První rok: Měsíc po měsíci. Co musí dítě umět, aby nebylo pozadu?

Věnujte mu pozornost, to také přispívá k rozvoji dítěte.
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
9. února  2016 
 06:00

Zásada číslo jedna: nepozorujte své dítě zase tak moc. Ani ho neustále neporovnávejte s jeho vrstevníky či tabulkami na webu. Zásada číslo dvě: pokud se vám zdá, že je v něčem výrazně pozadu nebo že přestalo dělat něco, co už umělo, proberte to s dětským praktikem. Týká se to jak pohybu, tak třeba dětského žvatlání. 

Podívejte se do naší fotogalerie na to, co všechno by se mělo dítě naučit během prvního roku života. Pozor, berte to spíše orientačně, rozdíl měsíce či dvou nemusí hrát žádnou roli. 

Mimochodem – ani to, že dítě dělá něco dříve než jeho vrstevníci, nemusí znamenat, že je to automaticky v pořádku, pokud například upřednostňuje jen jednu stranu. V tom případě by mu mohla pomoci rehabilitace. Na druhou stranu platí celkem jednoduchá poučka, pokud je dítě alespoň v jednom ukazateli napřed (brzy leze, sedí, říká první slova): většinou to znamená, že jeho vývoj je rozhodně v pořádku a že není nijak celkově opožděné.

PRVNÍ ROK MĚSÍC PO MĚSÍCI - FOTOGALERIE

První momenty po narození • VIDEO: 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku