Jak vybrat správnou velikost dětského kola a kolik by mělo vážit?

Jak vybrat dobré dětské kolo: Kolik by mělo vážit?
VIDEO: Supermámy/Igor Helebrandt
Sdílej na facebooku
9. dubna  2019 
 08:00

Vybíráte dětské kolo? Zaměřte se nejen na to, jak vypadá, ale také na jeho hmotnost. Čím méně, tím lépe. Za ta skutečně hodně lehká kola si budete muset připlatit, ale pokud nechcete utrácet moc, volte alespoň zlatý střed. 

Tahle rada platí bez ohledu na to, zda vybíráte kolo úplně nové nebo se poohlížíte po nějakém z druhé ruky. "Rám kola by měl být hliníkový a odlehčené by měly být i komponenty," říká v našem videu Karel Studnička ze Ski Bike Centra Radotín. Tedy jde o nezbytné součásti kola jako šlapky, brzdy a podobně. Na malém dětském kole se každá váha navíc počítá dvojnásob.

A kolik by takové kolo vlastně mělo vážit? Nejmenší kolo, a to dvanáctipalcové, by nemělo vážit více než sedm osm kilo, jinak bude na dítě moc těžké. A ani větší kola by neměla být o mnoho hmotnější. 

Jak poznat správnou velikost kola? 

Kolo pro dítě v žádném případě nekupujte větší. Správnou velikost kola poznáte tak, že dítěti při stoji rozkročmo nad horní rámovou trubkou zbývá k rozkroku ještě asi na pěst místa. Dítě by rovněž mělo bez problémů dosáhnout ze sedla na řídítka.

Dítě by samozřejmě mělo pohodlně dosáhnout nohama na pedály a zvlášť u menších kol také na zem. Velikost dětských kol se udává podle průměru ráfků kol: 12, 16, 20 a 24 palců. 

Když pořizujete kolo, nezapomeňte na helmu a tu pokud možno nikdy nepořizujte z druhé ruky ani nepoužívejte helmu po starších sourozencích. Každé dítě má jiný tvar hlavy. Pokud má být přilba na kolo bezpečná, musí se vybírat doslova na míru. Navíc ani ty kvalitní nevydrží věčně. Jejich životnost činí asi šest let.

Podívejte se: Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo?

Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo • VIDEO: 

Proč jsou puberťáci tak líní? Měli by se aspoň hodinu denně pořádně hýbat

Proč jsou puberťáci tak líní? Měli by se aspoň hodinu denně pořádně hýbat

Jen desetina českých školáků a studentů má tolik pohybu, kolik by vzhledem k věku a svému zdraví měli mít. Bohužel, čím starší potomek je, tím těžší…celý článek

Může stáří rodičů ovlivnit vývoj dětí? Tohle je ideální věk, kdy mít potomky!

Může stáří rodičů ovlivnit vývoj dětí? Tohle je ideální věk, kdy mít potomky!

Říká se, že mladí rodiče mají více energie, aby udrželi krok s malými dětmi, zatímco starší mají zase více zkušeností a jen tak je něco nerozhází.…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku