Usnadněte dětem začátek školy pomocí rituálů! Tyhle opravdu pomáhají!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  28. srpna  2017 
   06:00

  Za pár dnů začne znova škola a pro mnohé rodiny to bude doslova utrpení. Ovšem nemusí být. Stačí, když si vybudujete společné rituály, které symbolizují zaběhlý řád a děti uklidní. A vás vlastně taky. Zkuste třeba tyhle, některé z nich určitě zaberou!

 • Buďte oporou a projevujte zájem

  Autor: iStock

   

  Zvláště pokud máte malého školáka, potřebuje vědět, že jste na jeho straně. Takže si spolu hodně povídejte, mluvte o jeho pocitech, nezlehčujte to, co ho případně trápí a snažte se vystopovat jeho obavy. Vaše dítě potřebuje vědět, že při něm stojíte i ve chvílích, kdy spolu nejste. Hlavně nestrašte slovy: Když budeš zlobit, tak… Můžete si stanovit přesnou hodinu, kdy si sednete třeba do obýváku na gauč, a čtvrt hodiny si budete povídat – třeba nad horkou čokoládou nebo limonádou.

   

  Jak připravit dítě do školy? Podívejte se na naše VIDEO:

  Jak připravit děti na nástup do školy • VIDEO: 

   

 • Dodržujte rytmus a řád

  Autor: iStock

   

  Rituály děti potřebují, aby se cítily bezpečně. Snažte se tedy začít už teď ještě než začne za týden škola a zahajte rituály večerního koupání, čtení knížek, vyprávění pohádek nebo sledování pohádek v televizi či na počítači. To všechno dětem pomůže po prázdninách, aby se dostaly opět do „pracovního“ modu. Pokud mají děti řád a pravidelný rytmus, jsou klidnější a lépe spí.

   

  7 vět, které by rodiče dětem nikdy říkat neměli. Proč?

  7 vět, které by rodiče dětem nikdy říkat neměli. Proč?

  "Prosím tě, podívej se na sebe, jak vypadáš! Vždyť jsi úplné nemehlo." Když takhle rodič okřikne svou malou dcerku, která se nakrucuje před zrcadlem,…celý článek

 • Výměna hraček a osobních věcí

  Autor: iStock

   

  Tento rituál bude asi fungovat u dětí, které jsou ještě ve školce, ale možná i u prvňáčků. Zejména v případě, že je dítě silně fixované na matku, se vyplatí ho vyzkoušet. Ráno si s dítětem vyměňte nějaké osobní věci, vy dejte třeba synovi svůj oblíbený šátek, on vám dá na oplátku svého plyšáka. Dítě si šátek může strčit do kapsy nebo přivázat k židli ve školce a bude vědět, že má mámu pořád nablízku.

 • Sirky na potlačení agrese

  Autor: iStock

   

  Máte školáka, který je agresivnější a těžko zvládá neúspěch? Špatná známka nebo poznámka ho rozhodí a rozzuří? Zkuste tenhle rituál. Po každém neúspěchu ve škole nebo doma si vezme tři zápalky, odnese je na WC a tam je nad mísou zapálí a spláchne. Smyslem tohoto rituálu je spláchnout vztek a také to, aby si dítě vybilo nahromaděnou agresi.

   

  Máte doma malého agresora? 6 tipů, jak ho zkrotit!

  Máte doma malého agresora? 6 tipů, jak ho zkrotit!

  Prázdniny začínají, ale připravte se na to, že ne každý den se vaše děti budou projevovat coby andílci. Naučte je proto, jak mohou svůj hněv projevit…celý článek

 • Společná jídla a návštěvy cukrárny

   

  Autor: iStock

   

  Kamarádce se osvědčily „zákuskové“ středy, kterými se svými školáky pokaždé "oslavuje" předěl školního týdne a zároveň jsou spolu někde, kde je jim fajn. U nás doma fungovaly zase pravidelné středeční večeře. Nikdo se nesměl omluvit, že nedorazí, všichni jsme si sedli a probírali jsme zážitky ze školy, co se nám v noci zdálo, prostě cokoli nás napadlo. Klidně jsme večeřeli hodinu, hlavní bylo, že jsme si ulevili na duši.

 • Nákupy proti stresu

  Autor: iStock

   

  Zvláště holky tohle asi ocení. Nákupy školních pomůcek nejsou nijak napínavé, ale můžou být celkem zábavné, když vyrazíte spolu s dětmi. Ať už je to třeba jen něco malého, co si dítě samo vybere, pomůže to, aby se mu šlo do školy lépe. No a se staršími dětmi můžete i v týdnu vyrazit na nákup a spojit ho třeba s návštěvou kina nebo nějaké dobré cukrárny.

   

  Trpíte neustálým strachem o vlastní děti? 6 tipů, jak to překonat!

  Trpíte neustálým strachem o vlastní děti? 6 tipů, jak to překonat!

  Být rodičem nejsou jen radosti a blbnutí, je to taky spousta úzkosti a často nesmírného strachu, který i když není viditelný, tam někde uvnitř ve vás…celý článek

 • Psaní dopisu

  Autor: iStock

   

  Tenhle rituál není ani trochu nákladný, stačí k němu tužka a papír. Týden před tím, než začne škola, řekněte dítěti, aby napsalo dopis, v němž si stanoví cíle pro nadcházející školní rok, včetně všech jeho přání týkajících se nejen školy. Klidně do něj může nalepit i svoji fotku nebo jiný obrázek, aby si to lépe připomnělo. Na konci každého měsíce můžete dopis otevřít a zhodnotit, jak se dítěti daří plnění úkolů.

 • Vyrobte si kalendář

  Autor: iStock

   

  Podobně jako adventní kalendář s čokoládami uvnitř můžete s dětmi vytvořit i školní kalendář, který jim bude odpočítávat dny, které ještě zbývají do začátku školy, do Vánoc, Velikonoc a tak dále. Můžete do nich zakomponovat jakékoli svátky, oslavy nebo důležité školní akce. Je to na vás. Čím barevnější, tím lepší.

   

   

  4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

  4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

  Jsou situace, kdy má rodič pocit, že všechno, co řekne, je špatně. Nebo mu něco vylítne z pusy dřív, než se stačil pořádně zamyslet – a hned toho lituje.…celý článek

  Jak zvládnout start školy? Vyprávějte o svých neúspěších

  Jak zvládnout start školy? Vyprávějte o svých neúspěších

  Leckdy drsný návrat do lavic nyní zažívají školáci i studenti. A také jejich rodiče, kteří občas musí zaktivovat i poslední zbytky trpělivosti, aby…celý článek

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku