10 věcí, které musíte naučit školáka, aby z něj vyrostl slušný člověk

 • 10 věcí, které musíte naučit školáka, aby z něj vyrostl slušný člověk
  Jak vychovat laskavé, upřímné a sebevědomé dítě? Je to jen na vás!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  19. června  2020 
   06:00

  Všichni si přejeme, aby z našich dětí vyrostly laskavé, upřímné, sympatické a sebevědomé osobnosti. Jenže tyhle ctnosti se neobjeví jen tak samy od sebe, musíme je v dětech pěstovat už odmalička. A jedině správná výchova je klíčem k úspěchu. Tady je deset zásadních věcí, které byste měli naučit své dítě, než mu bude deset let. 

 • Respektovat ostatní

  Diskriminace.

  Svému dítěti byste měli říct, že je nutné respektovat nejen dospělé, ale i své vrstevníky, a to jak holky, tak kluky. Všichni jsme stejní a všichni si zasloužíme úctu a respekt. Na nikoho nesmí být váš potomek hrubý a nemá právo někomu ubližovat. 

 • Nebát se udělat chybu

  Zase zapomněla.

  Každý děláme chyby. A vlastně je to dobře, mohou nás lecčemu naučit. Stejně tak vaše děti by se neměly bát chybovat. Důležité je umět přiznat chybu a příště se z ní poučit. 

 • Naučit se říkat ne

  Jedna za osmnáct, druhá bez dvou za dvacet.

  Tohle neumí ani většina dospělých. A přitom je to tak důležité. Pokud chcete ze svého dítěte vychovat silnou osobnost, naučte ho říkat ne dospělým, učitelům, spolužákům, ale i sobě. Nechcete, aby z vašeho dítěte vyrostla poslušná ovce, která poslechne a splní jakýkoliv příkaz. 

 • Znalost je důležitější než známky

  Děti

  Rodiče se často na děti hněvají kvůli špatným známkám. To je velká chyba. Výborná známka totiž ještě neznamená výborné znalosti, a naopak. Místo toho byste měli děti naučit, že znalosti jsou důležitější než známky, které mnohdy neodpovídají realitě. 

 • Důvěřovat rodičům a umět je požádat o pomoc

  ...

  "Máma mě zabije!" Kolikrát jste tohle zoufalé zvolání slyšeli? Navázat s dítětem přátelský vztah není vždy snadné, ale zkuste to. Vyhněte se křiku a dlouhým přednáškám. Ukažte mu, že k vám může mít důvěru a se vším se vám může v klidu svěřit. 

 • Věřit si

  Proč? Protože jsem to řekla!

  Někteří lidé mají problémy s autoritami. A častěji pak věří dospělým nebo učitelům než vlastním dětem. Ano, respekt je důležitý, ale také je velice důležité umět říct svůj názor. Ozvat se. Nechcete přece, aby děti byly nejisté a neměly žádné sebevědomí. 

 • Nenechat se do ničeho tlačit

  Náročný den ve škole.

  Děti si myslí, že popularita mezi přáteli je velice důležitá, a proto často dělají věci, do kterých jsou nuceny. A vlastně se jim docela protiví. Vysvětlete jim, že přátelství je o jiných věcech. A rozhodně nemají dělat nic, co jim je proti vůli. 

 • Naučit se pokládat otázky

  Děti se nesmějí bát se zeptat. Je to lepší než předstírat, že všemu rozumí.

  Otázky jsou naprosto normální. A je lepší se zeptat než předstírat, že všemu rozumíte. Čím dřív se to děti dozvědí, tím lépe se jim bude žít. 

   Když se dítěti ve škole nedaří, řešení neodkládejte:

  Když se dítěti ve škole nedaří, řešení neodkládejte • VIDEO: 

 • Svěřit se se svými pocity/zdravotními problémy

  Pohyb je důležitý.

  Dítě by se nemělo bát nebo stydět mluvit o svých pocitech nebo zdravotních problémech. Například ve škole při hodině tělocviku, když nemůže nebo ho píchá v boku. Zdraví je důležitější než špatná známka nebo hněv učitele. Ujistěte se, že to všechno vaše dítě ví. 

 • Chovat se slušně k přírodě a životnímu prostředí

  Chovejte se slušně k životnímu prostředí.

  Všichni nadáváme na špinavé chodníky, zničené lavičky a záhonky. Ale respekt k přírodě a životnímu prostředí začíná u nás doma. Začněte sami u sebe a pak tuto zkušenost předejte svému dítěti. Bude se nám žít všem lépe. 

  Žebříček sestavil server Brightsideme.com

/
Autor: kog
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku