Konec plýtvání! Dětské oblečení si můžete i pronajmout

Konec plýtvání! Dětské oblečení si můžete i pronajmout
V Dánsku funguje systém půjčování oblečení. Podle nás je to skvělý nápad.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
25. července  2017 
 14:00

Děti rostou před očima. Často se stává, že oblíbené tričko obléknou pouze třikrát a než stačíte mrknout, je jim malé. Malé dětské oblečení se vám doma kupí a vy nevíte, co s ním? V Dánsku přišli se skvělým nápadem: kojenecké a dětské oblečení si můžete pouze zapůjčit. 

Třídíme odpad, na nákup chodíme s látkovou taškou namísto toho, abychom si brali v obchodě igelitovou. Ale co se týče oblečení, jdeme po slevách jako vosy po bonbónu. Přitom právě přehnané nakupování vůbec není ekologické a poškozuje naši planetu.

Udržitelná móda nebo také pomalá móda. Termíny, které u nás zatím nejsou ještě tolik známé, ale situace se začíná měnit. Hlavní myšlenkou je, abychom neplýtvali oblečením, nekupovali si zbytečně to, co nepotřebujeme, a nad každým kouskem přemýšleli. Protože každé triko, kalhoty nebo boty mají za sebou dlouhý příběh svého vzniku.

Podle Veroniky Blabla Hubkové, koordinátorky Fashion Revolution v České republice, to chce ještě čas, abychom v České republice začali přemýšlet nad udržitelností módy. Myslí si, že větší vztah a pochopení pro to bude mít až generace po nás.

Že v dětech je naše budoucnost, ví i Vigga Svenssen. V Dánsku totiž rozjela systém půjčování oblečení. Konkrétně toho dětského. Dlouho totiž přemýšlela nad tím, jak se s kousky pro naše nejmenší plýtvá, vždyť ročně skončí na skládkách miliony hadříků. A to i přesto, že celkem dobře funguje systém darování a předávání ze sourozence na sourozence či kamarádky na kamarádku.

Zbytečné plýtvání

Je to zbytečné plýtvání. Kromě toho, že lidská práce v zemích, ve kterých se vyrábí konfekční móda, nebývá dostatečně ohodnocena a lidská práva se zde tak úplně nedodržují, dochází k vysoké spotřebě vody, uniká více oxidu uhličitého a vody jsou více znečištěny stejně jako vzduch. 

Z těchto důvodů vymyslela Vigga Svenssen systém pronájmu oblečení pro malé děti. „Děti rostou, ale oblečení ne. Tak nás napadlo udělat takovou půjčovnu dětského oblečení, říká. Členové tohoto systému dostanou tašku, ve které jsou vybrané kousky oblečení vyrobené z přírodních zdrojů. Jen co novorozenec vyroste v batole, tak dostane nový balík, s novým oblečením správné velikosti. 16 kousků na měsíc stojí 55 dolarů a používat ho mohou, dokud dítěti bude. Za poloviční cenu koupíte šest body.

V Dánsku funguje systém půjčování oblečení • VIDEO: 

Dobro pro modrou planetu

Jenže v tomto systému neplatí, že by se snad oblečení použilo pětkrát, šestkrát a pak se opotřebené vyhodilo. Je použito sto, možná sto padesátkrát. Ptáte se, jak je to možné? Když se oblečení vrátí zpět do prádelny, je roztříděno. Podle toho, v jaké stavu se nachází, je buď posláno znovu do světa, anebo pokud je to nutné, je upraveno, přešito. V nezávislé prádelně se takhle točí neustále na 20 000 kousků. Tam se nejen pere, ale i třídí.

V Dánsku tuto službu od roku 2014 využívá na 3000 rodin. „Kromě toho, že je neuvěřitelně praktické, že máte vždy oblečení té správné velikosti, tak zároveň děláte něco dobrého pro planetu,“ říká jedna z uživatelek. My tomuto nápadu tleskáme a doufáme, že i u vás by něco takového mělo šanci!

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku