Jsou vaše dospívající děti pořád ve svém pokoji? O tohle se rozhodně zajímejte!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  1. července  2020 
   06:00

  Své tři puberťáky miluji. A chápu, že mají právo na soukromí, takže když k nim chci vstoupit, nejprve zaťukám. Na druhou stranu se mi hlavou honí tisíc otázek, když jsou ve svém pokoji delší dobu a nevycházejí ven. Co tam asi dělají? Brouzdají po internetu, hrají počítačové hry nebo koukají na porno? 

  Někdy je ale neustálý pobyt v pokoji varující. Těchto pět otázek byste si měli položit, pokud chcete zjistit, zda je potřeba soukromí vašich puberťáků normální, nebo jestli byste měli vyvěsit červenou vlajku.

   

 • Děti potřebují soukromí, ale sledujte varovné signály

  Autor: iStock

   

  Sociální izolace je varovným příznakem mnoha problémů s dospívajícími dětmi. Jistě, rodiče by měli respektovat soukromí pubertálních potomků, ovšem nutné je zvážit, zda je tohle soukromí vyváženo normálními aktivitami, jako jsou přátelství, škola či osobní hygiena. Zavírání se ve svém pokoji je ve většině případů naprosto normální a taky životně důležité pro vaše děti. Nicméně je dobré sledovat, zda není tohle lpění na soukromí už patologické. Zkuste si položit těchto pět otázek a budete mít více jasno.

   

  Takhle vyrostly děti celebrit! Suri Cruise, Harper Beckham a malý Pljuščenko

  Takhle vyrostly děti celebrit! Suri Cruise, Harper Beckham a malý Pljuščenko

  Dceři herců Toma Cruise a Katie Holmes, tmavovlasé parádnici Suri, bude příští rok třináct, stejně jako Shiloh Nouvel Jolie-Pitt, která se cítí být…celý článek

 • Odchází dítě do svého pokoje, aniž byste mu to řekli?

  Autor: iStock

   

  Množství osobního času, které dospívající dítě potřebuje, se může lišit podle toho, jakou povahu má – zda je extrovert, nebo introvert. Například introvertní děti potřebují mnohem více času o samotě a nejde o nic patologického. U extrovertního dítěte, které až dosud neustále něco podnikalo s vámi, sourozenci nebo kamarády, a najednou samo odchází do svého pokoje, byste už měli zbystřit. Neděje se něco závažného? Nemá problémy ve škole?

 • Je váš teenager spokojený a šťastný, nebo smutný a podrážděný?

  Autor: iStock

   

  Jestli byly vaše dospívající děti většinou v pohodě a vypadaly spokojeně, a najednou jsou mrzuté a náladové, je jasné, že nebude úplně všechno v pořádku. Pak je jasné, že si musíte položit otázku, co asi tak ve svém pokoji pořád dělají. Vypadají jako zombie? Může to být důsledkem příliš dlouhého a častého hraní na počítači nebo přemíry cukru a sladkostí. Můžete se jemně zeptat slovy: "Všimla jsem si, že když vycházíš ze svého pokoje, vypadáš podrážděně nebo smutně, ale když přijdeš z fotbalu, vypadáš uvolněně."

   

  Zakázaná věta: Proč byste dítěti neměli říkat, že je šikovné?

  Zakázaná věta: Proč byste dítěti neměli říkat, že je šikovné?

  Zase jí řekla, že je šikulka! A navíc ji pořád chválí! Co máme dělat? Přesně tohle řeší čím dál více rodičů, kterým vadí přístup starší generace, která…celý článek

 • Chodí k vašemu dítěti na návštěvu kamarádi?

  Autor: iStock

   

  Pokud si nejste jistí, zda je častá izolace vašeho teenagera zdravá, nebo problematická, sledujte, zda k němu stále chodí na návštěvu přátelé. Můžete se těchto přátel i nenápadně zeptat, zda je všechno OK. Dospívající se totiž mnohem snáze svěřují svým kamarádům než rodičům, takže kamarádi by mohli vědět, jestli se něco děje. Otázka ovšem je, jestli vám to prozradí. Ujistěte přátele svých dětí, že zachováte jejich anonymitu, pokud vám něco řeknou.

 • Nemá problémy se spánkem, jídlem či se snížil počet přátel?

  Autor: iStock

   

  I když se vám zdá, že neustále zavřené dveře do dětského pokoje mohou signalizovat problémy, ne vždy je něco špatně. Ovšem pokud uvidíte, že se snížil počet přátel, které vaše dítě mělo, nebo se přátelé zcela změnili, je to důvod k obavám. Stejně tak pokles chuti k jídlu nebo špatný spánek bývají silným indikátorem problémů, které byste měli řešit. Ačkoli mnozí dospívající obviňují školu, učitele, rodinu i vrstevníky, že jsou viníky jejich problémů, tyhle náhlé změny bývají často důsledkem toho, jak se cítí uvnitř.

   

  Jaký styl výchovy se hodí pro vaše dítě? Vyberte ho podle typu jeho osobnosti!

  Jaký styl výchovy se hodí pro vaše dítě? Vyberte ho podle typu jeho osobnosti!

  Ne každý výchovný styl se hodí právě pro vašeho potomka. Jestli se chcete stát dobrým rodičem, měli byste zvolit takový rodičovský styl, který dítěti…celý článek

 • Je váš teenager on-line?

  Autor: iStock

   

  Vaše obavy z toho, že je vaše dítě sociálně izolované, můžete pustit k vodě, pokud víte, že dělá domácí úkoly se svými přáteli přes sociální sítě nebo s nimi hraje on-line hry naživo a mluví při tom. Místo toho, abyste narušili vaši vzájemnou důvěru, zkuste potomka poprosit, aby vám řekl, co dělá, co hraje nebo co poslouchá. Možná vás překvapí, co všechno sdílí. Můžete mu taky ukázat, co ve svém telefonu děláte vy nebo co vás baví poslouchat. Chcete-li mít se svými dospívajícími dětmi silný vztah, udržujte rozhovor v přátelské rovině, nikoli obviňující.

   

   

  Čeká páté dítě a rodina ji odsuzuje! Proč?

  Čeká páté dítě a rodina ji odsuzuje! Proč?

  „Nikdy by mě nenapadlo, jak obrovský příval negativních emocí, ironických poznámek a nepochopení vyvolá moje další těhotenství. A to i od vlastních…celý článek

  Šestičlenná rodina si plní sen a jezdí po zemi v karavanu! Budete žasnout!

  Šestičlenná rodina si plní sen a jezdí po zemi v karavanu! Budete žasnout!

  Jezdíte v létě do kempu pod stan, nebo máte dokonce přívěs, ve kterém týden bydlíte? Tak si zkuste představit, že v něm žijete celý rok a jezdíte z…celý článek

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku