Tyhle fráze přestaňte říkat pubertálním dětem! Které jsou ty nejhorší?

 • Tyhle fráze přestaňte říkat pubertálním dětem! Které jsou ty nejhorší?
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  26. ledna  2019 
   06:00

  Někdy dokážou slova ublížit víc než jedna facka. Tím samozřejmě nechceme nabádat k fyzickým trestům, ale jen chceme naznačit, že někdy i dobře míněná věta může způsobit velkou bolest. A zvláště u teenagerů, kteří jsou možná někdy dost nesnesitelní, ale taky velmi citliví. Které fráze byste neměli nikdy vypustit z úst?

  Výchova dětí není jednoduchá a zvláště v období puberty to bývá náročné. Ne vždy se rodičům podaří zachovat chladnou tvář a nic neříct. Jaké nejhorší věty můžou rodiče svým dospívajícím dětem říct a neměli by?

   

   

   

 • Jestli to nevíš, tak peníze nerostou na stromech

  Autor: iStock

   

  Jé, kolikrát jsem právě tuhle frázi slyšela od svých rodičů kdysi já! Lezlo mi to pěkně na nervy. Vždyť jsem to přece dobře věděla, že peníze se musí vydělat. Odborníci doporučují místo téhle tak trochu ponižující fráze naučit děti skutečně s penězi hospodařit. Poslat je na nákup s určitým obnosem, povídat si s nimi o rodinných účtech a financích a podobně. Můžete jim taky zřídit v bance spořicí účet, aby celé kapesné neutratily.

   

 • Když mi bylo tolik, jako tobě, už jsem....

  Autor: iStock

   

  Dnes to prostě ale nefunguje. Jak říká psycholožka Roseli Silvová, tyto typy frází ztratily svou platnost už dávno, protože pozitivní výchova, kterou dnes dětem vštěpujete, není stejná jako před dvaceti, nedej bože, před třiceti lety. Ideální je dospívajícímu dítěti vysvětlit, aby pochopilo, že všechno, co se učí, mu budou jednou v životě ku prospěchu.

 • Přestaň se předvádět a upoutávat na sebe pozornost

  Autor: iStock

   

  Proč myslíte, že se chce předvádět? Jednoduše vám chce asi něco sdělit. Tak poslouchejte a pečlivě! Když budete pořád používat tyhle věty, zcela zablokujete možnost, aby vám dítě vysvětlilo svoje vlastní důvody nebo argumenty. Mluvte s ním klidně a dávejte jim najevo, že když budou mít nějaké trable, vždycky budete na jejich straně a pomůžete jim.

   

 • Ty se bojíš? Nemusíš!

  Autor: iStock

   

  Když nerozumíte důvodům, které přinášejí vašemu dospívajícímu dítěti obavy, neříkejte mu tyhle věty. Bude se pak cítit méněcenný. Když je dětem víc než 12 let a jsou v pubertě, jejich představa délky života se liší, protože chtějí jednat jako dospělí, ale nemají zkušenosti. Proto musíte mít jako rodiče trpělivost, abyste je pochopili.

 • Raději ses neměl narodit

  Autor: iStock

   

  Nikdy neříkejte věty, kterých byste mohli později litovat. A takhle je fakt nejhorší. Když se vám narodilo vaše dítě, cítili jste obrovskou lásku, a ta je skutečná. Je nesnadné vydržet nálady pubertálních synů a dcer, jejich křik, vzpouru či odtažitost. Když se uklidní, zeptejte se jim, co se jim stalo, ale nikdy jim nepředhazujte podobné fráze.

   

 • Kdyby by mi bylo jako tobě…

  Autor: iStock

   

  Žádné kdyby. Uvědomte si, že čas se nedá zastavit. Nechte je žít jejich život a stůjte jim po boku, veďte je po správné cestě, opravujte a v případě potřeby podpořte. Nic jiného ale neříkejte.

   

 • Jak asi dopadneš, když budeš takhle pokračovat?

  Autor: iStock

   

  Jste-li rodiči, jste taky možná jejich nejlepší příklad. Nemusíte jim říkat, co by pro ně bylo nejlepší jen proto, že si to myslíte vy. Děti nemusí být stejné jako vy. Je nesmírně důležité, abyste děti nějak nasměrovali, ale nesmíte v nich podnítit strach nebo odpor ze selhání. Veďte je, učte je, že odhodlání jim otevře cestu k úspěchu. Ale je to jejich život!

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku