Naučte svou dceru, aby měla ráda své tělo. Jak?

Naučte svou dceru, aby měla ráda své tělo. Jak?
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
14. února  2018 
 06:00

Máte-li dceru, pak dobře víte, jaké to je stát se matkou mladé ženy. Z malé holčičky se stává žena, jejíž svět už není tak jednoduchý, ale mnohem komplikovanější. A nejde jen o to, jakou rtěnku si nanese na své patnáctileté rty nebo jaké oblečení si vybere, ale taky o to, jací chlapci se jí líbí. Nejprve byste s ní ale měla jako matka mluvit o tom, jak  milovat své tělo. Jak na to?

Nezapomeňte, že jste si tím taky prošla

Vzpomínám, že když mi bylo patnáct, měla jsem panickou hrůzu z toho, podívat se do zrcadla. Byla jsem vyhublá, žádná prsa, na obličeji akné a na nose příšerné brýle. Připadala jsem si ošklivá a pomyšlení na to, že by mě snad nějaký princ mohl políbit – pohádka! Mé vlastní myšlenky o mém těle byly všelijaké. Kladla jsem si otázky: Miluji své tělo? Sluší mi ten svetr? Můžu odejít do školy bez řasenky?

Tlaky okolí byly silné, a dnes jsou ještě silnější. Své dceři musíte dát poctivé a pevné rady, vaše slova musí být plná porozumění, nikoli tlaku a zmatku, který v sobě vaše teenagerka má. Mně osobně tenkrát pomohla má máma taky. Mluvila se mnou a říkala mi, že jsem dokonalá taková, jaká jsem. Moc mi to pomohlo.

Nemluvte o „krásných dívkách“

Má kamarádka má dvě dcery, které v pubertálním věku neustále mluvily o těch „hezkých holkách“ ve třídě, o tom, jak mají lepší známky díky tomu, jak vypadají, mají více přátel a kluci po nich šílí. Jejich vzhled jim otevíral cesty, a dcery mé kamarádky tak získaly pocit, že tak je to správně. Ona jim ale pokaždé trpělivě vysvětlovala, že pokud mají ty „hezké holky“ dobré známky, pak kvůli tomu, že se učily, ne kvůli tomu, jak vypadají.

A pokud nosí krátké sukně a přehnaně se zajímají o to, jak vypadají, pak se někteří lidé budou zajímat jen o jejich vzhled, nikoli o to, jaké jsou uvnitř. Každý je jiný a je to v pořádku, proč by se tedy vaše dcera měla podobat těm ostatním? Neexistuje definice toho, co je hezké a krásné. Být odlišný je to, co dělá život zábavou, a je to taky to, co dělá lidi zajímavými.

Učte je, aby byly ke svému tělu laskavé

Tělo může dělat spousty úžasných věcí, pokud je zdravé a cítí se dobře. Není důležité, zda zapadá do nějakých tabulek nebo mediálních představ. Učte své dcery, aby se svým tělem zacházely správně, aby mu dávaly potřebnou výživu, vitaminy a minerály, aby skvěle fungovalo. Minimum stresu, hodně relaxování. Láska k tělu zahrnuje i činnosti, které budou vaše dcery těšit, bez ohledu na váhu nebo tvar postavy. A ještě něco. Je fajn naučit se opakovat si každý den „mám se ráda“ nebo říkat sama sobě „mám tě ráda“, oslovovat se vlastním jménem a skutečně to procítit.

Máte dceru? Tohle je dobré vědět, když máte holčičku! Podívejte se na VIDEO:

10 věcí, které je dobré vědět, když máte holčičku • VIDEO: 

 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku