Sedm z deseti teenagerů příliš málo spí! Co jim kvůli tomu hrozí?

Foto: istock
Sdílej na facebooku
27. října  2019 
 06:00

Máte doma šestnáctiletého puberťáka nebo puberťačku? Možná sami dobře víte, že s jejich spánkem to není dvakrát ideální. Usínají kolem půlnoci a ráno vstávají do školy. Stačí jim to vůbec? Výzkumy ukazují, že až 73 procent středoškoláků pravidelně šidí spánek. Přitom odborníci doporučují, aby dospívající spali aspoň osm hodin!

Proč je to tak důležité? Nedostatek spánku může ovlivnit jejich pohodu, a hlavně může negativně ovlivnit jejich náladu, která je při spánkové deprivaci vždy horší. Dospívající jsou také ospalí a mívají symptomy podobné depresi. Podle American Academy of Sleep Medicine potřebují starší děti na základní škole mezi 9 a 12 hodinami spánku a teenageři na střední škole by měli spát mezi 8 a 10 hodinami. Ovšem vy jako rodiče možná moc dobře víte, že i těch osm hodin je někdy velký problém.

40 mladých hvězd, které vypadají stejně jejich slavní rodiče

40 mladých hvězd, které vypadají stejně jejich slavní rodiče

Začínají se sami věnovat muzice, hrát, zpívat, vystupují na molech. Případně už v oboru nějaký ten čas působí. Nebo si hledají svou vlastní a úplně…celý článek

Nedávná studie odhalila, že 73 procent studentů středních škol nesplňuje tyto odborné požadavky. Přitom důsledky nedostatku spánku můžou být obrovské. Bohužel za to dost často mohou i rodiče, protože jeden z faktorů, které přispívají ke spánkovému deficitu, je fakt, že teenageři sledují své rodiče a učí se spánkovým modelům od nich. Z tohoto důvodu dětská lékařka Cora Breuner navrhuje, aby i rodiče na sobě uplatňovali stejná pravidla, jako požadují na svých dospívajících dětech. To zahrnuje mimo jiné vypnutí televize a jiných spotřebičů nejpozději v 22 hodin. Pro mnohé rodiče to ale je zřejmě nerealizovatelné.

Během puberty se mění hormony

Je ale důležité si uvědomit, že dospívající mají mírně odlišné spánkové cykly než dospělí. Kasey Nichols, dětská lékařka, říká, že tělo a mysl dospívajících se během puberty drasticky mění, takže by nemělo být také žádné překvapení, že se mění i načasování jejich spánku. „Během puberty se hormony mění a dospívající mají zpožděnou fázovou změnu spánku, ve které jim tělo říká, aby zůstali déle vzhůru a probouzeli se později ráno,“ říká odbornice.

Příšerné tchyně? 10 signálů, že mezi ně patří i ta vaše!

Příšerné tchyně? 10 signálů, že mezi ně patří i ta vaše!

Snachy bývají, pokud jde o maminky jejich mužů, poněkud háklivé, obezřetné, rychlé v soudech a někdy až příliš kritické! Mnohdy zbytečně, občas jsou…celý článek

To tedy znamená, že když vaše dospívající děti prosí, jestli můžou zůstat déle vzhůru, nejsou úmyslně vzdorovité, jen „sledují“ svůj přirozený spánkový cyklus. Tento rozdíl ve spánkových cyklech je často velkým problémem dospívajících a je zřejmě také důvodem, proč tolik teenagerů nemá dostatek spánku, který potřebují.

„Kdybychom jako společnost mohli respektovat jejich cirkadiánní rytmus, byl by to zřejmě menší boj. Bohužel teenageři jsou povinni dodržovat nějaký rozvrh, který ale neodpovídá jejich vnitřním hodinám,“ dodává odbornice na spánek Carrie Brun. Školy ale začínají téměř všude v 8 hodin ráno, takže dospívající musí vstávat kolem půl sedmé, aby se včas dostali do školy.

Celebrity, které přišly o děti. Zabila je nemoc nebo tragická nehoda

Celebrity, které přišly o děti. Zabila je nemoc nebo tragická nehoda

Asi je to největší tragédie, když rodiče přežijí své děti. Bohužel, tyhle tragické věci prožívají nejen „obyčejní“ lidé, ale i známé a slavné osobnosti.…celý článek

Dalšími překážkami jsou ale také chytré telefony, počítače, příliš moc kofeinu, úzkost a podobně. Dost často sledují teenageři ještě v posteli sociální sítě a jejich obrazovky blikají dávno potom, co už by měli spát. To, že vaše dospívající dítě málo spí, poznáte celkem snadno. Máte-li pocit, že je až moc ospalé, bez nálady a nic ho nebaví, zřejmě nespí dost. Červená kontrolka by vám měla taky zablikat, pokud jdete do postele a váš teenager je stále vzhůru.

Rodiče musí stanovit pravidla

Co tedy můžete jako rodič udělat? Stanovit pravidla hry, vypnout počítače či televize do 22 hodin, omezit konzumaci nápojů, které kofein obsahují, nastavit správné spánkové návyky. Pokud jde o „dohnání“ spánku, Brun doporučuje rodičům, aby dospívající nechali v sobotu spát třeba do deseti dopoledne nebo i déle. V neděli už to ale není vhodné, protože v pondělí už se zase vrací do školy. Rozhodně pak radí, aby rodiče se svým teenagerem na tohle téma diskutovali a našli vhodný kompromis.

 

Proč mileniálky nechtějí děti? Tohle jsou důvody, které je k tomu vedou!

Proč mileniálky nechtějí děti? Tohle jsou důvody, které je k tomu vedou!

Stále více žen se rozhoduje, že bude mít první dítě později, třeba dlouho po třicítce, ne-li ve čtyřiceti. Proč touží ženy-mileniálky po pozdějším…celý článek

9 vět, které za žádnou cenu neříkejte dcerám v pubertě! Proč?

9 vět, které za žádnou cenu neříkejte dcerám v pubertě! Proč?

"Na tohle máš ještě dost času!" Jakmile tohle pronesete coby matka pubertální dcery, jste odepsaná.  Vět, kterými se v očích takové dívky shodíte,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku