10 věcí, které musíte naučit školáka, aby z něj vyrostl slušný člověk

 • Jak vychovat laskavé, upřímné a sebevědomé dítě? Je to jen na vás!
  Jak vychovat laskavé, upřímné a sebevědomé dítě? Je to jen na vás!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  19. června  2020 
   06:00

  Všichni si přejeme, aby z našich dětí vyrostly laskavé, upřímné, sympatické a sebevědomé osobnosti. Jenže tyhle ctnosti se neobjeví jen tak samy od sebe, musíme je v dětech pěstovat už odmalička. A jedině správná výchova je klíčem k úspěchu. Tady je deset zásadních věcí, které byste měli naučit své dítě, než mu bude deset let. 

 • Respektovat ostatní

  Diskriminace.

  Svému dítěti byste měli říct, že je nutné respektovat nejen dospělé, ale i své vrstevníky, a to jak holky, tak kluky. Všichni jsme stejní a všichni si zasloužíme úctu a respekt. Na nikoho nesmí být váš potomek hrubý a nemá právo někomu ubližovat. 

  Jak mluvit s dětmi o rasismu a diskriminaci? A co dělat, když se s ní setkají?

  Jak mluvit s dětmi o rasismu a diskriminaci? A co dělat, když se s ní setkají?

  Všichni se snažíme své děti chránit, co to jde, ale od některých nepříjemných situací je prostě neuchráníme. Stejně se s nimi setkají, nejčastěji ve…celý článek

 • Nebát se udělat chybu

  Zase zapomněla.

  Každý děláme chyby. A vlastně je to dobře, mohou nás lecčemu naučit. Stejně tak vaše děti by se neměly bát chybovat. Důležité je umět přiznat chybu a příště se z ní poučit. 

 • Naučit se říkat ne

  Jedna za osmnáct, druhá bez dvou za dvacet.

  Tohle neumí ani většina dospělých. A přitom je to tak důležité. Pokud chcete ze svého dítěte vychovat silnou osobnost, naučte ho říkat ne dospělým, učitelům, spolužákům, ale i sobě. Nechcete, aby z vašeho dítěte vyrostla poslušná ovce, která poslechne a splní jakýkoliv příkaz. 

  Chcete mít spokojené a šťastné dítě? Dělejte těchto 5 věcí!

  Chcete mít spokojené a šťastné dítě? Dělejte těchto 5 věcí!

  Harvardští psychologové odhalili pět tajemství, díky kterým budou vaše děti laskavé, hodné a empatické. Jaké jsou ty nejdůležitější věci, které jsou…celý článek

 • Znalost je důležitější než známky

  Děti

  Rodiče se často na děti hněvají kvůli špatným známkám. To je velká chyba. Výborná známka totiž ještě neznamená výborné znalosti, a naopak. Místo toho byste měli děti naučit, že znalosti jsou důležitější než známky, které mnohdy neodpovídají realitě. 

 • Důvěřovat rodičům a umět je požádat o pomoc

  ...

  "Máma mě zabije!" Kolikrát jste tohle zoufalé zvolání slyšeli? Navázat s dítětem přátelský vztah není vždy snadné, ale zkuste to. Vyhněte se křiku a dlouhým přednáškám. Ukažte mu, že k vám může mít důvěru a se vším se vám může v klidu svěřit. 

  10 vět, které děti potřebují slyšet. Milující a chápající rodič je určitě zná

  10 vět, které děti potřebují slyšet. Milující a chápající rodič je určitě zná

  Mezi tisícem slov, které denně říkáte svým dětem, bývá pár magických. Mohou z nich udělat silné, chytré, chápající a sebevědomé osobnosti. Přitom není…celý článek

 • Věřit si

  Proč? Protože jsem to řekla!

  Někteří lidé mají problémy s autoritami. A častěji pak věří dospělým nebo učitelům než vlastním dětem. Ano, respekt je důležitý, ale také je velice důležité umět říct svůj názor. Ozvat se. Nechcete přece, aby děti byly nejisté a neměly žádné sebevědomí. 

 • Nenechat se do ničeho tlačit

  Náročný den ve škole.

  Děti si myslí, že popularita mezi přáteli je velice důležitá, a proto často dělají věci, do kterých jsou nuceny. A vlastně se jim docela protiví. Vysvětlete jim, že přátelství je o jiných věcech. A rozhodně nemají dělat nic, co jim je proti vůli. 

 • Naučit se pokládat otázky

  Děti se nesmějí bát se zeptat. Je to lepší než předstírat, že všemu rozumí.

  Otázky jsou naprosto normální. A je lepší se zeptat než předstírat, že všemu rozumíte. Čím dřív se to děti dozvědí, tím lépe se jim bude žít. 

   Když se dítěti ve škole nedaří, řešení neodkládejte:

  Když se dítěti ve škole nedaří, řešení neodkládejte • VIDEO: 

 • Svěřit se se svými pocity/zdravotními problémy

  Pohyb je důležitý.

  Dítě by se nemělo bát nebo stydět mluvit o svých pocitech nebo zdravotních problémech. Například ve škole při hodině tělocviku, když nemůže nebo ho píchá v boku. Zdraví je důležitější než špatná známka nebo hněv učitele. Ujistěte se, že to všechno vaše dítě ví. 

 • Chovat se slušně k přírodě a životnímu prostředí

  Chovejte se slušně k životnímu prostředí.

  Všichni nadáváme na špinavé chodníky, zničené lavičky a záhonky. Ale respekt k přírodě a životnímu prostředí začíná u nás doma. Začněte sami u sebe a pak tuto zkušenost předejte svému dítěti. Bude se nám žít všem lépe. 

  Žebříček sestavil server Brightsideme.com

  9 tajemství sebevědomých a úspěšných dětí: Co musí dělat rodiče?

  9 tajemství sebevědomých a úspěšných dětí: Co musí dělat rodiče?

  Chcete, aby váš potomek byl zdravě sebejistý, šťastný a úspěšný? Zde jsou nejúčinnější způsoby, jak mu v tom pomoci. Přečtěte si, jak má vypadat výchova…celý článek

  Tohle na ně platí! Proč děti nereagují na to, co jim rodiče říkají? Nemohou za to!

  Tohle na ně platí! Proč děti nereagují na to, co jim rodiče říkají? Nemohou za to!

  Taky rostete, když dítěti řeknete, aby si vzalo čepici, a ono to prostě neudělá? Nebo až za třicet vteřin, ačkoli vy už skoro vybíháte ze dveří, abyste…celý článek

  Tohle dělají puberťáci! 12 nebezpečných věcí, o kterých nemáte ani tušení

  Tohle dělají puberťáci! 12 nebezpečných věcí, o kterých nemáte ani tušení

  Když jste mladí, myslíte si, že jste neporazitelní a že se vám nemůže vůbec nic stát. Jenže to je právě ten důvod, proč teenageři dělají spoustu hloupých…celý článek

/
Autor: kog
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku