Žvýkačka zůstane v břichu sedm let a další nesmysly, které rodiče tvrdí dětem

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  16. června  2020 
   06:00

  Taky patříte k těm, kteří čas od času pronesou nějakou moudrost směrem ke svým potomkům, kterou kdesi slyšeli nebo kterou opakují po svých vlastních rodičích? Které mýty kolují mezi rodiči nejčastěji? A které jsou pravdivé a které rozhodně ne?

  Na puberťáky už byste si s tím nepřišli, ale malé děti mají tendenci svým rodičům bezmezně věřit. I když jim říkají věci, které nejsou pravda – ať už proto, aby jim něco nemuseli složitě vysvětlovat, nebo proto, že si třeba taky sami myslí to, že kdo spolkne žvýkačku, bude ji mít v břiše sedm let a zadělává si tím na potíže. 

 • Když spolkneš žvýkačku, zůstane ti v žaludku sedm let

  ...

  Taky mi rodiče říkali, abych nikdy nepolykala žvýkačku, jinak se mi zalepí žaludek a střeva a bude zle. Jiným dětem zase rodiče říkají, že jim žvýkací guma zůstane v břiše sedm dlouhých let. Pravda je taková, že i žvýkačka projde dětskými střevy jako každý jiný kus odpadu. Výjimkou je chronické polykání žvýkaček, což je zlozvyk, který může vést k zácpě a vyžaduje lékařskou pomoc.

 • Když ti něco spadne na zem, stačí pět sekund a je to plné bakterií

  ...

  Jídlo spadlé na zem lze s přimhouřenýma očima sníst, ale jen do pěti sekund, protože do té doby se na něj bakterie nestihnou dostat. Na jídlo se bakterie nalepí buď ihned, nebo po delší době a nezáleží na čase, ale na povrchu, na který jídlo dopadne. Když bude povrch plný bakterií, je zle. Podle studie Rutgerts je relativně bezpečnější sníst spadlý kousek jídla z koberce než z jiného povrchu. Podle týmu mikrobiologů je překvapivě bezpečnější koberec než třeba hladké dlaždičky, které jsou pro přenos bakterií ideální.

   

  7 tipů, jak posílit dětskou imunitu. Tohle vyzkoušejte!

  7 tipů, jak posílit dětskou imunitu. Tohle vyzkoušejte!

  Jak to, že některé děti jsou celou zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění v žlutozelenou…celý článek

 • Když půjdeš ven s mokrými vlasy, dostaneš rýmu

  ...

  Tohle „pravidlo“ jsem slýchala jako malá neustále. Máš vlhké vlasy? Počkej, až uschnou, jinak nastydneš a dostaneš rýmu. Asi vás to bude mrzet, ale odborníci zcela jasně říkají, že mokré vlasy nejsou to, co způsobí, že dítě dostane rýmu. Virům se líbí v zimních měsících, to ano, ve skutečnosti ale nejsou tak nakažlivé jako ve vyšších teplotách. Rýmu tedy dítě dostane spíše v mateřské škole, kde je hodně dětí a expozice virům je mnohem efektivnější.

 • Po jídle se nesmí plavat ani cvičit

  ...

  Jsi po obědě? Ne ať tě napadne skočit hned do bazénu, jinak bys mohl zemřít. Asi tak. Když se dítě nacpe a půjde hned plavat nebo běhat (nebo se jakkoli jinak hýbat), možná ho bude bolet bříško, ale rozhodně nezemře. Ideální samozřejmě je počkat aspoň hodinu, aby se jídlo trochu strávilo, ale jinak je to mýtus, kterému nevěřte.

   

  20 věcí špinavějších než záchod, na které děti běžně sahají. Čeho se bát?

  20 věcí špinavějších než záchod, na které děti běžně sahají. Čeho se bát?

  Myslíte si, že co do bakterií a virů jsou nejhorší záchodová prkénka a jim podobné záležitosti? A že z nich se děti také nejčastěji něčím nakazí? Omyl.…celý článek

 • Když budeš křupat prsty, dostaneš artritidu

  ...

  Je to protivný zvyk, křupat prsty, že? Ale že by tenhle zlozvyk způsobil, že vaše dítě dostane v budoucnu artritidu? Hloupost. Existuje několik odborných studií, které zkoumaly tuto souvislost, ale žádné významné riziko nezaznamenaly. Jasně, praskání a křupání kloubů může snížit schopnost pevně něco uchopit, případně může způsobit otoky rukou. Ale nic horšího dítěti nehrozí. To ovšem neznamená, že byste se neměli pokusit tenhle zlozvyk odstranit.

 • Neseď tak blízko u televize, zkazíš si oči

  ...

  Taky to říkáte svým dětem každý večer, když se dívají na pohádku? Nebo během dne, když jim něco pouštíte? Tenhle mýtus pochází z doby, kdy skutečně hrozilo nebezpečí ze záření, které vycházelo z obrazovek v 60. letech minulého století. Stalo se z toho pravidlo a rodičovský evergreen. Dnes už jsou televize naprosto odlišné a obrazovky určitě oči nezkazí. V dnešní době hrozí jiná závislost, ale o tom to není.

   

  60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

  60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

  Takový syn herce Toma Hankse Colin svého otce skutečně nezapře. Své matce Madonně je podobná i Lourdes, ačkoli na rozdíl od ní nosí tmavé vlasy. Ovšem,…celý článek

 • Čím častěji tě budu stříhat, tím víc ti vlasy porostou – a budou hustější!

  ...

  Moje maminka evidentně věřila, že to tak je. Od malička mě stříhala nakrátko a neustále tvrdila, že až budu velká holka, moje vlasy budou husté a krásné. No, nejsem sice plešatá, ale vlasů mám přiměřeně a nikdy jsem nebyla vlasáč. Řada studií dávno prokázala, že stříhání nemá na růst vlasů vliv, ale vliv mají vlasové folikuly a genetika. Pravda je, že ostříhané vlasy mají tendenci vypadat silnější, tmavší a hrubší, ale to platí jen v krátkodobém horizontu.

   

   

   

  10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

  10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

  Existuje spousta věcí, na které byste měla dát pozor, až přijedete s miminkem domů z porodnice. Tyhle vám ale vrásky dělat nemusí, i když to možná…celý článek

  Proč se některé děti rodí vlasaté a jiné ne: A jaké vlasy jednou budou mít?

  Proč se některé děti rodí vlasaté a jiné ne: A jaké vlasy jednou budou mít?

  Mí první dva synové se narodili plešatí, takže byl dost velký šok, když ten třetí vypadal jako černovlasý hipík s takovým množstvím vlasů, že jsem…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku