10 rad, jak uspat miminko. Vyzkoušejte, co funguje ostatním rodičům

 • 10 rad, jak uspat miminko. Vyzkoušejte, co funguje ostatním rodičům
  Kdyby někdo přišel na to, jak bez potíží uspat malé dítě, asi by za to získal Nobelovku
  Foto: s
  Sdílej na facebooku
  16. února  2015 
   06:00

  Uspávání nejmenších dětí je věda! Nakonec povyrostou a začnou to zvládat samy, ale co do té doby? Na mé malé děti nejvíce platily tři věci: nošení v šátku jako naprostá jednička, společný spánek v jedné posteli – zvláště pokud byly pevně zavinuté – a občas také vrnící a houpací lehátko. V nouzi pak i kočárek, ale nesmělo se zastavit. Na co přísahají jiní rodiče? 

 • 1. Perfektně zavinout, prosím!

  Otec uspal dítě pomocí ubrousku za necelou minutu • VIDEO: 

  Možná vám zavinovačky přijdou jako vynález z minulého století a vy chcete svým dětem dopřát volnost, ale ti nejmenší vám za to nijak nepoděkují. Až na výjimky milují pevné zavinutí. Tak, aby kolem sebe děti měly podobně málo místa jako kdysi v děloze. Je to metoda, kterou doporučuje americký pediatr Harvey Karp, autor knihy Nejšťastnější miminko v okolí. Pravda, ne všechny děti to mají rády, ale většinu tím překvapivě dobře uklidníte a ony tím spíše usnou. Pozor, aby to fungovalo, musí mít dítě zavinuté i ruce. Zabrat může i lehká látková plenka, kterou dítěti přikryjete obličej nebo alespoň oči. Moje dcera si v průběhu noci vytáhla ruce, aby si je mohla žužlat, ale na usnutí je musela mít pěkně přitisknuté k hrudníku. 

 • 2. Šátek jako za starých časů

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Nemusíte se hned stát členkou klubu žen, které zavrhly kočárek jako druh a potomka výhradně nosí v šátku a podobně. Ale pokud jste v porodnici vyfasovali nespavce, rozhodně stojí za to takové nošení vyzkoušet alespoň doma. Platí to pro matku stejně jako pro otce, dětem je to celkem jedno, důležitá je tělesná blízkost a případné pohupování. Některé děti přitom zavinuté v šátku či jiném nosítku v klidu spí, i když jejich rodič například sedí. Já děti nosím ráda i pro ten pocit tělesné blízkosti. 

 • 3. Když nechce být v postýlce

  ...
  ...
  Autor: s

  Dítěti ani tak nevadí, že je samo, ale rozhodně neusne v postýlce? Zkuste látková závěsná lůžka a kolébky, jako jsou hacky či hamaky. Dají se za solidní cenu koupit i z druhé ruky, a až vám poslouží, snadno je zase prodáte dál. Stačí je pověsit třeba do rámu dveří, případně se dá pořídit stojan přímo na ně. 

 • 4. Uklidňujte ho

  ...
  ...
  Autor: s

  Když nechce přes veškerou vaši snahu na pokyn nebo na čas usnout dítě dejme tomu dvouleté, je to k vzteku. A možná by se i dalo říci, že za tím bude nějaký ten nedostatek důslednosti z vaší strany. Ale miminku, které se sotva narodilo, musíte ledacos odpustit. A učit ho, jak to u vás doma chodí. Potřebuje přitom cítit vaši blízkost, proto ho chovejte, noste, mazlete se s ním, snažte se však, aby neusínalo u lahve nebo u prsu. Na druhou stranu – po víceméně probdělé noci dopoledne konečně zabralo? Pokud můžete, zalomte to s ním! Je to náročné, ale berte to tak, že je to jen období, které pomine. 

 • 5. Bílý šum jako tajný trumf

  ...
  ...
  Autor: s

  Že jste o něčem, jako je bílý šum, v životě neslyšeli? Nevadí, protože ho určitě znáte – je to zhruba ten zvuk, který vydává nevyladěné rádio. Můžete potichu pustit přímo to nebo koupit či stáhnout z webu speciální nahrávku různého hučení určeného právě pro tyhle případy. Pokud je kojenec či batole větší ranař, lze zkusit i puštěný vysavač nebo fén.

 • 6. Něco pro drsnější rodiče

  Otřesný případ vraždy novorozence se stal v Brně (ilustrační foto)
  Otřesný případ vraždy novorozence se stal v Brně (ilustrační foto)
  Autor: Profimedia.cz

  Nic pro nejmenší děti a nic pro rodiče, kteří nesnášejí, když jejich děti pláčou. Řeč je o takzvané Estivillově metodě, která kromě jisté otrlosti vyžaduje i velkou důslednost. Spočívá v tom, že dítě dáte do jeho postýlky a pak už k němu pouze chodíte v neustále prodlužujících se intervalech, vždy mu jen zopakujete, že teď musí spát, pohladíte ho a zase odejdete. Nikdy ho nesmíte vyndat ani jinak povolit. Ti, kdo to zvládli, tvrdí, že to funguje. Ale přiznávají, že to byla dřina. Protože některé děti jsou ochotné z postýlky vylézat znovu a znovu, zatímco jiné dlouhé hodiny pláčou, až z toho mohou například zvracet. Ale po několika dnech většina pochopí, že se po nich chce, aby prostě usnuly, a začnou tak činit i bez náročných scének.

  Nový trend: Kojenci a batolata v černém oblečení. Jak se vám líbí?

  Nový trend: Kojenci a batolata v černém oblečení. Jak se vám líbí?

  Zapomeňte na dobu, kdy nejmenší miminka nosila jen bílou, případně světlounké odstíny žluté, růžové, zelené nebo modré. Dneska děti, včetně kojenců…celý článek

 • 7. Společné spaní? Ano, pokud vyhovuje všem

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Spát s malými dětmi v posteli je pěkné. Něco o tom vím. Ale podobně jako se kvůli tomu někteří rodiče nevyspí, nemusí to vyhovovat ani dětem. Některé z nich se také budí každým rodičovským pohybem a jejich spánek nestojí za nic, případně kvůli vzbuzení v noci roní slzy. Samozřejmě odsun z rodičovské postele do vlastní vám žádné dítě nadšeně neodsouhlasí, ale pokud potomek ve vaší posteli spí mizerně, schválně to zkuste. Stejně jako mu nabídněte vlastní pokoj, pokud se navzájem budíte v jedné ložnici, i když tam má vlastní postýlku.

 • 8. S tichem to nepřehánějte

  ...
  ...
  Autor: s

  Snažíte se, abyste dětem vytvořili na spaní dokonalé ticho, kdy všichni ostatní členové domácnosti chodí po špičkách a nemluví se ani za dveřmi? Chyba. Jednak v takovém prostředí spousta dětí stejně usnout nedokáže, jednak je to nepřirozené a tenhle návyk by se mohl do budoucna obrátit proti vám. Třeba v tom, že dítě neusne kdekoli jinde, kde takové hermetické ticho nebude.

 • 9. Lehátko jako první pomoc i poslední záchrana

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Můžete si tisíckrát říkat, že své dítě zvládnete opečovávat bez všelijakých moderních "bazmeků". Ale nezatracujte je úplně. Protože až zjistíte, že se třeba díky lehátku, které je na baterku, dítě jemně houpe nebo uklidňuje vibracemi, můžete v klidu nasnídat, názor dost možná změníte. Já lehátko dostala od kamarádky po její dceři a velebím ji denně. 

 • 10. Uvěřte v sílu rituálů

  ...
  ...
  Autor: s

  S miminky si povídejte, větším dětem čtěte, můžete je hladit, povídat si s nimi o tom, jaký byl jejich a váš den. V každém případě by to měla být uklidňující činnost, nemusí přitom trvat moc dlouho.

  A ještě jedna věc: když už dítě spí, sotva jednou zakňourá. Většina dětí se dříve nebo později naučí se tím nevzbudit a zase znovu usnou, aniž by nějak trpěly. 

  Vyplatí se koupit: Olejíček místo vlhčených ubrousků, kapsičky na kaše i svítící dudlík

  Vyplatí se koupit: Olejíček místo vlhčených ubrousků, kapsičky na kaše i svítící dudlík

  Rodič malého dítěte je snadný cíl. Ve snaze poskytnout miminku či batoleti nejlepší možnou péči koupí kdeco. Často věci, které pak ani nepoužije. A…celý článek

  Kate a William řeší s dětmi stejné problémy jako všichni rodiče světa. Jak?

  Kate a William řeší s dětmi stejné problémy jako všichni rodiče světa. Jak?

  Je svým způsobem uklidňující, že snad nejsledovanější rodičovský pár světa – Kate Middleton a princ William – řeší s dětmi stejné situace…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku