Pro a proti cizojazyčné školky. Kdy tam dítě poslat a kdy raději vůbec ne?

Děti vychovávané dvojjazyčně začínají mluvit často později, rovnou však ve dvou jazycích.
Děti vychovávané dvojjazyčně začínají mluvit často později, rovnou však ve dvou jazycích.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
30. srpna  2017 
 06:00

Přemýšlíte, že byste dítě poslali do cizojazyčné školky? Nejste sami. Stále více rodičů dává přednost anglické či francouzské školce před tou klasickou. Důvod? Dítě se často nedostane do státní, a když už mají rodiče platit za školku soukromou, tak ať se jejich dítko naučí některý ze světových jazyků. Ale dělají dobře? Nezpůsobí svým rozhodnutím spíše zmatek v hlavě předškoláka? 

Poslední dobou je velkým trendem pokoušet se o takzvanou bilingvní výchovu, tedy vychovávat dítě v dvojjazyčném prostředí. V rámci hesla „čím více řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“ a v honbě za co nejlepším startem do života ratolestí se rozrůstá trend cizojazyčných školek. Je pravda, že děti neumějí nakonec mluvit dobře ani jedním jazykem? Jaké jsou vlastně výhody a nevýhody bilingvní výchovy?

Bilingvní děti mluví později a mají potíže s výslovností

Děti vychovávané dvojjazyčně začínají mluvit často později, rovnou však ve dvou jazycích. Poznají mezi nimi rozdíl, vědí, které slovo patří do kterého jazyka. Zároveň mají však naprosto jasno v tom, který jazyk je jejich mateřský. Zvolí si ho. Zpravidla to bývá jazyk matky. Je to jazyk, v němž také přemýšlejí.

Znáte 19 přikázání Marie Montessori? Pomohou vám stát se lepším rodičem

Znáte 19 přikázání Marie Montessori? Pomohou vám stát se lepším rodičem

Montessori školka, Montessori hračky či Montessori pomůcky. Také toto slovo slýcháte stále častěji? Není se čemu divit, výchovná metoda Montessori…celý článek

Výchova bilingvních dětí má svá specifika. Pokud dítě například něco chce a vy mu to zakážete, často se přijde za chvíli zeptat na tutéž věc v jazyce druhém. Zákaz pro ně musí být zkrátka kompletní. Tyto děti také častěji šišlají a mají problémy s výslovností delší dobu než jejich vrstevníci, jelikož se musí poprat s mnohem větším objemem písmen k vyslovení.

Druhý jazyk se výrazně upozadí ve chvíli, kdy začne dítě chodit do školy. Po nějaké době se ten jazyk, v němž se dítě učí, stane jeho mateřským, pokud do té doby nebyl. Je to logické, začne v něm mít největší slovní zásobu a má ho nejlépe osvojený.

Mluvíme však o dětech, které tzv. nemají jinou možnost, tedy o dětech, jejichž jeden z rodičů je cizinec.

5 věcí, kterými dítěti znechutíte školku hned na začátku

5 věcí, kterými dítěti znechutíte školku hned na začátku

Nástup dítěte do školky je vždycky velkou rodinnou událostí a nejspíš se neobejde bez slz. Pokud to zvládne a nebrečí dítě, rozslzí se alespoň rodič…celý článek

Problém s odlišením mateřského jazyka od cizího

Jak to však je s dětmi, jež vyrůstají v českém prostředí, mají české rodiče a najednou začnou chodit do školky, kde se na ně mluví například anglicky?

Jsou děti, jimž v jejich budoucím rozvoji takto zvolená výuka může pomoci a jimž dá dobrý základ. Rozhodně se však nemůžeme bavit o bilingvní výchově. To, že na dítě bude někdo čtyři hodiny denně mluvit jinak než česky, a to ještě v kolektivu, který mu při neporozumění tomu, co paní učitelka říká, pomůže tím, že může následovat činnost ostatních, není dvojjazyčná výchova, ale spíše náročnější kroužek.

20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

Jaká je první otázka, kterou položíte svému dítěti, když se vrátí ze školy? Jestli je to obligátní "jak to dnes šlo?", jen těžko můžete očekávat jinou…celý článek

Problém nastává ve chvíli, kdy dítě z cizojazyčné školky začne mít problémy s odlišením mateřského jazyka od cizího. Motá oba jazyky dohromady. Pokud se mu nedaří najít vhodný výraz v mateřštině, nahradí ho slovem v cizím jazyce. Vnitřní řeč – myšlení – se tím komplikuje a je zaděláno na sérii dalších budoucích problémů v komunikaci.

Máte doma školáka? Jak ho připravit na nástup do školy?

Jak připravit děti na nástup do školy • VIDEO: 

 

Pokud dítě přichází do takové školky ve čtyřech či v pěti letech, může být také rozmrzelé, protože jeho vrstevníci jsou o dva roky napřed a ono jim nerozumí. Školka ho nebaví. Stejně tak nesmíme zapomenout, že v cizojazyčných školkách bývá jiný režim. Řekněme, že lehce přísnější. Ani to nemusí každému dítku vyhovovat.

Své dítě znáte nejlépe vy, a pokud uvažujete o jeho umístění do cizojazyčné školky, měli byste být přesvědčeni, že máte doma ten typ dítěte, které to bude bavit. 

Celý článek a anketu najdete na webu Reflex.cz

Domácí práce podle věku: Co zvládnou ve 2 letech, co v 5 a co v 10?

Domácí práce podle věku: Co zvládnou ve 2 letech, co v 5 a co v 10?

Děti strašně rády dělají totéž co dospělí. Pokud vám chtějí pomáhat v domácnosti, neodhánějte je a naopak je zapojte hned odmalička. U batolat začněte…celý článek

9 nesmyslů, které bude škola od září zase chtít po vašich dětech

9 nesmyslů, které bude škola od září zase chtít po vašich dětech

Až po pár nájezdových dnech začne normální výuka, dočkáte se. Požadavky, které učitelky diktují do dětských notýsků – případně posílají mailem – a…celý článek

Jak zkrotit děti poněkud zdivočelé po prázdninách? Škola už se blíží

Jak zkrotit děti poněkud zdivočelé po prázdninách? Škola už se blíží

Bojíte se dalšího školního roku? My taky! Ale dřív než dojde na všechny ty příšerné seznamy, nákupy učebnic a přihlašování do kroužků, musíme nejdřív zkrotit…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Leila Chadalíková, Reflex.cz

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku