Může stáří rodičů ovlivnit vývoj dětí? Tohle je ideální věk, kdy mít potomky!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
6. ledna  2019 
 06:00

Říká se, že mladí rodiče mají více energie, aby udrželi krok s malými dětmi, zatímco starší mají zase více zkušeností a jen tak je něco nerozhází. Jaký věk je tedy ideální pro založení rodiny? Výzkumy naznačují, že pro každý věk existují pozitiva a negativa. Jako bychom to nevěděli, že?

Ve vyspělých zemích se snižuje počet dětí v rodinách a zároveň se rodičovství odkládá do vyššího věku. Tam, kde v roce 1970 byl průměrný věk rodiček u prvního porodu 20 let, je nyní 25 let. Pět let se možná zdá málo, ale podle odborníků má vyšší věk matek vliv na zdraví dětí a jejich zdárný vývoj.

Zatím se pozornost vědců zaměřovala na souvislost mezi věkem matky a zvýšeným rizikem vrozených vad, ovšem poslední výzkumy znepokojeně varují, že vyšší věk zejména otců má vliv i na kognitivní výsledky dětí.

Výzkumníci zkoumali téměř šedesát tisíc dětí od 8 měsíců až do 7 let a cílem bylo testovat právě kognitivní schopnosti. Výzkumníci zkoumali schopnost učit se, schopnost koncentrace, porozumění či kvalitu řeči. Zároveň testovali i motorické dovednosti.

Potíže s chováním dítěte: Co je ještě normální a co už je za hranou?

Potíže s chováním dítěte: Co je ještě normální a co už je za hranou?

Děti by měly občas porušovat pravidla, testovat, kam až mohou zajít, zkoušet trpělivost a pevnost nervů svých rodičů a úplně obyčejně „zlobit“. To…celý článek

Výsledek byl jednoznačný v neprospěch starších otců. Jejich děti měly mnohonásobně nižší skóre ve všech testech, kromě motorických. Čím starší otec byl, tím horší kognitivní schopnosti. Naopak děti starších matek měly vyšší pravděpodobnost, že budou mít v testech na kognitivní dovednosti vyšší skóre!

Vida, zatímco se obecně traduje, že muži můžou plodit děti až do důchodu bez následků, nový výzkum říká, že to vlastně není tak docela pravda. Jiná studie zveřejněná v časopise Nature naznačuje, že s vyšším věkem otců se zvyšuje i riziko vzniku autismu.

Z kterých mužů jsou nejlepší tátové? Jsou to tihle a takové hledejte!

Z kterých mužů jsou nejlepší tátové? Jsou to tihle a takové hledejte!

Má váš partner následující osobnostní rysy? Pak poděkujte těm nahoře, protože z něj pravděpodobně bude ten nejlepší táta pod sluncem. Být dobrým otcem…celý článek

A dopad věku matky na dítě? Nejčastěji zmiňovaným problémem bývají vyšší procento vrozených vad, riziko předčasného porodu nebo nízká porodní hmotnost. Studie ale také naznačují i další možné problémy spojené – pro změnu – s nižším věkem matek. Jedna z nich zjistila, že matky mladší 25 let měly děti, které měly problémy s růstem nebo byly obézní.

Pokud jde o mentální vývoj dětí a věk rodičů, i zde se prováděly nejrůznější studie. Většina z nich ale došla k závěru, že pokud jde o blaho dětí, neexistují mezi dětmi žádné rozdíly. V tomto případě je jedno, zda je matce pětadvacet nebo pětačtyřicet. A co na to říkají sami rodiče? Většina rodičů nad 40 let tvrdí, že být starším rodičem přináší spíše výhody než nevýhody. Ovšem přes 80 procent matek a 70 procent otců uvedlo, že optimální věk pro dítě je 30 let! Co myslíte vy?

 

Děti vás neposlouchají? Možná děláte jednu z těchto chyb!

Děti vás neposlouchají? Možná děláte jednu z těchto chyb!

Už se zase tváří, že trpí nedoslýchavostí? Z vašich pokynů a úkolů si vůbec nic nedělají a dál si spokojeně hrají? Jste bezradní a chcete vědět, v…celý článek

Na vlastní kůži: 10 rozdílů mezi tím, když máte dítě ve 20 a ve 40

Na vlastní kůži: 10 rozdílů mezi tím, když máte dítě ve 20 a ve 40

Taky stále dokola čtete, jak si starší matky z řad celebrit své mateřství pochvalují, jak je děti donekonečna nabíjejí energií a jak je to celé bez…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku