Malý Toby se narodil ve 25. týdnu! Dneska jezdí na kole jako každý jiný kluk

Malý Toby se narodil ve 25. týdnu a přežil
VIDEO: Facebook
Sdílej na facebooku
6. června  2018 
 06:00

Když se tenhle malý kluk narodil, jeho přežití bylo hodně nejisté. Jelikož přišel na svět vlastně jen pár týdnů po uplynutí pouhé půlky těhotenství, tak i v případě, že by přežil, mu hrozilo mnoho vážných potíží. Chlapeček ale všechno zvládl skvěle – má sice zdravotní problémy, ale ne tak vážné, jak se lékaři i rodiče obávali. 

Když se Toby před několika lety v australském Sydney narodil, vážil 667 gramů. To přesně odpovídalo tomu, že na svět přišel, když byla jeho matka těhotná pouhých 24 týdnů – a čtyři dny navrch. 

Právě ukončený 24. týden těhotenství je ve většině vyspělých zemí hranicí, po které lékaři mluví o předčasném porodu. Pak dělají vše pro to, aby miminko zachránili. Předtím jsou šance mizivé, a proto jde o potrat. 

Neuvěříte, čím háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným miminkům

Neuvěříte, čím háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným miminkům

Na háčkované čepičky u malinkých miminek jsme už zvyklí i v českých porodnicích, ovšem háčkované chobotničky? Personál v porodnici v Pool Hospital…celý článek

Jeho matka dostala těžkou preeklampsii, a proto museli lékaři těhotenství okamžitě ukončit, i když bylo jasné, že dítě ještě nebude schopné samostatného fungování. Jinak by těhotná žena zemřela. 

Šance na přežití u takto brzy narozených dětí se udává 50:50 a je takřka stoprocentně jisté, že je v následujících dnech a týdnech čekají život ohrožující problémy. Neobejdou se bez plicní ventilace. Tobymu se zprvu dařilo celkem dobře, ale pak přišla infekce a jeho už tak nízká váha klesla na pouhých 555 gramů. 

Měl problémy i s velkými žilami vedoucími k srdci, naštěstí se nakonec vyřešily bez operace. Celkem strávil 77 dní na jednotce intenzivní péče a dalších skoro padesát na oddělení pro těžce nedonošené děti. 

Když opouštěl nemocnici, byl mimo ohrožení života, ale stále ho trápilo mnoho zdravotních problémů. Měl potíže s dechem během spánku, prokázanou nesnášenlivost laktózy, mírné projevy dětské mozkové obrny vyžadující trvalé sledování. Také jeho vývoj psychomotorický byl od začátku mírně opožděný. 

Letos mu bylo deset let. Jeho rodiče říkají, že je v podobě Tobyho a jeho záchrany potkalo neuvěřitelné štěstí a že je to skvělý, laskavý a milující kluk. Na videu vidíte Tobyho s jeho mladší sestrou Jess.  

Tobymu, který se narodil ve 25. týdnu těhotenství, bylo letos deset • VIDEO: 

Dítě má dříve lézt než sedět! Jak podpořit správný vývoj kojence

Dítě má dříve lézt než sedět! Jak podpořit správný vývoj kojence

Překvapivě mnoho lidí si myslí, že běžné půlroční dítě má sedět. A pokud to neumí samo – což většinou skutečně neumí – neváhají ho podpírat všemožnými…celý článek

Podívejte se, proč je pro kojence tak důležitý kontakt s matčinou kůží

Podívejte se, proč je pro kojence tak důležitý kontakt s matčinou kůží

Je těžké poznat, co přesně novorozenci nebo malí kojenci chtějí. Ale už po pár dnech je většinou všem rodičům jasné, že bez rozdílu milují, když je…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku