8 největších chyb, kvůli kterým vaše dítě špatně spí. Neděláte je taky?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  13. července  2018 
   06:00

  Stěžujete si, že vaše dítě nemůže usnout, špatně spí nebo se často budí? Možná za to můžete vy a chyby, kterých se dopouštíte a které jim zabraňují, aby dobře spaly. Které to jsou?

 • Dáváte ho spát moc pozdě

  Autor: iStock

   

  Jistě, mnozí rodiče budou tvrdit, že když by dali dítě do postele dřív, neusne. Ale malé děti od jednoho roku do tří potřebují jedenáct až čtrnáct hodin spánku denně, batolata od tří let pak o něco méně, ale pořád kolem jedenácti až třinácti hodin. Čtyřleté děti by měly spát nejméně deset hodin.

   

  Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

  Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

  Kolik hodin má dítě spát? Má spát po obědě? Potřebuje vůbec dítě spát? Jak ho dostat do postele? Na tyhle otázky je dobré znát odpovědi.celý článek

 • Dítě před spánkem nezklidníte

  Autor: iStock

   

  Je sympatické, že si chce táta s tříletým dítětem večer hrát. Ale řádit s ním jako v zábavním parku nebo mu pouštět nahlas písničky, nebo s ním hrát dokonce počítačovou hru, to není dobrý nápad. Dítě, které není zklidněné, nikdy dobře neusne. Stačí pohádka na dobrou noc a konec.

 • Neustále s dítětem manipulujete

  Autor: iStock

   

  Jedna z nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí hlavně mámy. Je to sice pochopitelné, že chcete své dítě pořád hladit a upravovat mu peřinu či mu zastrčit nohu tam, kam patří, ale pamatujte si, že neustálé fyzické vyrušování může dítě probudit. Jak si pak poradíte s pláčem? Pokud dítě spí, nechte ho spát.

   

  Proč nemají děti chodit spát pozdě. Vědci už to vědí

  Proč nemají děti chodit spát pozdě. Vědci už to vědí

  Vstává vaše dítě nejpozději v šest ráno? Pokud zároveň chodí brzy spát, dobře ví, co dělá. Jeho vyvíjející se organismus totiž potřebuje přesně tohle:…celý článek

 • Špatná strava před spaním

  Autor: iStock

   

  Spousta rodičů dělá chybu v tom, co dává dítěti k jídlu ve večerních hodinách. Žádná čokoláda ani žádné bublinkové nápoje nebo moc sladká jídla. Cukr děti stimuluje, takže se jim pak nechce spát. Pokud dítě stále pije kojenecké mléko, podávejte mu jen to, nic jiného.

 • Špatné prostředí, v němž dítě spí

  Autor: iStock

   

  V pokoji, ve kterém dítě spí, by mělo být ticho a klid. V postýlce mají být kvalitní matrace a teplota by neměla přesáhnout 20 stupňů Celsia. Pokud můžete, mějte v dětském pokoji i čističku vzduchu, zvláště v případě, že dítě reaguje alergicky na prach a podobně.

   

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Jasně, předškoláci by měli spát až dvanáct hodin denně, školáci deset. Jenže jak najít ideální dobu, kdy je zahnat do postele, když jedno usne hned…celý článek

 • Probouzíte ho v noci, i když nemá hlad

  Autor: iStock

   

  Zvláště novopečené matky, které mají první dítě, dělají tuhle chybu. Budí své dítě třeba o půlnoci, aby ho nakrmily, i když spí. Nebojte se, zdravý kojenec dokáže spát celou noc a probudí se jen kvůli hladu – sám od sebe. Tak ho nechte spát, když spí. Hlady neumře.

 • Naučili jste ho na lahev přes usnutím

  Autor: iStock

   

  Lahev nebo dudlík mohou pomoci v tom, aby dítě usnulo, ale má to několik rizik. Dítě se může stát na lahvi a dudlíku závislé a bude je vyžadovat pokaždé, když se bude chystat spát. Co budete dělat, když se náhodou dudlík ztratí? Navíc lahev s mlékem v puse dítěte zvyšuje riziko udušení. Prostě lahev jako uspávací prostředek nepoužívejte! Lahev patří dítěti jen v době krmení.

   

  10 rad, jak uspat miminko. Vyzkoušejte, co funguje ostatním rodičům

  10 rad, jak uspat miminko. Vyzkoušejte, co funguje ostatním rodičům

  Uspávání nejmenších dětí je věda! Nakonec povyrostou a začnou to zvládat samy, ale co do té doby? Na mé malé děti nejvíce platily tři věci: nošení v…celý článek

 • Děláte z usínání bitvu

  Autor: iStock

   

  Hádáte se každý den s batoletem, aby šlo konečně do postýlky? V tomhle věku se děti stávají nezávislejšími a často testují vaše limity. Když jim ale dovolíte hranice překračovat neustále, vytvoříte tím nezdravé návyky, které povedou k větší frustraci a horšímu spánku. Zůstaňte klidní a jednejte strategicky.

  Vyhněte se nočním bojům tak, že nastavíte standardy a umožníte dítěti, aby se samo podílelo na vytváření spánkového rituálu. Umožněte mu, aby se mohlo samo rozhodnout. Například mu řekněte, že než zhasnete světlo, může si poslechnout dvě písničky nebo mu přečtete jednu pohádku. Ale pak už se bude spát.

   

  Kolik hodin mají děti přes noc spát? Podívejte se na VIDEO:

  Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku