Máte s partnerem hnědé oči? Vaše dítě je může mít modré! Jak je to možné?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
30. října  2017 
 06:00

Máte modré oči? Pak vězte, že jste patrně, i když hodně vzdáleně, příbuzní i s ostatními modrookými lidmi. Modré oči jsou vlastně genetickou mutací hnědých očí. Jinými slovy,  všichni jsme kdysi měli hnědé oči!

Studie dánské univerzity v Kodani, při které testovali osm set lidí s modrýma očima,  zjistila, že 99,5 procent z nich mělo stejnou mutaci v genu, který ovlivňuje barvu očí. Jak je to možné? Odpověď je podle vědců mimořádně  jednoduchá: Může za to genetická mutace, kterou mívají často rodiče s modrýma očima. A kteří se někdy udiveně ptají, jak to, že jejich dítě má hnědé oči, když oni mají oba modré!

Ukazuje porodní váha dítěte, jak velké a tlusté jednou bude?

Ukazuje porodní váha dítěte, jak velké a tlusté jednou bude?

Před padesáti lety bylo spíše vzácností, když se narodilo dítě, které by mělo přes čtyři kilogramy. Dnes to není nic neobvyklého a čím dál víc se rodí…celý článek

Existují dva hlavní geny zodpovědné za barvu očí. Pokud se v jednom z nich vyskytne nějaká mutace, ten druhý nebude produkovat pigmenty, které vedou k modrým očím.

Jak je tedy možné mít dítě s hnědýma očima, když jeden nebo oba rodiče mají modré oči? Nebo jak je možné, že partneři s modrýma očima mají hnědoočku? Každý zdědí dva geny od svých rodičů – jeden od matky a jeden od otce. Pokud má táta jeden zmutovaný gen (zobrazený na obrázku jako rozbitá žárovka) a jeden fungující gen OCA2, dítě bude mít hnědé oči, protože zdědí dominantní gen, který vede k hnědé barvě očí.

Ale co když mají oba rodiče zmutovaný gen? Jestli to tak je, máte čtvrtinovou pravděpodobnost, že dítě bude mít modré oči. A tenhle gen se může předávat po generacích, protože jde o submisivní gen.

Vědci si nejsou zcela jistí, kdo je vlastně „příbuzný“ lidí s modrýma očima, ale nejstarší pozůstatky modrookých osob byly nalezeny ve Španělsku u sedm tisíc let starého muže, v němž se kombinovaly africké a evropské geny. To znamená, že různé barvy očí se objevily u lidí ještě dlouho předtím, než se začala měnit barva pleti. Co z toho všeho plyne? Pokud vy i váš partner máte modré oči, pak jste vzdálení příbuzní. A ta dobrá zpráva? I když máte oba modré oči a vaše dítě hnědé, neznamená to, že by snad otec musel pochybovat o otcovství.

 Jak se skutečně vyvíjí zrak dítěte? Podívejte se na VIDEO:

Jak se skutečně vyvíjí zrak miminek a kdy vás vlastně uvidí? • VIDEO: 

Proč děti o prázdninách rostou rychleji než jindy? Nezkazte jim to!

Proč děti o prázdninách rostou rychleji než jindy? Nezkazte jim to!

V tomhle se rodiče většinou shodnou. Během prázdnin děti rostou rychleji než v průběhu školního roku. Odborníci to vysvětlují tím, že si užívají volna…celý článek

Jak bude vaše dítě v dospělosti vysoké? Spočítejte si to!

Jak bude vaše dítě v dospělosti vysoké? Spočítejte si to!

Bude čahoun nebo spíše drobek? Pokud právě teď spekulujete právě nad tím, pak by vám mohly pomoct jednoduché testy, díky kterým to lze odhadnout. Pravda,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku