5 příčin, proč rodiče mají rozmazlené děti a nezvládají je

 • 5 příčin, proč rodiče mají rozmazlené děti a nezvládají je
  Foto: iStock.com
  Sdílej na facebooku
  28. května  2017 
   06:00

  S tímhle článkem nemusíte souhlasit. Nebo vám jeho čtení nemusí být příjemné. Protože se v něm můžete jako rodiče poznat, a to ne zrovna v tom nejlepším světle. Nám
  v redakci se to stalo taky. Na jedné straně nechceme děti bít a křičet na ně kvůli každé prkotině, na straně druhé chceme, aby z nich byli slušní lidé. A občas nevíme, jak na to. 

 • Jak se v tom plácáme?

  ...

  Také se vám stalo, že jste se marně snažili přesvědčit dvou- až tříleté dítě, aby prostě udělalo to, co chcete? Jenže ono si místo toho lehlo na chodník, začalo kolem sebe kopat, a když jste ho tiše nepomenuli, začalo navíc ječet tak, že se otočili i ti, kdo si vás zatím nevšimli?

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Adele a Matt z britského Brightonu své okolí často šokují. Propagují porody doma, neoddělují placentu hned poté, co dítě přijde na svět, matka potomky…celý článek

  Kombinujeme různé výchovné přístupy, přesto nám batolata a předškoláci někdy přerůstají přes hlavu. Proč? A máme vůbec jasno v tom, jaké děti chceme? Takové, které vždycky poslechnou, ale jsou zároveň poněkud zakřiknuté, nebo naopak takové, které mají vždycky spoustu nápadů, i když některé z nich se nám zrovna nehodí?

 • Máme z nich strach, nechceme slyšet, jak se vztekají

  ...

  Tohle určitě znáte. Připravujete potomkovi svačinu, nesete mu oblíbený rohlík s máslem na zeleném talířku, když dítě náhle začíná nabírat, že chce talířek modrý. V tenhle moment většina rodičů udělá tu chybu, že v zájmu zachování klidu rychle vymění talířek za ten požadovaný, ještě než se dítě pustí do hlasitého jekotu. Špatně! Kdo je tady pánem situace?

  Potíže s dětmi mají i celebrity, podívejte se

  Jana Stryková: Na vychovávání dětí by měla existovat vysoká škola • VIDEO: 

  V momentě výměny nádobí se jím stává dítě, přitom autoritou by tu měl být rodič. Samozřejmě, bude u toho něco křiku, což vám nebude příjemné, ale potomkovi se tak dostane nenápadného výchovného poučení, že nemůže být vždy po jeho. A vy si tak ušetříte pár horších scén do budoucna. A nemá smysl si nalhávat, že se přece tolik nestalo, protože výměna talířku zabere dvě vteřiny a vás to nijak neobtěžovalo.

 • Nejsme si jisti tím, co děláme, a také nám chybí důslednost

  Chcete například potomka naučit, aby spal ve své postýlce a přestal v noci zabírat půlku té vaší? Uspějete jedině tehdy, pokud budete přesvědčení o tom, že to tak je správně. Jakmile začnete – a to ještě před dítětem – řešit, že se vám po něm a jeho kopání po nocích vlastně bude stýskat, nemáte šanci. Batolata i předškoláci jsou mimořádně bystří, pokud mají poznat naši výchovnou nejistotu. Podobné je to s důsledností.

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

  Díky ní dokážete zázraky, ale jsme na cestě do rozmazlených pekel, když budeme ve stejných situacích vydávat různé pokyny – jednou dítěti dovolíme na návštěvě křičet, podruhé ne. Jednou mu dovolíme, aby si jídlo vzalo k oblíbené pohádce v televizi, podruhé ne a tak dále. Ještě spokojenější potomci budou, když zjistí, že co nepovolí máma, za rohem schválí táta.

 • Neříkáme potomkům, jak by se měli chovat - třeba v restauraci

  Dítě někdy neposlouchá proto, že je zvyklé, aby bylo vždy po jeho

  „To víte, děti.” Jakmile začnete omlouvat chování svých potomků touhle nebo podobnou větou, jdete na to úplně špatně. Samozřejmě, tříleté dítě nezvládne sedět dvě hodiny na klavírním koncertu, taky ho tam žádný soudný rodič nevezme. Ale proč by v neděli odpoledne nebo na dovolené nemohlo zvládnout třeba dvacet minut v kavárně, kde si s jeho otcem chcete dát kávu, abyste pak mohli pokračovat v obrážení dětských hřišť?

  Hyperaktivitu můžete poznat už ve dvou letech. Podle čeho?

  Hyperaktivitu můžete poznat už ve dvou letech. Podle čeho?

  Máte doma dítě, které nevydrží u jedné hračky, nereaguje adekvátně na vaše pokyny, je roztěkané, zbrklé, tak trochu mimozemšťan? Pak vítejte v klubu…celý článek

  Až na několik hodně divokých výjimek (ano, hyperaktivita je často výmluvou, za kterou rodiče schovávají svou nechuť k důslednosti) to většina dětí dokáže. Rodiče to po nich však musí chtít a musí na svém požadavku trvat. Týká se to také nákupu, kde není dítě potřeba pokaždé uplácet vajíčkem s hračkou, cesty autem, která se může obejít bez křiku, z něhož zaléhají uši, či návštěvy u nahluchlé tetičky, která nesnáší drzé děti. 

 • Upřednostnili jsme potřeby dětí před těmi svými a teď se divíme

  ...

  Je přirozené, že se rodiče starají o své děti, koneckonců příroda je k tomu předurčila. Ale nikde není psáno, že je to potřeba každý běžný den dělat ze všech sil. Pokud se chcete večer s partnerem podívat na pěkný film a v klidu si k němu dát dvojku vína, ale místo toho už hodinu přesvědčujete dítě, že by mělo jít spát, děláte někde chybu. Potomek by měl vědět, že teď chcete být jen s jeho tátou – nepotěší ho to, ale rozhodně to nijak neohrozí jeho duševní vývoj ani kvůli tomu nebude pozadu za vrstevníky.

  Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti si to nezaslouží

  Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti si to nezaslouží

  Holčičky mají "pipinku", "prcinku", "frndu", "fifinku", "jůlinu" či "buchtičku". Kluci "pindíka", "bimbáska", "lulánka", "šulínka" nebo třeba "zvoneček".…celý článek

  Pokud patříte k rodičům, kteří jsou ochotní běžet přes celou zoo pro pití, protože dítě kníklo, že má žízeň, dobře vám tak. Ale můžete si být jistí, že by nezemřelo žízní, ani kdyby napít dostalo tehdy, až dojdete k nějakému stánku nebo pítku. Mnoho rodičů má navíc pocit, že dítě je třeba každou bdělou chvilku rozvíjet, a proto neváhají investovat čas a peníze do superchytrých hraček a všelijakých kurzů a pak jim nic z toho nezbude pro ně samotné, o energii na nějakou sólo aktivitu ani nemluvě. To asi taky nebude úplně v pořádku, že? 

 • Chytrá elektronika jako rodičovská berlička aneb přes klávesové zkratky k rozmazlenosti

   

  ...

  Je skvělé, když můžete nudící se dítě v letadle, ve vlaku či v autě zabavit pomocí her na tabletu nebo když můžete udržet nemocné dítě v posteli díky tomu, že mu budete pouštět pohádky na notebooku. Ale schválně si přiznejte, kolikrát šoupnete dítěti nějaký chytrý přístroj, třeba svůj mobil, protože ho potřebujete nějak zabavit, když vaříte večeři nebo si chcete přečíst zajímavý článek. A ještě si namlouváte, že se díky tomu rozvíjí, protože se učí zvuky zvířat, písmenka nebo číslice… Jenže se tím bohužel také učí, že když se bude chtít zabavit, stačí zmáčknout nějakou tu klávesovou zkratku nebo sáhnout na dotykový displej.

  Podívejte se, jak také může vypadat výchova

  Rodina představuje svůj alternativní životní styl • VIDEO: 

  Děti se přitom občas potřebují nudit, aby si přes otravné frflání a pofňukávání vymyslely vlastní zábavu – naprostá většina z nich to dokáže sama od sebe, ale příliš častým podstrkáváním chytré elektroniky o tuhle dovednost přicházejí. Jistě, dnešní matky to mají těžší v tom, že kolem sebe neustále nemají širokou rodinu, včetně babiček a tetiček, které by dítě občas zabavily a zároveň přirozeně zkorigovaly výchovné chyby. Na druhou stranu však mají díky pračkám, myčkám nebo sušičkám více času. Důležité je najít nějaký zlatý střed. 

  Jak to malé princezně Charlotte a jejímu bratrovi slušelo na svatbě tety Pippy?

  Jak to malé princezně Charlotte a jejímu bratrovi slušelo na svatbě tety Pippy?

  Svatba Pippy Middleton byla velkolepá a jako družička na ní nechyběla ani malá princezna Charlotte, ve skupině dětí doprovázejících nevěstu a ženicha…celý článek

  Vitacit, šuměnky, jesenka... 10 pochoutek, které jsme jedli jako malí. A přežili jsme!

  Vitacit, šuměnky, jesenka... 10 pochoutek, které jsme jedli jako malí. A přežili jsme!

  Cukry a zase cukry! Mnoho dětí dnes sladkosti vůbec nesmí. Jejich rodiče dbají na zdravý životní styl, což je naprosto v pořádku. Nic se však nesmí…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku