Co potřebujete vy a vaši dospívající vědět o masturbaci?

 • Co potřebujete vy a vaši dospívající vědět o masturbaci?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  17. dubna  2019 
   08:00

  Asi tušíte, že váš patnáctiletý syn občas masturbuje, minimálně na jeho ložním prádle a pyžamu je to celkem jasně poznat. Je to normální a vy byste to neměli ani nějak "vtipně" komentovat. Úplně stejně normální a běžná je masturbace u dívek. Rozhodně neuškodí se o tomto tématu něco dozvědět a udělat si v něm jasno. 

  Nedávná studie zkoumající chování teenagerů ve věku 14 až 17 let ukázala, že 80 procent chlapců a 48 procent dívek někdy masturbuje. Frekvence se přitom liší od několikrát za rok až po jeden- nebo vícekrát za den. Pediatři vysvětlují, že četnost, s jakou jednotliví dospívající masturbují, se může časem měnit také na základě variací sexuálních pocitů a zvědavosti.

  Pokud jste rodič teenagera – tomuto choulostivému věku se prostě nevyhnete – snažte se být decentní. A pro ty prudérní: uvědomte si, že masturbace je normální, a pokud jste to nedělali vy, neznamená to, že vaše dítě je špatné a zkažené. Je to jenom zdravé. Většina teenagerů masturbuje a masturbace dospívajících je normální činností, která je přirozeným zkoumáním těla. Co byste měli vědět a kdy se případně znepokojit?

 • Potřebuje své soukromí

  Nemůžete se divit, když 14letá slečna už nechce, aby jí tatínek vyndával z vany a utíral ji. Prostě se najednou začala stydět, a navíc potřebuje své soukromí, třeba i na to, aby si pohrála se sprchou. Pokud to unese rodinný rozpočet kvůli platbě nákladů na teplou vodu, nechte ji být a nedobývejte se do "její" koupelny – a už vůbec ne do zamčeného pokojíčku.

 • Nebude s vámi mluvit

  Vaše dospívající děti asi před vámi nebudou otevřeně přiznávat, že masturbují, a není důvod, proč byste se jich na to měli ptát. Na druhou stranu klidně můžete při debatách o sexu zmínit, že masturbace je podle vás normální, aby vaše dítě mělo jasno v tom, jak se na ni díváte.

 • I vy máte svá práva

  I když je masturbace soukromá záležitost, měli by potomci respektovat také vaše práva. Je vám nepříjemné, že už jste syna poněkolikáté přistihla v choulostivé chvilce u notebooku? Možná mu decentně připomeňte, že se klidně může zamknout.

 • Nemá problém se šikanou?

  Může se stát, že vaše dcera nebo syn se stali kvůli své sexualitě terčem šikany. Možná je někdo viděl masturbovat, možná je u toho i natočil, možná dcera poslala svému ex fotku nahého těla a teď se bojí, zda to zveřejní. Na prevenci, která by rozhodně měla proběhnout, už je pozdě, ale na pomoc není pozdě nikdy. Proberte to s nimi a pomozte jim, pokud je to možné. Jakékoli napadení soukromí je zločin, a nikoli chyba šikanovaného dítěte.

 • Bezpečnost a zdraví

  Může se stát, že se teenager při svém experimentování dostane do potíží a nějakým, byť i banálním způsobem si poškodí genitálie nebo jejich okolí – třeba jen tím, že si je bude příliš třít, kůže pak může být zarudlá a může se do ní dostat zánět. Zkuste nenápadně informovat o lubrikačních gelech…  Nebo prostě domluvte návštěvu lékaře.

 • Jak je na tom jejich sexualita?

  Máte pocit, že se váš syn nebo dcera chovají divně, že sice už několik let zjevně masturbují, ale přitom ještě nedokázali pozvat žádnou holku do kina/jít s klukem na rande? Zkuste si s nimi nějak opatrně promluvit. Třeba má váš potomek problém se sexualitou a líbí se mu stejné pohlaví, jako je on, možná se jen stydí nebo má nedostatek sebevědomí. Řešení nebude snadné, ale stojí za to zkusit mu pomoci.

 • Nebyl potomek zneužíván?

  Studie říkají, že abnormální potřeba zabývat se sexem včetně masturbace může souviset se sexuálním zneužíváním. Pokud si všimnete tohoto chování, nezapomeňte dát svým dětem šanci se vám svěřit a vždy jim dávejte najevo, že jste na jejich straně. Určitě se poraďte s odborníkem v této oblasti.

/
Autor: Alžběta Javorková
Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku