Stále více teenagerů telefonuje za jízdy! Výhrůžky ani tresty nefungují

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
1. srpna  2018 
 06:00

Bylo vašemu teenagerovi nedávno osmnáct a právě si pořídil řidičák? Pak ho zkuste přesvědčit, aby za jízdy netelefonoval, nenahrával žádná selfie videa ani nepořizoval fotografie. Jsou nebezpeční nejen sami sobě, ale i ostatním. Jen v USA zemře denně jedenáct mladých lidí kvůli tomu, že za jízdy posílali esemesky. Jak tomu zabránit?

Mobilní telefony jsou velký problém. Přestože zákaz telefonování za jízdy u nás platí od roku 2002, pořád až 60 procent Čechů za volantem telefonuje. Přes 40 procent používá hands-free, zbytek drží v jedné ruce mobilní telefon, v druhé volant. Téměř třetina řidičů přiznává, že za jízdy píše SMS nebo chatuje na sociálních sítích. Nejvíce pak nejmladší řidiči.

Mladí Američané při řízení posílají zprávy

V USA mohou řídit už v šestnácti a tamní mladí řidiči jsou závislí na posílání SMS zpráv. Kvůli telefonu jsou nesoustředění a rozptýlení, takže velmi často dojde k nehodě. Americké úřady se snaží mladé jakkoli přesvědčit, aby s tím přestali. Podle průzkumů by to ale udělali jen za úplatu. Prý za pět dolarů týdně by své telefony odložili, za tisíc dolarů ročně by více než polovina mladých přestala číst za volantem sociální sítě.

20 vět, které byste dětem měli říkat místo "nebreč, prosím tě"

20 vět, které byste dětem měli říkat místo "nebreč, prosím tě"

Co řeknete dítěti, které pláče, protože se uhodilo, chce něco, co nemůže dostat, nebo mu něco nejde? Přiznejme si, že velmi často to samé: "Nebreč."…celý článek

A jak jsou na tom čeští osmnáctiletí? Jsou sice o dva roky starší než američtí teenageři, ale za volantem o nic lepší – tedy pokud jde o psaní SMS a telefonování. Přitom jde o skutečně velké riziko. Jakmile jedete rychlostí zhruba 130 kilometrů za hodinu, letmý pohled na displej zabere pět vteřin. To je ale podle odborníků stejné, jako byste naslepo přejeli fotbalové hřiště, a vůbec tedy nevíte, co se na silnici v tu dobu děje.

Pokuty řidiče neodrazují

Podle statistiky je riziko nehody 1,4krát vyšší, když sáhnete po telefonu. Když budete ještě psát SMS, stáváte se doslova tikající bombou. A ani pokuty řidiče neodradí. Překvapivě pak nehody kvůli telefonům způsobují hlavně ženy, nikoli muži, v případě věku jde nejčastěji o mladé lidi do 29 let.

Samy ven a sem tam facka? Tohle všechno už děti nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální

Samy ven a sem tam facka? Tohle všechno už děti nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální

Před časem děti chtěly pustit nějaký film o dětech. A že český. Volba padla na starší dětskou klasiku Ať žijí duchové. Ještě dřív než vůbec došlo na…celý článek

Zkuste svým potomkům vysvětlit nebezpečí, které jim hrozí. Přimějte je, aby za jízdy netelefonovali ani nepsali SMS. Mluvte s nimi a použijte fakta, čísla, statistiky. Projděte s nimi tyhle skutečnosti a přesvědčte se, že chápou důsledky. Zkuste vytvořit formální dohodu, která bude obsahovat nějaká pravidla.

Jasně, je to těžší, když už jim bylo osmnáct, ale pokud žijí ve vaší domácnosti, měla by nějaká ta pravidla platit. Stanovte přísné důsledky (nebudete jim půjčovat auto ani přispívat na benzin), jděte příkladem (jen těžko to můžete chtít po dítěti, když sami za jízdy telefonujete). Kupte jim hands-free zařízení a vysvětlete jeho pozitiva.

Tragédií loni skončila jízda dvou kamarádek. Řidička ignorovala předpisy a její kamarádka zběsilé řízení vysílala na sociální sítě. Dívky nabouraly, řidička zemřela, spolujezdkyně skončila v nemocnici. Více si přečtěte ZDE.

Varování: Video je drastické povahy a obsahuje vulgarismy!

Holky vysílaly divokou jízdu na Facebooku, jedna zemřela • VIDEO: 

 

Jste vy i váš partner připraveni na další dítě? Na tyhle otázky si odpovězte!

Jste vy i váš partner připraveni na další dítě? Na tyhle otázky si odpovězte!

Máte doma už jedno dítě a vedete válku o to, zda mít druhé dítě, či nikoli? Jste na to vůbec připraveni? Položte si těchto devět otázek, a až si na…celý článek

Co o vás prozradí, že už jste starší máma? Tohle budete dělat!

Co o vás prozradí, že už jste starší máma? Tohle budete dělat!

Herečka Brigitte Nielsen porodila loni koncem června své páté dítě. Nebylo by na tom nic tak divného, snad jen maličkost: Brigitte bylo tehdy čtyřiapadesát…celý článek

Branky, body, kokoti: Češi milují mamahotel! A navíc kardinální prasák!

Branky, body, kokoti: Češi milují mamahotel! A navíc kardinální prasák!

Pětina českých třicátníků stále bydlí u maminky! A víte proč? Můžou za to feministky! Alespoň podle slavného sexuologa Zvěřiny. Ale mohlo by být i…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku