v nose kolo od autíčka, našlo se až v ordinaci ORL. Pokud už jste podobnou příhodu zažili, pak víte, že předmět byste měli co nejdřív odstranit, aby nezpůsobil komplikace.
Podle statistiky si do nosu strkají drobné poklady spíše holčičky, chlapci preferují zvukovody. A problém se nemusí týkat jen batolat a předškoláků, i školáci si čas od času do nosu strčí třeba papírek nebo žvýkačku. Co dělat?
Účinnou metodou je silné smrkání. Dítěti musíte předklonit hlavu, ucpat druhou nosní dírku prstem a těleso se pak musí pokusit vysmrknout. Ovšem přimět k tomu dítě, které ještě smrkat neumí, asi moc dobře nejde. Některé maminky mají zkušenost s odsávačkou, která na odstranění cizího předmětu taky dobře funguje.
Existuje ale ještě jedna metoda, na kterou část rodičů nedá dopustit. Přišla s ní pediatrička Lisa Lewis, mimo jiné autorka knihy Feed the Baby Hummus: Pediatrician-Backed Secrets from Cultures Around the World. Její metoda je fikanější než metoda smrkání, i když se jí dost podobá.
„V zásadě je to technika, kdy rodič ucpe prstem nosní dírku, která není zablokovaná předmětem, a pak položí ústa nad ústa dítěte a prudce vdechne. Předmět by měl okamžitě vyletět ven,“ říká lékařka. Pokud dostanete do obličeje ránu a otiskne se vám na tvář kolečko od autíčka, máte vyhráno.
Metoda nazývaná „mateřský polibek“ je podle lékařky méně invazivní než použití odsávačky, protože nehrozí krvácení. A účinná je především u dětí od 1 do 8 let, a to ve více než 50 procentech případů. Riziko komplikací je podle ní nízké, takže proč to nezkusit? Nezkoušejte to jedině tehdy, pokud má dítě chřipku nebo je nachlazené.
Chystáte se někam cestovat, třeba jen na víkend? Tohle byste měli mít v cestovní lékárničce, máte-li děti. Podívejte se na VIDEO: