Máte problémy s vaječníky? Hrozí, že se vám narodí autista!

...
...
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
1. února  2018 
 06:00
Nejnovější průzkum švédských vědců přinesl šokující zjištění, že u dětí matek, které trápí polycystický ovariální syndrom (PCOS), se může častěji objevit autismus. Jde o vůbec první studii, která informaci o možném propojení přinesla. 

Zásadním faktorem pro tento závěr výzkumu (zveřejněného v prosinci loňského roku v časopise Molecular Psychiatry) je fakt, že ženy se syndromem polycystických vaječníků mají v organismu i během těhotenství trvale vyšší hladiny androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů, které hrají roli ve vývoji mozku a centrálního nervového systému. Výsledky švédské studie podporují teorii, že působení mužských pohlavních hormonů v prenatálním věku hraje důležitou roli, pokud jde o riziko vzniku poruch autistického spektra u dítěte.

„Samozřejmě je příliš brzy na to, aby lékaři vydávali konkrétní doporučení, jak změnit nebo zlepšit prenatální péči o těhotné ženy s diagnózou PCOS, ačkoli zvýšené povědomí o této nově zjištěné skutečnosti by mohlo usnadnit dřívější odhalení autistických poruch u dětí, jejichž matky byly s PCOS diagnostikovány," uvedla vedoucí studie Renée Gardner z oddělení veřejného zdraví Karolínského institutu ve Stockholmu.

...
...
Autor: iStock

Nejen neplodnost…

O tom, že je PCOS jednou z nejčastějších příčin neplodnosti, se ví již dlouho, informace o souvislosti mezi tímto onemocněním a možností vzniku autismu u dětí žen, které poruchou trpí, se ale objevuje zcela poprvé! „Zjistili jsme, že diagnóza PCOS zvyšuje riziko vzniku poruch autistického spektra u potomků o 59 procent," uvedla jedna z autorek výzkumu Kyriaki Kosidou z oddělení veřejného zdraví stockholmského Karolínského institutu.

Autoři studie vyhledali zhruba 24 tisíc dětí s některou z poruch autistického spektra narozených ve Švédsku v letech 1984 až 2007 a porovnávali je s 200 tisíci dětmi bez vrozené vývojové poruchy. „Riziko vzniku autismu bylo navíc zvýšeno u matek trpících obezitou, což je jeden z typických znaků poruchy PCOS, souvisí totiž s výrazně zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů,“ dodává Kosidou.

Kdy je čas myslet na umělé oplodnění: Jaká pár čekají vyšetření

Kdy je čas myslet na umělé oplodnění: Jaká pár čekají vyšetření

Snažíte se o potomka už přes rok a pořád ne a ne otěhotnět? Nepropadejte hned panice, že nikdy nevychováte vlastní dítě. Pořád je tady medicína,…celý článek

Opožděná řeč? 5 znaků, podle kterých poznáte, zda vaše dítě není pozadu

Opožděná řeč? 5 znaků, podle kterých poznáte, zda vaše dítě není pozadu

Pokud vaše tříleté dítě nemluví nebo má velmi malou slovní zásobu, netvoří věty a není mu skoro rozumět, může jít o opožděný vývoj řeči. Na druhou…celý článek

Co má dítě umět ve třech a co v pěti letech?

Co má dítě umět ve třech a co v pěti letech?

Znáte to. Máte pocit, že máte celkem šikovné dítě, protože skvěle kreslí, má velkou slovní zásobu nebo je neobyčejně obratné. A pak přijde nějaký jeho…celý článek

Co je PCOS?

Polycystický ovariální syndrom je endokrinní porucha, při které hormonální nerovnováha v produkci mužských a ženských pohlavních hormonů způsobuje změny v menstruačním cyklu ženy, zvětšení a cysty vaječníků, nadměrné ochlupení a jiné potíže. Postihuje deset až patnáct procent žen v plodném věku. V důsledku poruchy totiž většinou neprobíhá ovulace, tedy proces, kdy je zralé vajíčko uvolněno z vaječníku do vejcovodu. U ženy tedy probíhají tzv. anovulační cykly, nemůže tedy dojít k oplodnění. Vedle problémů s otěhotněním se u žen s PCOS častěji v průběhu života objeví také poruchy oběhového systému nebo cukrovka.

VIDEO: Primář kliniky Iscare MUDr. Jaroslav Hulvert radí, kdy je čas začít řešit problém s neplodností:

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? • VIDEO: 

V čem spočívá léčba?

Pokud se porucha včas odhalí a žena se začne léčit, má poměrně slušnou šanci, že otěhotní (většinou prostřednictvím IVF, tedy umělého oplodnění). Těhotenství ale bývá většinou rizikové, hrozí častější samovolné potraty (ve srovnání se zdravými ženami je riziko vyšší až o 40 %), vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka nebo preeklampsie (život ohrožující stav – vysoký krevní tlak a ztráta bílkovin v moči).

Na poruchu většinou přijde lékař během vyšetření souvisejících s tím, že žena nemůže delší dobu otěhotnět. Samotná léčba pak spočívá ve snaze vytvořit v těle hormonální rovnováhu a navodit ovulaci (hormonálními léky). Pokud žena navíc trpí nadváhou nebo obezitou, jsou na místě vhodná dieta a redukce hmotnosti. Lékaři mohou zvolit i chirurgické řešení, nejčastěji jde o tzv. ovariální drilling, kdy je do vaječníku laparoskopicky několikrát zavedena speciální jehla, která působí na tkáň vysokofrekvenčním proudem.

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku