Tyhle fráze přestaňte říkat pubertálním dětem! Které jsou ty nejhorší?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  26. ledna  2019 
   06:00

  Někdy dokážou slova ublížit víc než jedna facka. Tím samozřejmě nechceme nabádat k fyzickým trestům, ale jen chceme naznačit, že někdy i dobře míněná věta může způsobit velkou bolest. A zvláště u teenagerů, kteří jsou možná někdy dost nesnesitelní, ale taky velmi citliví. Které fráze byste neměli nikdy vypustit z úst?

  Výchova dětí není jednoduchá a zvláště v období puberty to bývá náročné. Ne vždy se rodičům podaří zachovat chladnou tvář a nic neříct. Jaké nejhorší věty můžou rodiče svým dospívajícím dětem říct a neměli by?

   

   

   

 • Jestli to nevíš, tak peníze nerostou na stromech

  Autor: iStock

   

  Jé, kolikrát jsem právě tuhle frázi slyšela od svých rodičů kdysi já! Lezlo mi to pěkně na nervy. Vždyť jsem to přece dobře věděla, že peníze se musí vydělat. Odborníci doporučují místo téhle tak trochu ponižující fráze naučit děti skutečně s penězi hospodařit. Poslat je na nákup s určitým obnosem, povídat si s nimi o rodinných účtech a financích a podobně. Můžete jim taky zřídit v bance spořicí účet, aby celé kapesné neutratily.

   

  Proč matky nosí děti většinou na levém boku? Zajímavé vysvětlení!

  Proč matky nosí děti většinou na levém boku? Zajímavé vysvětlení!

  Máte malé dítě? A na jaké straně ho obvykle nosíte? Nejspíše jako většina žen po celém světě: na levé. A nestřídáte to, ačkoli by to vaše záda dost…celý článek

 • Když mi bylo tolik, jako tobě, už jsem....

  Autor: iStock

   

  Dnes to prostě ale nefunguje. Jak říká psycholožka Roseli Silvová, tyto typy frází ztratily svou platnost už dávno, protože pozitivní výchova, kterou dnes dětem vštěpujete, není stejná jako před dvaceti, nedej bože, před třiceti lety. Ideální je dospívajícímu dítěti vysvětlit, aby pochopilo, že všechno, co se učí, mu budou jednou v životě ku prospěchu.

 • Přestaň se předvádět a upoutávat na sebe pozornost

  Autor: iStock

   

  Proč myslíte, že se chce předvádět? Jednoduše vám chce asi něco sdělit. Tak poslouchejte a pečlivě! Když budete pořád používat tyhle věty, zcela zablokujete možnost, aby vám dítě vysvětlilo svoje vlastní důvody nebo argumenty. Mluvte s ním klidně a dávejte jim najevo, že když budou mít nějaké trable, vždycky budete na jejich straně a pomůžete jim.

   

  Nemá váš teenager žádné sebevědomí? Takhle mu můžete pomoci!

  Nemá váš teenager žádné sebevědomí? Takhle mu můžete pomoci!

  Dospívající jsou, ač se to leckdy nezdá, velmi křehké a snadno zranitelné bytosti. Jakkoli se snaží svou nejistotu a pochyby schovávat za „drsnou“…celý článek

 • Ty se bojíš? Nemusíš!

  Autor: iStock

   

  Když nerozumíte důvodům, které přinášejí vašemu dospívajícímu dítěti obavy, neříkejte mu tyhle věty. Bude se pak cítit méněcenný. Když je dětem víc než 12 let a jsou v pubertě, jejich představa délky života se liší, protože chtějí jednat jako dospělí, ale nemají zkušenosti. Proto musíte mít jako rodiče trpělivost, abyste je pochopili.

 • Raději ses neměl narodit

  Autor: iStock

   

  Nikdy neříkejte věty, kterých byste mohli později litovat. A takhle je fakt nejhorší. Když se vám narodilo vaše dítě, cítili jste obrovskou lásku, a ta je skutečná. Je nesnadné vydržet nálady pubertálních synů a dcer, jejich křik, vzpouru či odtažitost. Když se uklidní, zeptejte se jim, co se jim stalo, ale nikdy jim nepředhazujte podobné fráze.

   

  Největší chyby rodičů při výchově! Neděláte je taky?

  Největší chyby rodičů při výchově! Neděláte je taky?

  Když porodíte dítě, návod k použití k němu nedostanete. Rodičem se stáváte každý den, kdy se snažíte své dítě vychovat s láskou, jak nejlépe umíte.…celý článek

 • Kdyby by mi bylo jako tobě…

  Autor: iStock

   

  Žádné kdyby. Uvědomte si, že čas se nedá zastavit. Nechte je žít jejich život a stůjte jim po boku, veďte je po správné cestě, opravujte a v případě potřeby podpořte. Nic jiného ale neříkejte.

   

 • Jak asi dopadneš, když budeš takhle pokračovat?

  Autor: iStock

   

  Jste-li rodiči, jste taky možná jejich nejlepší příklad. Nemusíte jim říkat, co by pro ně bylo nejlepší jen proto, že si to myslíte vy. Děti nemusí být stejné jako vy. Je nesmírně důležité, abyste děti nějak nasměrovali, ale nesmíte v nich podnítit strach nebo odpor ze selhání. Veďte je, učte je, že odhodlání jim otevře cestu k úspěchu. Ale je to jejich život!

   

   

  Uvolňujete děti ze školy kvůli cestování? Studie potvrzuje, že jsou úspěšnější

  Uvolňujete děti ze školy kvůli cestování? Studie potvrzuje, že jsou úspěšnější

  Diskuse na téma, zda je vhodné děti uvolňovat ze školy během školního roku, jsou velmi časté. Někteří rodiče kategoricky odmítají dítě uvolnit i na…celý článek

  Princ George chodí na balet! A proč ne? Kdo říká, že je jen pro holky?

  Princ George chodí na balet! A proč ne? Kdo říká, že je jen pro holky?

  Britský následník trůnu princ William se pyšně pochlubil, že jeho pětiletý syn George dochází na hodiny baletu a moc ho to baví. Zpráva o malém tanečníkovi…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku