10 způsobů, jak vychovat ze synů správné muže

 • Foto: Pinterest
  Sdílej na facebooku
  24. března  2017 
   06:00

  Spousta žen říká, že všichni muži jsou stejní, jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Ať už jste matka, přítelkyně nebo sestra, moc dobře víte, že tohle rčení není pravdivé. Ne, všichni chlapi nejsou stejní – někteří jsou lepší. A vy jako rodiče to můžete ovlivnit! Jak? Takhle!

   

 • 1. Jděte příkladem

  ...

  Zní to jako klišé, ale pravdou je, že chcete-li, aby se vaši chlapci jednou chovali hezky, měli byste se chovat stejně tak. Zvláště tatínkové jsou velkým vzorem pro své syny a budoucí muže. Když se táta nebude chovat ke své ženě s úctou a respektem, jen stěží se tak jednou bude chovat syn. Můžete-li, dávejte své partnerce najevo, že si vážíte toho, co dělá, pomáhejte jí aspoň s něčím, a když je to potřeba, přiznejte chybu a omluvte se. Pokud jde o mámy, i ty můžou být dobrým příkladem – chovejte se laskavě a nebuďte na manžela jako fúrie.

   

  Vybíráte jméno pro dítě? Pozor, může mu ublížit na celý život!

  Vybíráte jméno pro dítě? Pozor, může mu ublížit na celý život!

  Všichni rodiče si rádi myslí, že jejich dítě je to nejroztomilejší, nejchytřejší, nejrychlejší, nejzajímavější, prostě nej. A ještě jeden jev tu je,…celý článek

 • 2. Netolerujte špatné a nevhodné chování

  ...

  Ať už máte syna nebo dceru, špatné chování byste neměli nikdy tolerovat. Pokud jde o chlapce, někdy jejich chování smázneme větou: "No jo, to jsou kluci." Je ale důležité si uvědomit, že špatné chování není přijatelné nikdy. A je jedno, jestli je to kluk nebo holka. Zkuste zpracovat to, co vidíte, a provádějte nenápadně jemnou korekci, když se vám bude zdát, že se váš syn chová nevhodně.

 • 3. Zacházejte rovně se syny i dcerami

  Kluci a matky

  Bohužel, kluci se obvykle chovají k dívkám tak, jak to vidí doma. Je velmi důležité, abyste svého syna vychovávali takovým způsobem, který mu nikdy nedá důvod, aby si myslel, že je lepší než dívka či žena. Vychovávejte dcery a syny totožně a tak, aby se k sobě chovali jako rovný k rovnému. Můžete občas použít nějaký genderově neutrální příběh, třeba když váš soused zůstane doma na mateřské a jeho žena se vrátí do práce.

   

  Podívejte se na video, ve kterém krásně utišuje svou sestru její malý bráška:

  Malý kluk utišuje svou malinkou plačící sestru • VIDEO:  • 4. Nerozmazlujte ho

  ...

  Jestli z něj nechcete vychovat mamánka, který se neustále točí kolem vaší sukně, nedělejte všechno za něj a nedávejte mu všechno, co si přeje. Jakmile synovi dáte naprosto vše, na co si ukáže, je pravděpodobné, že ho zkazíte a do budoucna ho vybavíte pocitem, že může dostat všechno, co chce. Učte ho, co jsou hodnoty tvrdé práce a vytrvalosti – tyhle hodnoty ocení každá žena, se kterou bude.

 • 5. Nechte ho, aby se sám rozhodl

  ...

  Umění rozhodnout se je důležitá dovednost, která ale potřebuje spoustu praxe. Pomáhejte s tím svému synovi, aby uměl věci dobře promyslet a následně se přiměřeně rozhodnout. Nemusí jít o nějaká obrovská rozhodnutí, může jít o drobné a jednoduché úkoly, jako jsou výběr oblečení, téma školní práce a podobně.

   

  8 věcí, které musí dítě umět k zápisu. Zvládne je to vaše?

  8 věcí, které musí dítě umět k zápisu. Zvládne je to vaše?

  Na jedné straně platí, že dítě k zápisu do školy nemusí, na straně druhé platí také to, že aspirant usilující o základní školu by toho měl poměrně…celý článek

 • 6. Pomozte mu vyrovnat se s emocemi

  ...

  Spousta malých dětí se musí vypořádávat každý den s různými emocemi, které se můžou týkat čehokoli. Pomáhejte mu, aby je identifikoval a aby své emoce dokázal pojmenovat, a to za všech okolností. Dávejte mu najevo, že je normální tyhle emoce mít, a učte ho, aby se s nimi vypořádal pozitivním způsobem. Diskutujte i o tom, jak má vyjádřit hněv a vztek a podobně.

 • 7. Upozorňujte ho na další mužské vzory

  ...

  I když nejdůležitějšími vzory jste vy a váš partner, je dobré ho upozornit na další mužské vzory. Pomáhejte mu rozvíjet vztahy se strýci, rodinnými přáteli, učiteli a podobně a pečovat o tyto vztahy. Můžete si také čas od času pouštět filmy, ve kterých vystupují dobré mužské postavy, které ho mohou pozitivně inspirovat.

   

  Vzteká se? Našli jsme jednoduchý trik, který skvěle funguje!

  Vzteká se? Našli jsme jednoduchý trik, který skvěle funguje!

  Záchvatům vzteku se v dětství skoro nedá vyhnout, i když některé dětí jsou vzteklejší než jiné a jiné jsou naopak spíš povahy klidnější. V každém případě…celý článek

 • 8. Dejte mu do rukou odpovědnost

  ...

  Být zodpovědný je něco, co se váš syn musí taky brzo naučit. Můžete mu pomoci tím, že mu budete od malička zadávat drobné domácí práce odpovídající jeho věku a že mu dáte najevo, že je za tyto úkoly odpovědný. To mu dodá pocit důležitosti. Klaďte důraz na to, aby tyto úkoly splnil, a když to neudělá, jemně mu připomeňte, že to není zodpovědné.

 • 9. Buďte laskaví a naslouchejte

  Kluci a matky

  Jedním z opomíjených aspektů ve výchově synů je emocionální aspekt. Možná je to kvůli tomu, že dříve se chlapci vychovávali stylem: kluci prostě nebrečí, a když projeví city, je to špatně. Jděte proti tomuto zažitému trendu a místo toho učte syna, aby byl citlivý a sděloval vám, co cítí. Jedním ze způsobů, jak na to, je laskavost a skutečně poctivé naslouchání tomu, co vám říká. Tím mu dáte najevo, že je v pořádku vyjádřit, jak se cítíme, a taky že je dobré snažit se vcítit do emocí druhých lidí.

 • 10. Učte ho, aby se choval jako džentlmen

  ...

  Rytířství není mrtvé a nemělo by být! Jediný způsob, jak z vašeho syna vychovat rytíře, je ukázat mu, jak na to. Může to být dost složité, aby to bylo genderově „vyvážené“, ovšem když se muž bude chovat jako rytíř, otevře vám dveře, když vcházíte do restaurace, pomůže vám s kabátem nebo vám řekne, že vám to sluší, to v žádném případě neznamená, že by snad ženy byly méněcenné!

   

   

  5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

  5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

  Na otázku, co by nejvíce přáli svým dětem, odpoví většina rodičů: aby byly šťastné. A k tomu vlastně směřujeme celou svou výchovu. Řešíme, jestli nenastupují…celý článek

  7 věcí, které nám bohužel nikdo neřekl o výchově puberťáků

  7 věcí, které nám bohužel nikdo neřekl o výchově puberťáků

  Máte-li doma dospívající děti, pak víte, že život s nimi je jak na houpačce. Jednou udělají něco bláznivého, takže si tiše něco pomyslíte, pak se chovají…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku