7 tipů, jak posílit dětskou imunitu. Tohle vyzkoušejte!

 • 7 tipů, jak posílit dětskou imunitu. Tohle vyzkoušejte!
  Foto: iStock.com
  Sdílej na facebooku
  16. ledna  2017 
   16:00

  Jak to, že některé děti jsou celou zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění v žlutozelenou a tak stále dokola? Možná je to smůla, možná problém s imunitou, ale možná alespoň do určité míry rozhoduje přístup rodičů. Co dělat, aby bylo dítě zdravé nebo aby se bacilů zase rychle zbavilo?

 • Čím posílit imunitu

  ...

  Dětský imunitní systém potřebuje k tomu, aby byl výkonný a fungoval naplno, spoustu vitaminů a minerálních látek. "Potřebné látky nezajistíme dítěti potravinovými doplňky, ale pestrou stravou, bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu," vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková z poradenského centra Výživa dětí. Přesto i zkušenosti rodičů včetně těch od nás z redakce dokládají, že má smysl minimálně v době, kdy s nějakou virózou lehne každý druhý, vyzkoušet i přípravky, které imunitu podpoří, a že nestačí spoléhat na to, že do sebe dítě dostane dost potřebných látek jen z jídla. 

  Naše tipy

  Immune Akut Sirup se hodí už pro děti od jednoho roku, 136 korun/balení 100 ml, běžně v lékárně, bere se preventivně a v době nemoci pak zvýšené dávky
  Sirup Immune Akut se hodí už pro děti od jednoho roku. 136 korun/balení 100 ml, běžně v lékárně, bere se preventivně a v době nemoci pak zvýšené dávky.

  Imunoglukan, jako sirup pro menší děti a jako kapsle pro větší, obsahuje přírodní Imunoglukan® a vitamin C, přispívá k normální funkci imunitního systému, užívá se preventivně. 60 kapslí/60 dní na www.lekarna.cz za 509 korun
  Imunoglukan, jako sirup pro menší děti a jako kapsle pro větší, obsahuje přírodní Imunoglukan® a vitamin C, přispívá k normální funkci imunitního systému. Užívá se preventivně. 60 kapslí/60 dní na www.lekarna.cz za 509 korun.

   

 • Co takhle probiotika?

  ...

  Někomu se více vyplatilo spoléhat se na něco konkrétního, lékaři na základě studií z posledních let doporučují zejména preventivní užívání probiotik. Ze stopových prvků jsou nejdůležitější měď, selen a zinek: vyskytují se i v ovoci, bohužel však ne tom skleníkovém. Pokud je vaše dítě nemocné co chvíli, proberte to s lékařem a nechte si případně na posílení jeho imunity něco předepsat.

  Naše tipy

  Biopron LAKTOBACILY Baby BiFi+ tob. 30, 30 tabletek běžně v prodeji za zhruba 140 korun
  Laktobacily pro děti včetně těch nejmenších, Biopron Laktobacily Baby BiFi+, 30 vysýpávacích tobolek, běžně v prodeji za zhruba 140 korun.

  Pastilky s třešňovou příchutí pro děti. Unikátní komplex 5 kmenů probiotických bakterií garantovaného původu, které jsou přirozenou součástí střevní mikroflóry dětí. Cena kolem 320 korun.
  Pastilky s třešňovou příchutí pro děti. Unikátní komplex 5 kmenů probiotických bakterií garantovaného původu, které jsou přirozenou součástí střevní mikroflóry dětí. Cena je kolem 320 korun.

 • Zkuste

  Pediatr a homeopat Tomáš Karhan o tom, jak mohou homeopatika pomoci s imunitou • VIDEO: 

  Mnoho lidí věří tomu, že stačí užívat vitamin C a zimní nachlazení se jim nebo jejich dětem vyhnou. Jenže užívání "céčka" má smysl zejména tehdy, když už dítě smrká a kašle. Do té doby je coby prevence zřejmě mnohem důležitější třeba "béčko". "V současné odborné literatuře se objevují důkazy o nezbytnosti vyššího příjmu B-komplexu, protože ke spuštění imunitních reakcí v organismu jsou zřejmě nejdůležitější koenzymy pocházející z vitaminů B.

  Tyto specifické látky se nacházejí i v různých léčivých rostlinách, například v rakytníku, lípě, jitroceli, podbělu nebo tužebníku, které tak mohou chránit před nemocí a při nemoci urychlit uzdravení,“ vysvětluje dětský lékař Josef Zemánek. Pokud jde o "céčko", zapomeňte na to, že jeho hlavním zdrojem jsou citrusové plody, protože mnohem více ho najdete v plodech, jako jsou šípky, černý rybíz, červené papriky, v nati petržele, brokolici, růžičkové kapustě, jahodách a kiwi. A pozor, také sem patří brambory. Bohužel se vitamin C ničí teplem, tedy vařením.

  Náš tip

  B-komplex kapky Generica 30ml
  B-komplex, kapky Generica. První a jediný B-komplex ve formě kapek určený pro děti od 3 let. Sladkost kapek zajišťuje xylitol. Kapky mají příjemnou ovocnou příchuť. Běžně k mání za 99 korun/30 ml. 

 • Nenechte rozjet rýmu

  Jak používat odsávačku na rýmu u kojenců • VIDEO: 

  Rýma je sice banální, ale může s sebou přinášet komplikace v podobě zánětu dutin, uší a zánětu dýchacích cest. Proto se snažte zbavit se i jí, ne vždy se totiž dá spolehnout na to, že zmizí sama.  

  Když udeří rýma, zkuste místo kapek z lékárny nebo úporného smrkání čistit nos pomocí slané vody. Pomůže i inhalace horké páry, pokud to dítě zvládne. Pokud ne, otok sliznic pomůže snížit i horká lázeň, do které stačí dítěti namočit ruce. V každém případě je třeba hodně pít: dostatek tekutin také pomůže ke zředění hlenu, a to jak při kašli, tak při rýmě. A dostatečně odpočívat už od začátku nachlazení. Dva dny v klidu pomohou tělu lépe zvládnout nákazu – a ta nemusí přejít v něco vážnějšího.

  U dětí, které neumí smrkat, se pusťte do odsávání.

  Naše tipy

  Inhalátor Omron A3 Complete Urychluje uzdravení, protože horká pára pročistí horní dýchací dutiny, uleví ucpanému nosu a působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou. Na internetu za cenu kolem 1200 korun.
  Inhalátor Omron A3 Complete urychluje uzdravení, protože horká pára pročistí horní dýchací dutiny, uleví ucpanému nosu a působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou. Na internetu za cenu kolem 1200 korun.

  Omron Duobaby Inhalátor a odsávačka rýmy v jednom, doporučená cena 1884 korun, více na www.inhalator.cz
  Omron Duobaby je inhalátor a odsávačka rýmy v jednom, doporučená cena je 1884 korun, více na www.inhalator.cz

   

 • Nepřehánějte to s antibiotiky

  ...

  Někdy to přes veškerou snahu nevyjde a dítě onemocní angínou nebo zánětem průdušek, kdy je na místě s ním vyrazit k lékaři. Ale pozor, rozhodně není vždycky potřeba, aby dostalo antibiotika, ačkoli si to lidé právě u těchto nemocí myslí. Nová zjištění mluví jasně: antibiotika mají smysl jen asi u jedné třetiny případů angíny a sotva u desetiny případů zánětu průdušek. Chtějte proto po dětském lékaři, aby vašemu dítěti udělal rychlý CRP test z krve, aby odhalil povahu zánětu, u angíny má smysl ještě streptest, jehož výsledky má lékař v ordinaci rovněž do pár minut.

  Nebo si vybavení na test kupte rovnou domů, může se to hodit, když budete třeba u bolesti v krku váhat, zda už je to na doktora a antibiotika, nebo zda jde o virózu, jejíž příznaky zvládnete sami doma. I když někdy se stejně stane, že výsledky nebudou jednoznačné. 

  Náš tip

  HARTMANN - CRP domácí test pro rozlišení virové a bakteriální infekce, na www.feedo.cz za 285 korun. Probudili jste se vy nebo vaše dítě ráno s horečkou a řešíte, zda jít k lékaři nebo zůstat doma? Odpověď budete mít během pěti minut.
  Hartmann - CRP domácí test je pro rozlišení virové a bakteriální infekce, na www.feedo.cz je za 285 korun. Probudili jste se vy nebo vaše dítě ráno s horečkou a řešíte, zda jít k lékaři, nebo zůstat doma? Odpověď budete mít během pěti minut.

 • Babské rady, které fungují

  ...

  Nevěřte jen lékům, jako jsou antibiotika a podobně. Zkuste hned v počátcích chorobu zabrzdit lidovými recepty, skvělé jsou například obklad zvaný priessnitz, cibulový čaj nebo sirup stejně jako třeba čaj lipový nebo nějaký jiný hotový, který je určen na průdušky. Prodávají se i speciální dětské čaje. „Zahřívající zázvor se staletí používá k nastartování imunitního systému. Lipový květ podpoří pocení a fenykl společnými silami s tymiánem napomůže uvolnění hlenů z průdušek," popisuje účinek bylinek praktická lékařka Janka Tóthová.

  Bolesti v krku se zbavíte rychleji, když si dopřejete klasický priessnitz. Namočte kapesník do vody, která má kolem 22 stupňů. Vyždímaný kapesník přiložte na krk, dejte přes něj igelit a celé to následně zabalte do dalšího šátku tak, aby se vše zahřálo a zapařilo. Malého pacienta nechte v teple s obkladem hodinu a půl až dvě hodiny. Prokrvení oblasti urychlí hojivé procesy v těle. Obklad můžete opakovat, ale nejdříve po 3 až 4 hodinách.

  Náš tip

  pickwick
  Funkční čaj Pickwick Herbalis Nachlazení se zázvorem. Kromě zázvoru obsahuje také květ černého bezu, lipový květ, fenykl, sléz a tymián. Tato kombinace bylinek a zázvoru bude chutnat nejen vám, ale i vašim dětem. Čaj neobsahuje silný koncentrát zázvoru, takže se nemusíte bát štiplavého pocitu v ústech a krku. Doporučená cena je 45,90 Kč. 

 • Nemoc se má vyležet

  ...

  Pokud už dítě lehlo, nechte ho, aby nemoc skutečně vyleželo. Samozřejmě jakmile mu je po pár dnech lépe, je těžké ho udržet v posteli a ani to není nutné. Ale důležité je, aby mělo dostatek klidu, odpočinku i spánku a abyste ho netahali mezi lidi nebo po výletech, zvláště pokud se třeba sotva oklepalo z teploty. Zvolnění rodinného tempa má smysl i u zdánlivě banálních nachlazení – když zůstanete dva dny doma v klidu, dost možná zabráníte tomu, aby dítě vzápětí chytilo něco horšího.

  Matka zachránila život dusící se dceři: Tohle by měl vidět každý rodič!

  Matka zachránila život dusící se dceři: Tohle by měl vidět každý rodič!

  Příhodu, jakou má za sebou tahle matka, nechce zažít žádný rodič. A to vše tentokrát dobře dopadlo, protože když se malá holčička začala dusit, žena…celý článek

  60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

  60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

  Takový syn herce Toma Hankse Colin svého otce skutečně nezapře. Své matce Madonně je podobná i Lourdes, ačkoli na rozdíl od ní nosí tmavé vlasy. Ovšem,…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku