Může stáří rodičů ovlivnit vývoj dětí? Tohle je ideální věk, kdy mít potomky!

Může stáří rodičů ovlivnit vývoj dětí? Tohle je ideální věk, kdy mít potomky!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
6. ledna  2019 
 06:00

Říká se, že mladí rodiče mají více energie, aby udrželi krok s malými dětmi, zatímco starší mají zase více zkušeností a jen tak je něco nerozhází. Jaký věk je tedy ideální pro založení rodiny? Výzkumy naznačují, že pro každý věk existují pozitiva a negativa. Jako bychom to nevěděli, že?

Ve vyspělých zemích se snižuje počet dětí v rodinách a zároveň se rodičovství odkládá do vyššího věku. Tam, kde v roce 1970 byl průměrný věk rodiček u prvního porodu 20 let, je nyní 25 let. Pět let se možná zdá málo, ale podle odborníků má vyšší věk matek vliv na zdraví dětí a jejich zdárný vývoj.

Zatím se pozornost vědců zaměřovala na souvislost mezi věkem matky a zvýšeným rizikem vrozených vad, ovšem poslední výzkumy znepokojeně varují, že vyšší věk zejména otců má vliv i na kognitivní výsledky dětí.

Výzkumníci zkoumali téměř šedesát tisíc dětí od 8 měsíců až do 7 let a cílem bylo testovat právě kognitivní schopnosti. Výzkumníci zkoumali schopnost učit se, schopnost koncentrace, porozumění či kvalitu řeči. Zároveň testovali i motorické dovednosti.

Výsledek byl jednoznačný v neprospěch starších otců. Jejich děti měly mnohonásobně nižší skóre ve všech testech, kromě motorických. Čím starší otec byl, tím horší kognitivní schopnosti. Naopak děti starších matek měly vyšší pravděpodobnost, že budou mít v testech na kognitivní dovednosti vyšší skóre!

Vida, zatímco se obecně traduje, že muži můžou plodit děti až do důchodu bez následků, nový výzkum říká, že to vlastně není tak docela pravda. Jiná studie zveřejněná v časopise Nature naznačuje, že s vyšším věkem otců se zvyšuje i riziko vzniku autismu.

A dopad věku matky na dítě? Nejčastěji zmiňovaným problémem bývají vyšší procento vrozených vad, riziko předčasného porodu nebo nízká porodní hmotnost. Studie ale také naznačují i další možné problémy spojené – pro změnu – s nižším věkem matek. Jedna z nich zjistila, že matky mladší 25 let měly děti, které měly problémy s růstem nebo byly obézní.

Pokud jde o mentální vývoj dětí a věk rodičů, i zde se prováděly nejrůznější studie. Většina z nich ale došla k závěru, že pokud jde o blaho dětí, neexistují mezi dětmi žádné rozdíly. V tomto případě je jedno, zda je matce pětadvacet nebo pětačtyřicet. A co na to říkají sami rodiče? Většina rodičů nad 40 let tvrdí, že být starším rodičem přináší spíše výhody než nevýhody. Ovšem přes 80 procent matek a 70 procent otců uvedlo, že optimální věk pro dítě je 30 let! Co myslíte vy?

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku