Největší chyby rodičů při výchově! Neděláte je taky?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  31. července  2020 
   06:00

  Když porodíte dítě, návod k použití k němu nedostanete. Rodičem se stáváte každý den, kdy se snažíte své dítě vychovat s láskou, jak nejlépe umíte. Ovšem někdy se sami sebe budete ptát: Je to správně? Dělám to dobře? Nejsem moc měkký? Nejsem moc přísný? Jak mám dítě potrestat? Co je vlastně dobře a co špatně? 

  Většina rodičů tuší, kde asi při výchově dělá chybu. Ovšem jen málokdy se jim podaří si to uvědomit v pravý čas a neudělat ji. Které chyby jsou ty nejčastější? Jsou to tyhle! Neděláte je náhodou i vy?

   

   

   

 • Nedostatek koordinace mezi rodiči

  Autor: iStock

   

  Jednou z největších chyb bývá to, že neexistuje jednotný přístup ve výchově. Je nutné dítě vychovávat shodně a společně, jinak je výchova odsouzená k prohře. Pokud totiž dítě dostává protichůdné informace, zprávy či pokyny, začne se cítit ztracené a neví, co má dělat nebo jak reagovat. Jakýkoli nesoulad mezi rodiči má na dítě negativní vliv. Dítě není schopné vypořádat se s faktem, že každý rodič po něm chce něco jiného. „Nikdy nepoužívejte fráze typu: Zeptej se svého otce. Tím ho znejistíte. Raději se nejdřív poraďte a pak mu poskytněte odpověď,“ říká psycholožka Victoria Gómez.

   

  Uvolňujete děti ze školy kvůli cestování? Studie potvrzuje, že jsou úspěšnější

  Uvolňujete děti ze školy kvůli cestování? Studie potvrzuje, že jsou úspěšnější

  Diskuse na téma, zda je vhodné děti uvolňovat ze školy během školního roku, jsou velmi časté. Někteří rodiče kategoricky odmítají dítě uvolnit i na…celý článek

 • Chováte se jako kvočna

  Autor: iStock

   

  Mateřská láska je sice obrovská, ale i v té obrovské lásce musí zůstat kus svobody, kterou dítě potřebuje. Držet ho pořád za ruku, dělat za něj úkoly, omlouvat ho před učiteli, zasahovat pokaždé, když se mu něco přihodí, trpět za jeho špatná rozhodnutí nebo zametat cestičky, aby se vyhnulo problémům? „Tyto přehnané ochranitelské aktivity jsou pro děti zhoubné, protože z nich pak můžou vyrůst tyrani a závisláci. Ve světě, kde se všechno točí jen kolem nich, se pak považují za krále, i když to není pravda,“ říká psycholog Javier Urra.

   

 • Chováte se k dětem pohrdavě

  Autor: istock

   

  Pohrdavost ve výchově nemá své místo. Nebo by neměla mít. Říkáte-li dítěti neustále „jsi k ničemu“, „vypadni odtud, udělám to sama“, „ty jsi ale idiot“ nebo „pryč ode mě, nemůžu tě ani vystát“ – co myslíte, jak se asi takové dítě cítí? A je jedno, kolik mu je. Nedá se nic dělat, i když vás syn nebo dcera provokují sebevíc, musíte se držet a nevracet to formou pohrdání.

   

  Princ George chodí na balet! A proč ne? Kdo říká, že je jen pro holky?

  Princ George chodí na balet! A proč ne? Kdo říká, že je jen pro holky?

  Britský následník trůnu princ William se pyšně pochlubil, že jeho pětiletý syn George dochází na hodiny baletu a moc ho to baví. Zpráva o malém tanečníkovi…celý článek

 • Nejste dost důsledná

  Autor: iStock

   

  Pokud vaše dítě přišlo ze školy s poznámkou od učitele, že neudělalo domácí úkol a že učitel vás žádá jako rodiče, abyste učinili nápravná opatření, měli byste to udělat. A hlavně byste to měli udělat pokaždé stejně, když se to zopakuje. Nemůžete jednou dítě potrestat domácím vězením nebo zákazem televize, a podruhé to nechat plavat. Dítě potřebuje cítit v každém okamžiku jistotu. Vychováváte každý den, nikoli jen v pondělí nebo ve středu.

 • Netrestáte přiměřeně k věku

  Autor: iStock

   

  Není trest jako trest. Malé děti zhruba do 5 let potřebují potrestat bezprostředně poté, co něco provedly. Je to nutné, aby si uvědomily souvislost mezi překročením hranice a následným postihem. Starším dětem už musíte vysvětlit, proč je chcete potrestat, a teprve pak to udělat. Trest se musí vztahovat ke konkrétní situaci, neměl by pokračovat neurčitou dobu. Když už trestáte, musíte být důslední – jen tak má trest efekt. Starším dětem můžete něco zakázat, třeba počítač, televizi nebo jim můžete strhnout kapesné. Dávat dítěti „práci“ za trest, to taky není nejvhodnější – dítě si pak může spojovat práci pokaždé s trestem.

   

   

  Zpověď přísné matky: Zavedla jsem čtyři pravidla a nikdy je nezruším!

  Zpověď přísné matky: Zavedla jsem čtyři pravidla a nikdy je nezruším!

  Svět je někdy dost strašné místo, když jste rodič a musíte neustále přemýšlet o tom, co by se asi tak mohlo stát, když jsou děti mimo rodičovský dohled.…celý článek

  7 nečekaných způsobů, jak malé dítě vyznává lásku rodičům

  7 nečekaných způsobů, jak malé dítě vyznává lásku rodičům

  Chvíli, kdy vám vaše ratolest poprvé řekne, že vás má ráda, si pamatujete celý život. Do srdce se vám ale vryje spousta dalších okamžiků, děti totiž…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku