Šestiletý syn se opil během svatby. Co dělat, když se dítě otráví alkoholem? | Supermámy

Šestiletý syn se opil během svatby. Co dělat, když se dítě otráví alkoholem?

Otrava alkoholem může být u malých dětí velmi nebezpečná.
Foto: profimedia
Sdílej na facebooku
27. února  2019 
 10:00

Šestiletý Tom se na svatbě své tety skvěle bavil, „skvěle“ se bohužel později bavila i jeho maminka! Tomášek totiž dopíjel zbytky ze sklenic, které pomáhal odnášet…

„Byla to má chyba, měla jsem Tomáška zkrátka víc hlídat! Stále mám mrazení v zádech, když si uvědomím, že vše mohlo skončit mnohem hůře než jen nevolností a blinkáním. Zatímco my dospělí jsme se na svatbě mé sestry skvěle bavili, můj šestiletý neposeda spolu se svou o rok starší sestřenicí pilně pracoval – pomáhal s odnášením špinavého nádobí včetně sklenic. Bohužel si nikdo z nás dospělých nevšiml, že Tom z nedopitých sklenic poctivě ochutnává!

Syn i jeho sestřenice vyžunkli během večera nejen mnoho nedopitých sklenic různých limonád, ale také ,degustovali‘ víno, likéry a pivo (to jim prý ale nechutnalo). Ještěže u nás nikdo nepije tvrdý alkohol! Na vše jsem přišla, až když si Tom stěžoval, že je mu strašně zle. Během chvilky mi bylo jasné, že jsou syn a jeho sestřenka jednoduše opilí!

Hannu málem zabil alkohol. Zachránili ji kamarádi, rozhodovaly minuty!

Hannu málem zabil alkohol. Zachránili ji kamarádi, rozhodovaly minuty!

Kdybyste náhodou chtěli varovat dospívající potomky před nebezpečím alkoholu, dejte jim přečíst příběh Hanny Lottritz. Půl roku před svými jedenadvacátými…celý článek

Opít se zvládli během jediné hodiny. Oba se motali a alkohol z nich byl cítit snad na metr daleko! Malí výtečníci se nám postarali o bezesnou noc, kdy jsme se u nich se švagrovou střídali, pečovali o ně a hlídali, zda je vše v pořádku. Příběh se sice u některých členů naší rodiny zařadil mezi humorné historky, mně však vtipný nepřipadá. Otrava alkoholem může být u malých dětí velmi nebezpečná.“ vzpomíná Erika, maminka šestiletého Toma.

Jaká je smrtelná dávka?

I přestože alkohol patří mezi návykové látky, s nimiž to čas od času přeženou spíše dospívající než předškoláci či školáci, je vzhledem k jeho dostupnosti (a často i atraktivní chuti) více než užitečné vědět, jak se v případě intoxikace u malých dětí zachovat. V patrnosti bychom měli mít i to, že nás malé děti s oblibou napodobují. Vždyť to může být tak pěkná hra, ťukat a cinkat si skleničkami a ucucávat „dospělácké“ pití…  Bohužel i taková hra může skončit tragicky. Smrtelná dávka alkoholu se u dítěte pohybuje okolo 3 gramů na kilogram váhy (50 kilového puberťáka může zabít půl litru 40% lihoviny). Dítě však alkohol ohrožuje i nepřímo. Velmi nebezpečné je například vdechnutí zvratků v polospánku či omámení, úrazy v důsledku špatné koordinace pohybů apod.

4 fáze otravy

  • Při lehké otravě má dítě zvýšené sebevědomí, bývá hyperaktivní, avšak paradoxně zpomaleně reaguje na vnější podněty a také ztrácí zábrany. Obvykle je též červené v obličeji a bývá mu horko. V tomto případě se malý pijan ze svého stavu vyspí.
  • Při středně těžké otravě již dochází k poruchám řeči, rovnováhy, k posunutí prahu bolesti, dále pak nevolnosti až k zvracení.
  • Těžká intoxikace může být provázena agresivitou, zmateností, dvojitým viděním, poruchami dechu a vědomí. Tato fáze je již značně nebezpečná, na místě je transport dítěte do zdravotnického zařízení.
  • K neodkladnému přivolání záchranářů by nás měl nasměrovat stav, kdy je dítě strnulé a apatické, má ztížené až zpomalené dýchání i reflexy a  objevují-li se poruchy citlivosti a křeče. Tato fáze může být pro dítě i dospělého fatální.

Moje dítě pije! Jak mu to rozmluvit a být přesvědčivý?

Moje dítě pije! Jak mu to rozmluvit a být přesvědčivý?

S alkoholem začínají české děti vůbec nejdříve z celé Evropy. Případy, kdy si pravidelně přihnou už v deseti letech, nejsou vůbec výjimkou. Co si ale…celý článek

 

Mámy se opily a rozpovídaly se o těhotenství a svých dětech • VIDEO: 

První pomoc: Se zvracením opatrně, aktivní uhlí nepomáhá!

 V případě požití většího množství alkoholu dítětem (nemyslíme tím pochopitelně lok či dva piva), je na místě vyvolat zvracení pouze tehdy, pokud jste byli přímým svědkem požití – alkohol se totiž ze zažívacího traktu vstřebává do krve velmi rychle. Pozdější zvracení pak tedy nemá kýžený efekt a jeho vyvolávání se nedoporučuje z důvodů možného vdechnutí. Pokud dítě zvrací samo, vždy hlídejte, aby zvratky nevdechlo (hrozí dušení nebo zánět v plících). Pozor na zvracení v polospánku! Vhodnější je spánek v tzv. zotavovací poloze nebo v polosedě. Pokud dítě nezvrací a je při vědomí, udělá mu dobře sladký čaj (klidně i ledový), ideálně slazený glukopurem. Na místě je též bránit podchlazení „rozhicovaného“ mrňouse. A pozor, na rozdíl od některých jiných typů otrav odborníci nedoporučují podání aktivního uhlí.

A kolik toho za večer vypije vaše dítě?

A kolik toho za večer vypije vaše dítě?

České děti a dospívající platí mezi svými vrstevníky za skoro největší pijáky alkoholu v Evropě. Než začnete lamentovat nad tím, jak je to hrozné,…celý článek

 

Nezapomeňte, pro každého (nejen rodiče) je užitečné mít v mobilu uloženou jak aplikaci ZÁCHRANKA, tak číslo na TOXIKOLOGII (tel. 224 91 92 93; 224 91 54 02)!

Sdílej na facebooku
Autor: Maminka.cz/Martina Machová

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Doktorky v bikinách, křivák Klaus a…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku